Gen długowieczności - jak żyć zdrowiej i dłużej

Gen długowieczności - jak żyć zdrowiej i dłużej
0

Naukowcy nieustannie starają się odnaleźć klucz do wiecznej młodości i nienagannego zdrowia. Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o kolejnych potwierdzonych naukowo strategiach anti-aging. Jedną z najbardziej obiecujących może być wykorzystanie naturalnych modulatorów białka NRF2.

Starzenie się organizmu jest wypadkową wielu czynników — genetycznych, środowiskowych i zdrowotnych. Na nasze tempo starzenia się pracujemy każdego dnia.

Prowadzenie szeroko pojętego zdrowego stylu życia to absolutny must have, umożliwiający zachowanie zdrowia i opóźnienie starzenia. Ale w dobie powszechnego narażenia na stres, zanieczyszczenia środowiskowe, wolne rodniki bombardujące zewsząd nasze organizmy — to może być za mało.

Jednym ze sposobów na przedłużenie młodości są semolitykiZwiązki te cechują się możliwością selektywnego usuwania uszkodzonych i chorych komórek. Ich działanie można porównać do precyzyjnego odkurzacza, który umożliwia pozbycie się dysfunkcyjnych komórek, oszczędzając komórki prawidłowe.

Kolejnym — niezwykle obiecującym — są modulatory białka NRF2. Białko to, określane jako erytroidowy czynnik jądrowy 2 jest regulatorem procesów starzenia i detoksykacji organizmu. Do aktywacji NRF2 dochodzi pod wpływem wielu związków, co prowadzi do pobudzenia syntezy antyoksydantów i rozmaitych czynników przeciwzapalnych.

Działanie białka NRF2 można zatem porównać do śrubokręta, który precyzyjnie kontroluje mechanizmy ochronne organizmu i dokręca śrubki wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. Białko ma zdolność aktywowania niemal 200 genów kontrolujących syntezę białek, mechanizmów antyoksydacyjnych oraz regulujących przebieg cyklu komórkowego.

Do lepszego poznania białka długowieczności przyczyniło się niewielkie zwierzątko żyjące w "podziemiach" pustynnych obszarów Afryki. Mowa o golcu, czyli gryzoniu o ciele niemal pozbawionym futerka.

O golcu zrobiło się głośno, gdy zyskał miano "nieśmiertelnego". Jest w tym oczywiście sporo przesady, jednak faktem jest, iż żyje on wyjątkowo długo jak na zwierzątko niewielkich rozmiarów.

O ile inne tego typu zwierzęta przeżywają średnio kilka lat, czas życia golca znacznie przekracza 20 lat! To nawet 5 razy dłużej niż średni czas przeżycia organizmów o podobnym wskaźniku masy ciała.

A co więcej, osobniki te cieszą się do późnej starości doskonałą kondycją i zdrowiem. Przez niemal 70% swojego życia cieszą się nienagannym zdrowiem — to tak, jakby u 80-latka wiek biologiczny wynosił zaledwie 30 lat! Takie wyjątkowe oblicze golca wynika m.in. z niezwykle efektywnych mechanizmów redukujących wolne rodniki. Jednym z nich jest właśnie białko NRF2.

Białko długowieczności NRF2 ma unikatową właściwość — może chronić praktycznie każdy narząd organizmu przed rozwojem licznych schorzeń. W licznych badaniach in vitro wykazano, że modulowanie aktywności tego białka może działać ochronnie w przebiegu licznych ostrych i przewlekłych schorzeń, w tym:

- ostrego uszkodzenia nerek, płuc, wątroby czy trzustki

- przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

- cukrzycy

- schorzeń neurodegeneracyjnych

- nowotworów

Wytypowano najskuteczniejsze naturalne związki, które odgrywają niebagatelną rolę w regulacji stresu oksydacyjnego za pośrednictwem białka długowieczności NRF2. Oto one, z wyszczególnieniem schorzeń, na których przebieg mogą wpływać:

MODULATORY GENU DŁUGOWIECZNOŚCI W POSZCZEGÓLNYCH CHOROBACH
Sulforafan

Ostre uszkodzenie płuc

Ostre zapalenie trzustki

Choroba Parkinsona

Choroba Alzheimera

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Cukrzyca

Rak piersi

Resweratrol

Ostre uszkodzenie płuc

Ostre uszkodzenie nerek

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Cukrzyca

Rak piersi

Choroba Alzheimera

Kwercetyna

Ostre uszkodzenie wątroby

Ostre uszkodzenie trzustki

Choroba Alzheimera

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Kwas oleanolowy

Ostre uszkodzenie wątroby

Ostre uszkodzenie płuc

Kwas rozmarynowyOstre uszkodzenie wątroby
Kurkumina 

Ostre uszkodzenie nerek

Ostre uszkodzenie wątroby

Rak piersi

Rak płuc

Ginsenozydy

Rak płuc

Cukrzyca

Choroba Alzheimera

AstaksantynaPrzewlekła obturacyjna choroba płuc
LuteinaCukrzyca
Kwas elagowyChoroba Alzheimera
Witamina DRak wątroby

Wiele z tych związków niejednokrotnie wymieniane było w kontekście ich niezwykle korzystnego wpływu na zdrowie. A teraz do listy ich korzystnych właściwości dopisać można rolę przeciwutleniającą, przeciwzapalną i przeciwnowotworową w zapobieganiu i leczeniu chorób, a wszystko dzięki modulowaniu białka długowieczności.

A na koniec krótka ściąga, w jakich produktach znaleźć można najwięcej wspomnianych związków anti-aging:

 • brokuły
 • kalafior
 • kapusta
 • jarmuż
 • kurkuma
 • awokado
 • orzechy
 • siemię lniane
 • pestki dyni
 • ziarna sezamu
 • nasiona konopi
 • owoce jagodowe

Warto zatem zadbać o to, a by wzbogacić posiłki o wspomniane składniki, aby zwiększyć szansę na długowieczność.

Oto link do opracowania naukowego:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7918973/ 

 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze