Rozstępy - skąd się biorą i czy można je zlikwidować?

Rozstępy - skąd się biorą i czy można je zlikwidować?
0

Rozstępy to jedne z często występujących zmian skórnych. Wyglądem przypominają blizny i powstają w efekcie przerwania ciągłości włókien kolagenowych.

Usuwanie rozstępów możliwe jest przede wszystkim na drodze odpowiednich zabiegów, dlatego najlepiej jest zapobiegać ich powstaniu. Skąd się biorą rozstępy i jak zredukować ryzyko ich powstania?

Skóra zbudowana jest z włókien kolagenowych, zapewniających jej elastyczność i wytrzymałość. Rozstępy pojawiają się wówczas, gdy przerwana zostanie ciągłość włókien w efekcie ich mechanicznego rozciągania.

Dochodzi do tego w sytuacji, gdy pogorszeniu ulega kondycja skóry, poddawana jest ona nadmiernemu rozciąganiu, a tempo syntezy kolagenu jest niewystarczające.

Najistotniejsze czynniki prowadzące do powstania rozstępów to:

- szybki przyrost masy ciała, np. w okresie dojrzewania czy podczas intensywnych ćwiczeń siłowych, ukierunkowanych na rozbudowę masy mięśniowej

- niewłaściwa pielęgnacja skóry, sprzyjająca utracie elastyczności

- ciąża

- zespół Cushinga

- predyspozycje genetyczne

Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób powstają nieestetyczne rozstępy. Gdy skóra poddawana jest nagłemu rozciąganiu, wówczas dochodzi do przerwania włókien kolagenowych i na skórze pojawiają się żywoczerwone, podłużne rozstępy.

Może im towarzyszyć uczucie swędzenia i ta faza określana jest mianem fazy zapalnej. Trwa ona około 6 miesięcy. Potem rozstępy stopniowo bledną i „zapadają się” w skórze, jest to faza zanikowa.

Walka z rozstępami jest najskuteczniejsza wówczas, gdy rozpoczniemy ją jak najszybciej, czyli na etapie fazy zapalnej. Bez wątpienia najskuteczniejsze są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, które w większości przypadków pozwalają na usunięcie rozstępów lub znaczne zmniejszenie ich widoczności.

Najbardziej polecane zabiegi to:

- laser frakcyjny

- mezoterapia igłowa

- osocze bogatopłytkowe

- Dermapen

- radiofrekwencja mikroigłowa

- karboksyterapia

Domowe metody walki z rozstępami obejmują przede wszystkim odpowiednią pielęgnację skóry. Mają one bardzo umiarkowaną skuteczność i znacznie lepiej sprawdzają się jako profilaktyka rozstępów.

Pielęgnacja skóry narażonej na powstawanie rozstępów powinna uwzględniać:

- aplikowanie preparatów ujędrniających i odżywiających skórę (doskonale sprawdzi się olejek ze słodkich migdałów, olej makadamia, żel aloesowy, masło kakaowe)

- wykonywanie masażów skóry i szczotkowania na sucho

- regularne wykonywanie peelingów

Pielęgnacja skóry powinna iść w parze z aktywnością fizyczną oraz odpowiednio zbilansowaną dietą. Warto wzbogacić dietę w produkty białkowe, takie jak nabiał i drób, a także zdrowe źródła tłuszczów- orzechy, ryby, oleje tłoczone na zimno.

Poprawie kondycji skóry sprzyja także spożywanie antyoksydantów, których świetnym źródłem są warzywa. Dla zachowania jędrności skóry ogromne znaczenie ma także nawadnianie organizmu.

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze