Miłorząb - na co pomaga i przed czym chroni Ginkgo biloba
Miłorząb japoński (dwuklapowy), czyli Ginkgo biloba to roślina wyjątkowa pod wieloma względami. Słynie przede wszystkim z długowieczności — w Japonii znaleźć można nawet tysiącletnie drzewa.
A co więcej — drzewo to określane jest mianem żywego pomnika ery mezozoicznej, gdyż jest to jeden z najstarszych gatunków roślinnych na Ziemi. Pojawił się już 200 milionów lat temu.
Tym, z czego najbardziej słynie miłorząb, są jego liczne, wyjątkowe właściwości prozdrowotne. To, co najcenniejsze, kryje się w liściach miłorzębu, mających charakterystyczny kształt przypominający wachlarz. Potwierdzono w nich zawartość niemal 300 związków aktywnych, głównie flawonoidów, diterpenów oraz seskwiterpenów.
Najważniejsze substancje czynne, które obecne są w ekstrakcie z liści Ginkgo to:
- kwercetyna
- kemferol
- ginkgolidy
- rutyna
- izoramnetyna
- kwas fenolowy
- selen
- witaminy C i E
Miłorząb japoński znany jest m.in. z niezwykle korzystnego wpływu na układ krążenia. Zawarte w liściach rośliny ginkgolidy zmniejszają aktywację i agregację płytek krwi, usprawniając tym samym jej przepływ przez naczynia krwionośne. Ginkgo biloba zapobiega zatem powstawaniu zakrzepów i zatorów.
Usprawnienie krążenia mózgowego krwi wpływa na redukcję zawrotów głowy, a także poprawę pamięci i koncentracji.
W jednym z badań wykazano, że suplementowanie ekstraktu z Ginkgo w dawce 240 mg dziennie przez okres 22-24 tygodni zauważalnie poprawiło funkcje poznawcze.
Korzystny wpływ miłorzębu na funkcjonowanie mózgu wynika zatem z promowania lepszego dotlenienia i odżywienia komórek nerwowych, przez co pobudzony zostaje ich metabolizm.
Dodatkowo Ginkgo biloba stanowi źródło licznych antyoksydantów, które na drodze neutralizowania wolnych rodników mogą wykazywać działanie neuroprotekcyjne. Dodatkowo miłorząb wpływa na wzrost wydzielania neuroprzekaźników — dopaminy, serotoniny oraz noradrenaliny.
Z niezwykle korzystnego wpływu miłorzębu na krążenie krwi wynika możliwość zastosowania tej rośliny w celu złagodzenia objawów tzw. chromania przestankowego.
Jest to ból mięśni pojawiający się podczas aktywności i ustępujący podczas spoczynku. U podłoża tej dolegliwości leżą zmiany miażdżycowe ograniczające przepływ krwi i upośledzające transport tlenu do komórek mięśniowych.
Ginkgo biloba może okazać się skuteczny także w innym zaburzeniu wynikającym z nieprawidłowości w obrębie układu krążenia — mowa o chorobie Raynaulda.
Jest to nagły skurcz naczyń krwionośnych dystalnych partii ciała (dłoni i stóp) w reakcji na ekspozycję na niskie temperatury. Ponadto po miłorząb mogą sięgać osoby z problemami szumów usznych.
Aby przygotować napar z Ginkgo biloba, wystarczy zalać łyżkę suszu z liści szklanką wrzątku, po czym zaparzać pod przykryciem przez kwadrans.
Równie prosty jest przepis na nalewkę miłorzębową. Do jej przygotowania potrzebne są następujące składniki:
- 30 g suszu z liści miłorzębu lub 100 g świeżych liści
- 1 l spirytusu 70%
Liście umieszcza się w słoju i zalewa spirytusem, po czym zamknięty słoik należy odstawić w zacienione miejsce na 3-4 tygodnie. Od czasu do czasu można wstrząsnąć słojem.
Po upływie kilku tygodni wystarczy przecedzić nalewkę. Zalecane dawkowanie to 30-40 kropli 2 razy dziennie.
Ponieważ miłorząb japoński wpływa na krzepliwość krwi, należy unikać łącznego stosowania Ginkgo i leków przeciwzakrzepowych. Ponadto wskazane jest zaprzestanie stosowania miłorzębu przed zabiegami chirurgicznymi czy ekstrakcją zęba.
Przepisy w formacie PDF, idealne do wydruku:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25114079/
Komentarze0Dodaj komentarz