Uspokoi nerwy i ułatwi zasypianie - poznaj właściwości kozłka lekarskiego
Kozłek lekarski to jedno z najczęściej stosowanych ziół. Znany jest przede wszystkim jako roślina wspomagająca sen i działająca uspokajająco. Ale kozłek może być stosowany także w celu łagodzenia bolesnych miesiączek czy niektórych objawów menopauzy.
Kozłek lekarski (waleriana) to zioło wyróżniające się wysoką zawartością unikatowych związków — walepotriatów oraz kwasów walerianowych. Pozostałe związki aktywne rośliny to:
- flawonoidy
- olejki eteryczne
- kwas fenolowe
- aminokwasy, w tym GABA (kwas gammaaminomasłowy)
- alkaloidy
- lignany
Najczęściej kozłek stosowany jest jako naturalny środek wspomagający sen. Dostępnych jest wiele badań klinicznych potwierdzających, że roślina ta poprawia szybkość zasypiania, a także wpływa korzystnie jakość i głębokość snu.
Takie korzystne działanie kozłka wynika z jego wpływu na poziom neuroprzekaźnika GABA. Waleriana hamuje wychwyt zwrotny tego związku, a dodatkowo stymulują uwalnianie tego związku. A to przekłada się na zmniejszenie pobudliwości neuronów. Właśnie dlatego kozłek wspomaga zdrowy sen, a także wykazuje działanie uspokajające.
Wpływ na poziom neuroprzekaźnika GABA sprawia, że stosowanie kozłka stanowi naturalne remedium łagodzące stany lękowe i depresyjne.
Kozłek wykazuje działanie rozkurczowe, dzięki czemu może łagodzić dolegliwości bólowe w przebiegu miesiączek, a także zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zaburzeń trawiennych czy infekcji dróg moczowych.
Po walerianę mogą sięgać kobiety w okresie menopauzy. Zioło to redukuje towarzyszące przekwitaniu problemy z bezsennością, a także uderzenia gorąca.
Warto wspomnieć jeszcze o korzystnym wpływie kozłka na układ sercowo-naczyniowy. Roślina poszerza i rozluźnia naczynia krwionośne, zatem przyczynia się do redukcji ciśnienia tętniczego. Ponadto może działać antyarytmicznie.
W jaki sposób można wykorzystać tak liczne właściwości prozdrowotne kozłka lekarskiego? Oto kilka praktycznych receptur.
Napar z kozłka
Napar z kozłka można przyrządzić, zalewając łyżeczkę korzenia kozłka 150 ml wrzątku. Napar należy zaparzać pod przykryciem przez kwadrans, a następnie odcedzić. Taki napar można pić trzy razy dziennie.
Krople walerianowe
Warto pokusić się o przygotowanie domowych kropli walerianowych. Słoik należy zapełnić w 2/5 świeżym lub suszonym siekanym korzeniem kozłka, po czym zalać alkoholem 40%. Tak przygotowaną mieszaninę należy odłożyć w ciemne miejsce na dwa tygodnie, codzienne wstrząsając słoikiem.
Po 14 dniach wystarczy przecedzić nalewkę przez gazę. Zalecane dawkowanie to 60 kropli przed snem, doraźnie w stanach napięcia nerwowego lub w celu złagodzenia bólów skurczowych.
Mleko nasenne
Krople walerianowe można wykorzystać do przygotowania mleka wspomagającego sen. W tym celu dodaje się 60 kropli walerianowych do szklanki gorącego mleko z dodatkiem łyżeczki miodu.
Mleko stanowi doskonałe źródło tryptofanu, czyli aminokwasu uczestniczącego w procesie serotoniny — neuroprzekaźnika warunkującego odprężenie i sen. Takie mleko najlepiej jest wypić godzinę przed snem.
Odradzane jest stosowanie kozłka lekarskiego u dzieci poniżej 12 r.ż. Ponadto unikać należy łączenia kozłka lekarskiego z lekami o działaniu uspokajającym.
Pobierz darmowego e-booka ze zdrowymi przepisami:
Komentarze0Dodaj komentarz