Rozstępy - skąd się biorą i czy można je zlikwidować?
Rozstępy to jedne z często występujących zmian skórnych. Wyglądem przypominają blizny i powstają w efekcie przerwania ciągłości włókien kolagenowych.
Usuwanie rozstępów możliwe jest przede wszystkim na drodze odpowiednich zabiegów, dlatego najlepiej jest zapobiegać ich powstaniu. Skąd się biorą rozstępy i jak zredukować ryzyko ich powstania?
Skóra zbudowana jest z włókien kolagenowych, zapewniających jej elastyczność i wytrzymałość. Rozstępy pojawiają się wówczas, gdy przerwana zostanie ciągłość włókien w efekcie ich mechanicznego rozciągania.
Dochodzi do tego w sytuacji, gdy pogorszeniu ulega kondycja skóry, poddawana jest ona nadmiernemu rozciąganiu, a tempo syntezy kolagenu jest niewystarczające.
Najistotniejsze czynniki prowadzące do powstania rozstępów to:
- szybki przyrost masy ciała, np. w okresie dojrzewania czy podczas intensywnych ćwiczeń siłowych, ukierunkowanych na rozbudowę masy mięśniowej
- niewłaściwa pielęgnacja skóry, sprzyjająca utracie elastyczności
- ciąża
- zespół Cushinga
- predyspozycje genetyczne
Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób powstają nieestetyczne rozstępy. Gdy skóra poddawana jest nagłemu rozciąganiu, wówczas dochodzi do przerwania włókien kolagenowych i na skórze pojawiają się żywoczerwone, podłużne rozstępy.
Może im towarzyszyć uczucie swędzenia i ta faza określana jest mianem fazy zapalnej. Trwa ona około 6 miesięcy. Potem rozstępy stopniowo bledną i „zapadają się” w skórze, jest to faza zanikowa.
Walka z rozstępami jest najskuteczniejsza wówczas, gdy rozpoczniemy ją jak najszybciej, czyli na etapie fazy zapalnej. Bez wątpienia najskuteczniejsze są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, które w większości przypadków pozwalają na usunięcie rozstępów lub znaczne zmniejszenie ich widoczności.
Najbardziej polecane zabiegi to:
- laser frakcyjny
- mezoterapia igłowa
- osocze bogatopłytkowe
- Dermapen
- radiofrekwencja mikroigłowa
- karboksyterapia
Domowe metody walki z rozstępami obejmują przede wszystkim odpowiednią pielęgnację skóry. Mają one bardzo umiarkowaną skuteczność i znacznie lepiej sprawdzają się jako profilaktyka rozstępów.
Pielęgnacja skóry narażonej na powstawanie rozstępów powinna uwzględniać:
- aplikowanie preparatów ujędrniających i odżywiających skórę (doskonale sprawdzi się olejek ze słodkich migdałów, olej makadamia, żel aloesowy, masło kakaowe)
- wykonywanie masażów skóry i szczotkowania na sucho
- regularne wykonywanie peelingów
Pielęgnacja skóry powinna iść w parze z aktywnością fizyczną oraz odpowiednio zbilansowaną dietą. Warto wzbogacić dietę w produkty białkowe, takie jak nabiał i drób, a także zdrowe źródła tłuszczów- orzechy, ryby, oleje tłoczone na zimno.
Poprawie kondycji skóry sprzyja także spożywanie antyoksydantów, których świetnym źródłem są warzywa. Dla zachowania jędrności skóry ogromne znaczenie ma także nawadnianie organizmu.
Komentarze0Dodaj komentarz