Ocet jabłkowy - przygotuj samodzielnie i pij na zdrowie
Ocet jabłkowy to naturalny produkt otrzymywany na drodze fermentacji jabłek. Słynie z licznych właściwości prozdrowotnych, a także możliwości wszechstronnego zastosowania w kuchni, jako środek czystości czy naturalny kosmetyk.
Najzdrowszy jest oczywiście samodzielnie przygotowany ocet jabłkowy. Zacznę zatem od przedstawienia receptury na domowy ocet jabłkowy.
Do przygotowania octu jabłkowego potrzebujemy:
- jeden kilogram jabłek,
- 1 litr przegotowanej wody, najlepiej letniej
- 5 łyżek cukru.
Należy bardzo dokładnie wymyć, a następnie wyparzyć i wypłukać słoik, także jabłka muszą być bardzo dobrze wymyte. Pokrojone jabłka należy umieścić w słoiku i zalać przegotowaną wodą, w której wcześniej rozpuszczono cukier.
I tu bardzo ważna uwaga — jabłka muszą być całkowicie przykryte wodą, w przeciwnym razie może rozwinąć się pleśń.
Całość przykrywamy gazą, a do otworu słoika przymocowujemy ją np. gumką recepturką czy sznureczkiem. Taki zestaw odstawiamy w ciemne, ciepłe miejsce i pozwalamy fermentować.
Raz dziennie całość należy wymieszać czystą i wyparzoną łyżką. Proces fermentacji octu trwa około 3-5 tygodni, na jej zakończenie wskazuje brak tworzących się pęcherzyków powietrza.
Po tym czasie należy przelać zawartość przez sito z gazą do sterylnych, wyparzonych słoików albo też butelek.
Wiemy już, jak przygotować samodzielnie ocet jabłkowy, pora zatem na kolejną kwestię - jak dawkować?
Ocet jabłkowy nierozcieńczony może podrażniać śluzówkę przewodu pokarmowego, konieczne jest zatem jego rozcieńczenie. Optymalne proporcje to 15 ml octu jabłkowego (łyżka stołowa) na szklankę wody. Najlepiej nie przekraczać ilości 30 ml octu dziennie.
Miksturę można przyjmować podczas posiłku, jeśli jednak ocet przyjmowany jest w celu normalizacji poziomu glukozy, warto wypić go na 5-10 minut przed posiłkiem.
W ten sposób przechodzimy płynnie do kwestii zastosowania octu jabłkowego. Wspomniałem przed momentem o wpływie octu jabłkowego na poziom glikemii.
Dzięki spożywaniu octu jabłkowego przed posiłkiem możliwe jest ograniczenie przyswajania glukozy z przewodu pokarmowego, co pomaga kontrolować poziom glukozy i insuliny. Spożywanie octu jabłkowego może zatem ograniczyć ryzyko rozwoju insulinooporności czy cukrzycy oraz wspomóc leczenie tych schorzeń.
Kolejną cenną właściwością octu jabłkowego jest wspomaganie prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego, co możliwe jest dzięki normalizacji poziomu cholesterolu czy trójglicerydów, jak i ciśnienia krwi.
Wiele osób sięga po ocet jabłkowy z nadzieją, iż dzięki temu łatwiejsze będzie zredukowanie wagi. Czy słusznie? Jak najbardziej, gdyż ocet jabłkowy - jak już wspomniałem - ułatwia normalizację glikemii i poziomu insuliny, co ma istotny wpływ na proces spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto ocet ten zwiększa uczucie sytości, hamując chęć podjadania.
Duża grupa osób przedstawia ocet jabłkowy jako doskonałe remedium na zgagę. Czy tak jest w rzeczywistości?
Refluks żołądkowo-przełykowy może towarzyszyć zarówno niedokwasocie żołądka, jak i nadkwasocie. W tym pierwszym przypadku dokwaszenie żołądka octem może zredukować objawy refluksu. Ponadto ocet jabłkowy wspomaga trawienie, a jak wiadomo- dłuższe zaleganie pokarmu w żołądku sprzyja pojawieniu się zgagi.
Jeśli jednak obecna jest nadkwasota lub stan zapalny żołądka, wówczas lepiej jest powstrzymać się od spożywania octu jabłkowego.
Więcej na temat licznych, wyjątkowych właściwości octu jabłkowego mogą dowiedzieć się Państwo z tego odcinka:
Na koniec kilka słów, kiedy należy zachować ostrożność podczas spożywania octu jabłkowego. Wspomniałem już o ryzyku nasilenia zgagi, co dotyczy osób z wrażliwą śluzówką czy stanem zapalnym żołądka. Ponadto należy pamiętać, że nierozcieńczony ocet jabłkowy może negatywnie wpływać na szkliwo zębów.
Przepis w formacie PDF, idealnym do wydruku:
Oto linki do opracowań naukowych:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8243436/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31451249/
Komentarze0Dodaj komentarz