Klucz do długowieczności rozszyfrowany

Klucz do długowieczności rozszyfrowany
0

Skuteczne strategie przeciwstarzeniowe wymagają przede wszystkim modyfikacji stylu życia. Zalecane jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularnej aktywności fizycznej, stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety i rezygnacja z używek.

Natura dostarcza nam jeszcze jedno rozwiązanie - i to prawdziwa tajna broń w walce ze starzeniem. Mowa o senolitykach, czyli związkach, które umożliwiają eliminowanie starzejących się komórek.

Komórki doświadczające starzenia się pracują znacznie mniej efektywnie, a ich kumulacji może towarzyszyć nasilenie stanów zapalnych i rozwój rozmaitych chorób przewlekłych, w tym chorób serca czy zmian neurodegeneracyjnych.

Senolityki mają unikatową zdolność do selektywnego “wyłapywania” starzejących się, nieprawidłowo funkcjonujących komórek i generowania apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórkowej.

Ich stosowaniu może zatem towarzyszyć zredukowanie częstości występowania chorób przewlekłych związanych z wiekiem.

Podkreślę jeszcze raz, na czym polega wyjątkowość takich substancji. Potrafią one sprytnie usuwać wyłącznie starzejące się, nieprawidłowo funkcjonujące komórki, których kumulowanie się wpływa na nasilenie procesów starzenia oraz rozwój licznych schorzeń. 

Tego typu komórki określane są jako "komórki zombie", co doskonale oddaje ich charakter - ich funkcjonalność jest znikoma, tracą zdolność do podziałów, ale jednocześnie - do obumierania.

Oznacza to, że senolityki oczyszczają organizm z takich "odpadów komórkowych", realnie wpływając na odmłodzenie organizmu.

Teraz najważniejsza informacja - jakie substancje zaliczane są do senolityków?

Jednym z pierwszych przebadanych senolityków była kwercetyna - naturalny flawonoid występujący w wielu warzywach i owocach, np. borówkach, żurawinie, czarnych porzeczkach, jarmużu, brokułach czy kapuście.

Kolejne senolityki o potwierdzonej naukowo skuteczności to m.in.:

teaflawiny z czarnej herbaty, 

- resweratrol, obecny w warzywach i owocach z ciemnym pigmentem, np. winogronach czy jagodach,

- fisetyna występująca w truskawkach, ogórkach, winogronach, jabłkach oraz cebuli,

- kurkumina, czyli pomarańczowego barwnika kurkumy,

- EGCG, czyli związku zawartego w zielonej herbacie.

Obecność tych związków w warzywach i owocach to kolejny powód, aby zwiększyć ich spożycie w codziennej diecie. Można sięgać ponadto po suplementy diety zawierające wymienione związki aktywne.

Większe spożycie senolityków oraz stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety może spowolnić zegar biologiczny więc warto skorzystać z takiej możliwości.

Oto link do opracowania naukowego:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8687661/ 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze