Aksamitka wzniesiona - ozdobna roślina o leczniczych właściwościach

Aksamitka wzniesiona - ozdobna roślina o leczniczych właściwościach

Aksamitka wyniosła (Tagetes erecta) to roślina znana przede wszystkim ze swoich walorów ozdobnych. Mało kto wie, że jest to także roślina o wielu cennych właściwościach zdrowotnych.

W lecznictwie wykorzystywane są przede wszystkim naziemne części rośliny, zwłaszcza kwiaty. Z płatków kwiatów można przygotować napar oraz nalewkę. 

Napar z kwiatów aksamitki przygotowuje się bardzo prosto — wystarczy zalać łyżkę świeżych lub suszonych płatków szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez kwadrans. Z kolei nalewka przygotowywana jest w dwóch etapach.

W pierwszym jedną część kwiatów należy zalać dwiema częściami spirytusu 70%, umieścić w szczelnie zamkniętym naczyniu i odstawić na dwa tygodnie, codziennie wstrząsając. W kolejnym etapie należy przecedzić i odlać nalewkę do butelki, a odzyskane kwiaty zalać alkoholem 40%, ponownie zachowując proporcje 1:2.

Po kolejnych dwóch tygodniach należy przefiltrować nalewkę i połączyć obydwa alkoholowe wyciągi.

Do czego może przydać się nalewka czy napar z aksamitki? Roślina ta zawiera mnóstwo cennych związków aktywnych — karotenoidy, a także fitoncydy o aktywności antybakteryjnej. Aksamitka okazuje się być zatem cennym wsparciem w walce z infekcjami bakteryjnymi, ponadto hamuje namnażanie grzybów Candida.

Roślina ta znajduje także zastosowanie w leczeniu infekcji pasożytniczych — jest skuteczna w zakażeniach tasiemcem, glistą oraz włosieniem krętym. 

Kolejne lecznicze właściwości aksamitki wyniosłej obejmują:

  • działanie rozkurczowe, 
  • łagodzenie stanów zapalnych,
  • promowanie zdrowego snu,
  • wspomaganie regeneracji wątroby,
  • działanie neuroprotekcyjne, 
  • wspomaganie ostrości wzroku, 
  • działanie wykrztuśne.

Ponadto aksamitka znajduje zastosowanie w kosmetologii i dermatologii. Napar z kwiatów może wspomagać leczenie łuszczycy, uszczelnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, a także przywraca skórze koloryt i blask. 

Oto link do opracowań naukowych:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6278309/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6316237/ 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze