Lato bez oparzeń słonecznych - to możliwe!
Lato nieodłącznie kojarzy się ze złocistym kolorem skóry. Jak korzystać ze słońca, aby zredukować ryzyko wystąpienia poparzeń skóry?
Na wstępie warto przypomnieć, czym tak naprawdę jest opalenizna? To nic innego jak mechanizm obronny skóry w odpowiedzi na działanie promieni UV.
Syntetyzowana wówczas melanina ma ograniczyć negatywny wpływ promieniowania na komórki skóry. Jak wspomóc skórę w ochronie przed słońcem?
Przede wszystkim - należy zachować umiar. Lepiej jest unikać wystawiania skóry na działanie słońca w godzinach najmocniejszego nasłonecznienia, czyli od 11 do 15.
Po drugie - wskazane jest stosowanie odpowiednich filtrów antyUV. Wybierając gotowe produkty z apteki, najlepiej wybierać naturalne filtry, takie jak tlenek cynku.
Ponadto blokowanie promieni UV zapewniają takie substancje jak olejek z pestek malin, olej z nasion marchwi czy olej z kiełków pszenicy.
Kolejna istotna kwestia dotyczy dostarczenia wraz z dietą antyoksydantów, które neutralizują negatywny wpływ wolnych rodników na skórę. Dlatego lato to doskonały czas na zwiększenie spożycia warzyw i owoców.
Suplementacja witamin C i E to niezwykle skuteczne antyoksydanty o zbawiennym wpływie na skórę. Ponadto zwiększeniu tolerancji skóry na słońce sprzyja pycnogenol, pokrzywa indyjska oraz... czekolada.
Wystarczy spożywać 6 kostek dziennie, aby dwukrotnie zwiększyć tolerancję skóry na działanie promieni UV.
Jeśli doszło już do oparzenia słonecznego, warto wypróbować:
- papkę ze zgniecionego świeżego ogórka
- okłady z octu jabłkowego rozcieńczonego oliwą z oliwek w proporcjach 2:1
- świeży sok z liści aloesu
- papkę z mąki ziemniaczanej i wody
- okłady z kefiru i maślanki
Pobierz darmowego e-booka ze zdrowymi przepisami:
Oto linki do opracowań naukowych:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12237816/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19735513/
Komentarze0Dodaj komentarz