Klucz do długowieczności rozszyfrowany
Skuteczne strategie przeciwstarzeniowe wymagają przede wszystkim modyfikacji stylu życia. Zalecane jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularnej aktywności fizycznej, stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety i rezygnacja z używek.
Natura dostarcza nam jeszcze jedno rozwiązanie — i to prawdziwa tajna broń w walce ze starzeniem. Mowa o senolitykach, czyli związkach, które umożliwiają eliminowanie starzejących się komórek.
Komórki doświadczające starzenia się pracują znacznie mniej efektywnie, a ich kumulacji może towarzyszyć nasilenie stanów zapalnych i rozwój rozmaitych chorób przewlekłych, w tym chorób serca czy zmian neurodegeneracyjnych.
Senolityki mają unikatową zdolność do selektywnego “wyłapywania” starzejących się, nieprawidłowo funkcjonujących komórek i generowania apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórkowej.
Ich stosowaniu może zatem towarzyszyć zredukowanie częstości występowania chorób przewlekłych związanych z wiekiem.
Podkreślę jeszcze raz, na czym polega wyjątkowość takich substancji. Potrafią one selektywnie usuwać wyłącznie starzejące się, nieprawidłowo funkcjonujące komórki, których kumulowanie się wpływa na nasilenie procesów starzenia oraz rozwój licznych schorzeń.
Tego typu komórki określane są jako "komórki zombie", co doskonale oddaje ich charakter — ich funkcjonalność jest znikoma, tracą zdolność do podziałów, ale jednocześnie — do obumierania.
Oznacza to, że senolityki oczyszczają organizm z takich "odpadów komórkowych", realnie wpływając na odmłodzenie organizmu.
Jakie substancje zaliczane są do senolityków?
Jednym z pierwszych przebadanych senolityków była kwercetyna-naturalny flawonoid występujący w wielu warzywach i owocach, np. borówkach, żurawinie, czarnych porzeczkach, jarmużu, brokułach czy kapuście.
Kolejne senolityki o potwierdzonej naukowo skuteczności to m.in.:
- teaflawiny z czarnej herbaty,
- resweratrol, obecny w warzywach i owocach z ciemnym pigmentem, np. winogronach czy jagodach, czarnej porzeczce, truskawkach i malinach, morwie, orzeszkach ziemnych
- fisetyna występująca w truskawkach, ogórkach, winogronach, jabłkach, mango, cebuli, pomidorach, orzechach
- kurkumina, czyli pomarańczowego barwnika kurkumy,
- EGCG, czyli związku zawartego w zielonej herbacie.
Poza senolitykami nasza dieta może dostarczać także innych związków, które w zaawansowany sposób chronią przed starzeniem. Mowa m.in. substancjach pobudzających mitofagię, a także normalizujących metabolizm dobowy.
Co jeszcze przedłuża długowieczność?
Jednymi z najważniejszych struktur komórkowych są mitochondria. To tu zachodzą procesy oddychania komórkowego i produkowania związków wysokoenergetycznych.
Zaburzenia pracy mitochondriów to początek końca komórki, gdyż zaburzony zostaje metabolizm energetyczny.
Ponadto uszkodzone mitochondria stanowią źródło wolnych rodników, co pociąga za sobą dalsze uszkodzenia poszczególnych struktur komórkowych. Tej niekorzystnej sekwencji zdarzeń zapobiec może zjawisko mitofagii, czyli selektywnego usuwania niesprawnych mitochondriów.
Substancje wspomagające ten pożądany proces to m.in. resweratrol oraz urolityna A.
Urolityna A to związek powstały pod wpływem działania flory jelitowej z ellagitanin — silnych antyoksydantów zawartych w owocach granatu.
Senolityki i mitolityki to skuteczny duet przeciwstarzeniowy, ale jeszcze skuteczniejsze okazuje się być trio ze składnikami roślinnymi ukierunkowanymi na normalizowanie rytmu okołodobowego. Przekłada się to na regulację metabolizmu energetycznego i profilaktykę schorzeń metabolicznych.
Wśród najsilniejszych związków tego typu wymienić można nobiletin, czyli flawonoid cytrusowy. Jego najbogatsze źródła to cytryny, pomarańcze, pomelo, grapefruity czy mandarynki.
Obecność tych związków w warzywach i owocach to kolejny powód, aby zwiększyć ich spożycie w codziennej diecie. Można sięgać ponadto po suplementy diety zawierające wymienione związki aktywne.
Większe spożycie senolityków oraz stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety może spowolnić zegar biologiczny więc warto skorzystać z takiej możliwości.
Pobierz darmowego e-booka ze zdrowymi przepisami:
Oto link do opracowania naukowego:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8687661/
Komentarze0Dodaj komentarz