Babka zwyczajna - na palenie, infekcje oddechowe i poprawę wzroku
Babka zwyczajna to roślina uznawana za chwast, rosnąca na terenie całego kraju. Warto pochylić się nad tą niepozorną roślinką, gdyż kryje w sobie skarbnicę związków odżywczych. Wśród jej najważniejszych właściwości prozdrowotnych wymienić można wysoką skuteczność we wspomaganiu walki z nałogiem tytoniowym, usprawnieniu procesów regeneracji nerwów, a także szybszej rekonwalescencji w infekcjach dróg oddechowych.
Składniki aktywne babki zwyczajnej
Najpotężniejszym, a zarazem najlepiej poznanym związkiem aktywnym obecnym zarówno w babce zwyczajnej, jak i babce lancetowatej jest aukubina. Przypisuje się jej silne właściwości antyoksydacyjne, hepatoprotekcyjne, neuroprotekcyjne, przeciwstarzeniowe, a nawet — antynowotworowe. Jako ciekawostkę dodam, że stężenie tego cennego związku w liściach babki zmienia się w poszczególnych porach roku i jest największe w czerwcu.
Kolejne związki aktywne o silnych właściwościach antyoksydacyjnych to bajkaleina oraz kwas oleanolowy.
Poza wymienionymi substancjami przeciwzapalnymi babka zwyczajna zawiera także inne glikozydy, terpenoidy, kwasy organiczne, lipidy i woski, flawonoidy i alkaloidy. Roślina ta stanowi ponadto źródło witaminy K, C, beta-karotenu.
Babka zwyczajna a lancetowata
Babka zwyczajna i lancetowata to rośliny, które różnią się znacząco już na pierwszy rzut oka. Babka zwyczajna ma okrągłe, szerokie liście, a babka lancetowata — liści wąskie i silnie wydłużone.
Ogólny profil działania leczniczego tych obydwu roślin jest podobny, choć są pewne różnice. Przykładowo — babka lancetowata zawiera więcej garbników, co odpowiada za silniejsze działanie wykrztuśne.
Babka zwyczajna — właściwości lecznicze
Uniwersalność zastosowania babki w celach leczniczych wynika zarówno z jej doskonałej dostępności, jak i faktu, że wykorzystać można wszystkie części rośliny. Zazwyczaj stosuje się liście, z których przygotowywane są okłady, napary i odwary. Do przygotowania odwaru wykorzystać można także łodygi i korzenie. Z kolei nasiona babki zwyczajnej spożywane w postaci naparu wspomagają perystaltykę jelit.
Układ pokarmowy
Dzięki obecności śluzów i garbników babka w bardzo wszechstronny sposób wspomaga pracę układu pokarmowego. Może działać osłonowo na śluzówkę żołądka i jelit, łagodząc objawy zgagi czy choroby wrzodowej.
Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne, zatem może znaleźć zastosowanie w przebiegu stanów zapalnych przewodu pokarmowego. A dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym łagodzi objawy infekcji pokarmowych.
Napar z nasion babki zwyczajnej, podobnie jak to jest w przypadku babki płesznik stanowi świetne źródło błonnika. Można z nich przygotować napar, który bardzo przypomina kisiel z nasion siemienia lnianego.
Należy zalać łyżeczkę nasion babki szklanką wrzątku, po czym pozostawić na kilkanaście minut. Taki napar należy pić razem z nasionkami. Nasiona babki zapobiegają zaparciom. Z kolei garbniki obecne w naparze z liści skutecznie hamują biegunki. Oznacza to, że roślina ta w kompleksowy sposób normalizuje rytm wypróżnień.
Układ oddechowy
Babka słynie z działania wykrztuśnego. Ponadto może wspomagać walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dzięki temu stanowi cenne wsparcie w przebiegu infekcji dróg oddechowych.
Okłady z babki zwyczajnej
Garbniki, śluzy, antyoksydanty czy lipidy zawarte w babce zwyczajnej wpływają korzystnie na skórę, nawilżając ją, łagodząc stany zapalne i wspomagając procesy regeneracyjne.
Okłady z babki można stosować w przypadku:
- egzemy
- łuszczycy
- infekcji skóry
- oparzeń
- świądu
- stanów zapalnych spojówek
- obrzęków
- bólów stawów
- ropiejących ran
Z liści babki zwyczajnej można przygotować lecznicze okłady. Wystarczy umyć świeże liście babki i lekko je rozgnieść tak, aby uwolnić sok. Przygotowane w ten sposób liście aplikowane są bezpośrednio na problematyczne partie skóry. Liście można zabezpieczyć opatrunkiem i pozostawić je na kilka godzin. Okłady można przygotować także z naparu i odwaru, maczając z nich gazę.
Polineuropatia
Jednym z potencjalnych zastosowań babki jest możliwość wspomagania regeneracji nerwów i łagodzenia objawów neuropatii. Korzystny wpływ babki zwyczajnej wykazano w testach na zwierzętach, którym dootrzewnowo podawano aukubinę wyizolowaną z rośliny. Najlepszym rozwiązaniem będzie picie naparu z babki bądź sięgnięcie po suplementy zawierające ekstrakt z tej rośliny.
Babka zwyczajna na rzucenie palenia
Babka zwyczajna może skutecznie wspomagać walkę z nałogiem tytoniowym. Okazuje się bowiem, że powoduje ona silną awersję do dymu papierosowego. Dzięki temu łatwiej jest odzwyczaić się od nikotyny. Skuteczność babki w walce z nałogiem okazała się być tak wysoka, że w USA opatentowano plastry antynikotynowe zawierające ekstrakt z tej rośliny.
Dodatkowo roślina ta wspomaga pracę układu oddechowego, ułatwiając oczyszczenie płuc z zalegających tam zanieczyszczeń smolistych. Godne wzmianki są ponadto właściwości uspokajające babki. Rzucaniu palenia zawsze towarzyszy silne rozdrażnienie i nerwowość, w których złagodzeniu może pomóc właśnie ta roślina.
Babka zwyczajna na wzrok
Dzięki wysokiej zawartości związków o antyoksydacyjnym potencjale babka może wspomagać narząd wzroku. Roślina ta może stanowić wsparcie w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej oraz zaćmy.
Pozostałe właściwości babki zwyczajnej
Dzięki wysokiej zawartości kwasu oleanolowego babka może łagodzić objawy paradontozy. Dodatkowo kwas oleanolowy hamuje resorpcję kości. Ponadto związek ten wykazuje działanie hepatoprotekcyjne, wykazując działanie ochronne wobec wątroby.
Kiedy zbierać babkę zwyczajną?
Najlepszy czas na zbiory babki zwyczajnej przypada na okres między majem a wrześniem. Wówczas pozyskać można młode, zielone listki. Jeśli brak jest możliwości wykorzystania wszystkich świeżych listków, wówczas liście należy wysuszyć.
Suszenie babki powinno odbywać się w przewiewnym, zacienionym miejscu. Unikać należy natomiast suszenia w pełnym słońcu, gdyż babka jest bardzo wrażliwa na działanie światła słonecznego.
Babka zwyczajna — przepisy
Co można przygotować z babki zwyczajnej? Oto kilka inspiracji.
Napar z liści babki: łyżkę suszonych lub świeżych liści należy zalać szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 3-5 minut. Napar można pić dwa razy dziennie.
Odwar z liści: 3 łyżeczki liści babki zalać ok. 250 ml wody wrzącej i pod przykryciem gotować minimum 5 minut. Odstawić do naciągnięcia naparu na 15-20 minut, a następnie przecedzić. Roztwór jest gotowy do spożycia. Stosować dwa razy dziennie po pół szklanki.
Odwar z korzeni przygotowuje się, zalewając 4 łyżki suszu na 300 ml wody. Całość należy gotować 5 minut. Zalecane dawkowanie to 50 ml co 2-3 godziny w przebiegu kaszlu, stanów zapalnych przewodu pokarmowego czy układu oddechowego. Ponadto odwar można wykorzystać do wykonania okładów na skórę.
Syrop z babki zwyczajnej
W celu wspomagania leczenia infekcji dróg oddechowych, a także łagodzenia kaszlu palacza można przyrządzić syrop z babki, Proponuję skorzystać z tego ekspresowego przepisu:
- pozyskać sok ze świeżych liści babki zwyczajnej (lub lancetowatej) i przecedzić go przez gazę
- dodać miód w proporcji 1 objętość soku do 4 objętości miodu
- przelać do wyparzonego słoiczka
Zalecane dawkowanie syropu to 3 razy dziennie po łyżce syropu.
Krem z liści babki zwyczajnej
Z liści babki zwyczajnej (a także babki lancetowatej) przygotować można łagodzący krem. Sprawdzi się on w pielęgnacji skóry podrażnionej, łuszczycowej, z egzemą.
Składniki: |
1 garść liści babki zwyczajnej |
3/4 szklanki oleju z pestek winogron |
1 łyżka wosku pszczelego |
Kilka kropli olejku lawendowego |
Przygotowanie: 1. Liście babki należy umyć i poszatkować 2. Umieścić babkę i olej z pestek winogron w słoiku 3. Słoik umieścić w garnku z wodą, której poziom sięga do połowy wysokości pojemnika 4. Całość zagotować, po czym gotować na wolnym ogniu przez 2-3 godziny 5. Przecedzić macerat i dodać rozdrobniony wosk, po czym podgrzewać do momentu rozpuszczenia się wosku 6. Przelać maść do małych słoiczków i zakręcić 7. Czas przydatności do spożycia to 12 miesięcy 8. Aplikować krem 2-3 razy dziennie na zmienioną chorobowo skórę |
Babka zwyczajna - przeciwwskazania
Spożywanie babki lancetowatej odradzane jest kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Kolejne przeciwwskazanie dotyczy postępowania alergii na tę roślinę.
Pobierz darmowego e-booka o diecie śródziemnomorskiej:
Oto linki do opracowań naukowych:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7142308/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7142308/
Komentarze0Dodaj komentarz