Ocet wrotyczowy - jak go przygotować, jak stosować, na co pomaga?
Wrotycz to zioło, które wykorzystywane jest od stuleci jako środek leczniczy na schorzenia skórne. Macerat olejowy czy ocet wrotyczowy doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry objętej stanem zapalnym. Wrotycz można także stosować wewnętrznie, pijąc napar.
Wrotycz pospolity to dziko rosnąca roślina, którą znaleźć można na łąkach w całym kraju. Od wieków znane są właściwości lecznicze tej rośliny. Wrotycz uznawany jest za naturalne remedium na dolegliwości skórne, niestrawność i wzdęcia.
Ponadto roślina ta stosowana jest jako naturalny środek przeciwpasożytniczy, skuteczny w przebiegu pasożytów jelitowych, nużeńca, świerzbu czy wszawicy. Olejki eteryczne wrotyczu odstraszają owady, w tym komary i kleszcze.
Wrotycz zawiera wiele związków aktywnych, w tym:
- olejki eteryczne
- flawonoidy
- seskwiterpeny
- fitosterole
- kwasy organiczne
Idealny czas na zbiory wrotycza przypada na okres od początku lipca do połowy września. Jeśli chcemy wysuszyć kwiaty, najlepiej jest rozłożyć zioło równomiernie w zacienionym i przewiewnym miejscu. Można także wykorzystać piekarnik, ustawiając temperaturę 35 stopni.
Najpopularniejszą metodą umożliwiającą wykorzystanie prozdrowotnego potencjału rośliny jest przyrządzenie naparu z kwiatów. Łyżkę kwiatów należy zalać szklanką wrzątku i zaparzać przez kwadrans pod przykryciem. Taki napar można pić 3 razy dziennie.
Ale tu zalecana jest ostrożność, gdyż nadmiernemu spożyciu jednego ze związków aktywnych rośliny — tujonu może towarzyszyć nadpotliwość, nudności i wymioty oraz zawroty głowy. Dlatego należy unikać przewlekłego picia wrotyczu.
Zachęcam ponadto do zewnętrznego stosowania ziela. Idealnie sprawdzi się w tym celu ocet wrotyczowy. Jest to naturalny środek na wiele dolegliwości skórnych, w tym łuszczycę, egzemę, stany zapalne.
Składniki potrzebne do przygotowania octu wrotyczowego są następujące:
garść świeżego ziela wrotyczu (kwiatów i liści) |
250 ml octu jabłkowego |
Przygotowanie:
- Składniki należy umieścić w szklanym słoiku i odstawić w zacienionym miejscu na 7 dni.
- Po tym czasie należy przecedzić ocet i jest już gotowy do użycia.
Ocet należy stosować zewnętrznie na skórę. Może być aplikowany bez rozcieńczenia do przemywania zmian skórnych lub w postaci okładów. Jeśli jego działanie jest zbyt silne, warto rozcieńczyć go wodą w proporcji 1:1.
Ocet wrotyczowy znajdzie zastosowanie jako preparat łagodzący stany zapalne skóry, łuszczycę, AZS. Może być stosowany w przypadku zakażenia nużeńcem, infekcji grzybiczych czy opryszczki.
Idealnie sprawdza się w pielęgnacji cery dotkniętej trądzikiem różowatym, trądzikiem zwykłym, a także łojotokowym zapaleniem skóry. A aplikowany na skórę głowy może wspomóc walkę z łupieżem.
Równie prosty jest przepis na macerat wrotyczowy, którego zastosowanie jest podobne, jak w przypadku octu.
Składniki potrzebne do przygotowania maceratu wrotyczowego:
szklanka posiekanego, świeżego ziela wrotyczu |
400 ml oleju z pestek winogron |
Przygotowanie:
- Ziele należy umieścić w słoju i zalać ciepłym olejem, po czym wymieszać i odstawić w szczelnie zamkniętym naczyniu przez tydzień.
- Po tym czasie należy odfiltrować macerat.
Przepisy w formacie PDF, idealne do wydruku:
Komentarze0Dodaj komentarz