Żylaki - skąd się biorą, jak im zapobiegać i leczyć?
Żylaki to nieestetycznie poszerzone naczynia żylne. Najczęstszą lokalizacją tego typu zmian są kończyny dolne. Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest nadciśnienie żylne — wówczas ściany naczyń krwionośnych poddawane są znacznym siłom, co prowadzi do ich ucisku i poszerzenia. W efekcie dochodzi do zastoju krwi żylnej, powstania obrzęków i stanu zapalnego, a nawet zakrzepicy.
Od czego biorą się żylaki?
Najważniejsze czynniki ryzyka sprzyjające powstawaniu żylaków to:
- predyspozycje genetyczne
- nadmierna masa ciała
- ciąża
- brak regularnej aktywności fizycznej
- długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej
- wiek powyżej 45 lat
- przebywanie długotrwałe w wysokiej temperaturze
- zaparcia
- płeć żeńska
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej
- niewydolność serca
- palenie papierosów
- płaskostopie
- noszenie butów na wysokim obcasie lub obcisłych ubrań
- gorące kąpiele i korzystanie z sauny
Oznacza to, że do rozwoju żylaków może przyczynić się wiele różnorodnych czynników. To tłumaczy, dlaczego jest to tak powszechnie występująca dolegliwość.
Żylaki — czy są groźne?
Obecność żylaków wiąże się z występowaniem szeregu uciążliwych objawów, które omawiam poniżej. Może to istotnie wpływać na pogorszenie jakości życia. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego żył.
W dalszym etapie może dojść do pękania żył i krwotoku. Bardzo niebezpiecznym powikłaniem żylaków są także incydenty zakrzepowo-zatorowe. W przebiegu stanu zapalnego żył może dojść do powstania zakrzepu, a w efekcie jego oderwania i dotarcia do serca czy płuc konsekwencje mogą być bardzo poważne.
Żylaki — objawy niewydolności żylnej
Objawy żylaków początkowo mogą być niewidoczne gołym okiem. Możliwe jest pojawienie się uczucia ciężkości nóg, mrowienia i drętwienia, świądu, bólu występującego wzdłuż żył.
Z czasem pojawić się mogą skurcze łydek, popękane naczynka krwionośne, poszerzenie żył, a w dalszym etapie pojawia się przebarwienie skóry, jej stwardnienie, a nawet owrzodzenia, widoczne gołym okiem na powierzchni skóry.
Jak bada się żylaki?
W celu zdiagnozowania widocznych żylaków wystarczy zazwyczaj badanie fizykalne. Zawsze jednak dobrze jest wykonać badanie USG Doppler. Takie badanie umożliwia ocenę przepływu krwi oraz wykrycie ewentualnych zakrzepów.
Bardziej inwazyjną, a tym samym rzadziej wykonywaną metodą diagnostyki jest flebografia, czyli podanie kontrastu do światła żył i wykonanie zdjęć rentgenowskich.
Pomocniczo można wykonać takie badania krwi jak oznaczenie poziomu D-dimerów i parametrów układu krzepnięcia, co pozwala ocenić obecność ewentualnych zakrzepów.
Kto bada żylaki? Najlepiej jest udać się do flebologa, czyli specjalisty zajmującego się schorzeniami układu żylnego.
Co zrobić, aby pozbyć się żylaków?
Podstawą leczenia żylaków jest przede wszystkim wykluczenie czynników sprzyjających ich powstawaniu. Wskazane jest wprowadzenie kilku modyfikacji w stylu życia, te najważniejsze obejmują między innymi:
- normalizację masy ciała
- regularną aktywność fizyczną
- nawadnianie organizmu, czyli wypijanie minimum dwóch litrów płynów dziennie
- masaże nóg
- unikanie gorących kąpieli i sauny
- odpoczynek z kończynami uniesionymi powyżej tułowia
- stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce, pełne ziarna zbóż, ryby, oleje tłoczone na zimno, orzechy, pestki i nasiona
Dobrym sposobem na łagodzenie żylaków i usprawnienie krążenia żylnego jest kompresjoterapia. Jest to noszenie odpowiednich rajstop uciskowych, co pozwala zwiększyć ciśnienie wywierane od zewnątrz na naczynia krwionośne oraz zredukować zastoje krwi. W walce z żylakami pomocne są niektóre zioła, w tym arnika, kasztanowiec, ruszczyk kolczasty. Mogą być one stosowane doustnie, a także miejscowo.
Maści nagietkowa na żylaki
Skutecznym preparatem stosowanym miejscowo na żylaki jest maść z nagietka, którą przygotować można z następujących składników:
Składniki: |
szklanka suszonych kwiatów nagietka |
szklanka oleju kokosowego zimnotłoczonego |
1/4 szklanki wosku pszczelego |
Przygotowanie:
|
Rozmarynowy olejek na żylaki
Doskonałym sposobem na wzmocnienie naczyń żylnych i złagodzenie stanów zapalnych jest wykorzystanie antyoksydacyjnych właściwości rozmarynu. Zachęcam do przygotowania olejku z rozmarynu i liści laurowych. Oto potrzebne składniki:
Składniki: |
10 listków laurowych |
10 gałązek rozmarynu |
200 ml tłoczonej na zimno oliwy z oliwek |
Przygotowanie: 1. Świeży rozmaryn należy umyć i wysuszyć, po czym oberwać listki 2. Umieścić listki w słoiku 3. Dodać zmielone liście laurowe oraz oliwę z oliwek 4. Słoik z zawartością należy umieścić w niewielkim garnuszku z wodą w takiej ilości, aby zakrywała połowę słoika 5. Całość należy doprowadzić do wrzenia, po czym gotować przez pół godziny na wolnym ogniu 6. Słoik należy zakręcić i odłożyć w chłodne miejsce na 10 dni, codziennie potrząsając 7. Po upływie 10 dni konieczne jest odcedzenie oliwy i przelanie do czystego słoiczka 8. Olejek może być przechowywany przez okres jednego roku 9. Można go aplikować na żylaki na nodze jeden raz dziennie |
Jakie suplementy przy żylakach warto stosować?
W celu łagodzenia objawu żylaków można stosować wspomniane wcześniej zioła, które mogą być przyjmowane jako napar lub suplement zawierający ekstrakt z danej rośliny.
Ponadto sięgnąć można po inne suplementy diety, których działanie sprowadza się do wzmocnienia i uelastycznienia ścian naczyń krwionośnych, usprawnienia przepływu krwi i zapobiegania procesom zakrzepowym. Można wymienić tu między innymi preparaty z:
- escyną
- heparyną
- diosminą
- rutyną
- bromelainą
- wyciągiem z kory sosny
Oczywiście suplementacja, nawet ta najbardziej skuteczna zawsze powinna iść w parze z wdrożeniem odpowiednich modyfikacji w stylu życia.
Żylaki — na co uważać?
Osoby z problemem żylaków powinny unikać ekspozycji na wysokie temperatury. Dlatego też żylaki i sauna czy gorące kąpiele to naprawdę złe połączenie. Unikać należy także dłuższej ekspozycji na słońce.
Ponadto w przebiegu żylaków niewskazane jest wykonywanie masażu nóg. Ale uwaga — zakaz ten dotyczy jedynie zaawansowanych żylaków, powikłanych stanem zapalnym. Istnieje wówczas ryzyko oderwania skrzepu. Natomiast w początkowej fazie rozwoju żylaków masaże są wskazane, gdyż doskonale usprawniają przepływ krwi.
I jeszcze jedna ważna uwaga — o ile wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna, np. spacery czy jazda na rowerze, o tyle unikać należy intensywnych sportów wysiłkowych angażujących nogi.
Przepisy w formacie PDF, idealne do wydruku:
Komentarze0Dodaj komentarz