Co o zdrowiu mówi wygląd języka?

Co o zdrowiu mówi wygląd języka?
0

Język to narząd uczestniczący aktywnie w czynnościach mowy, a także przeżuwania. Warto wypracować nawyk codziennego oglądania języka, gdyż jego wygląd może dostarczyć cennych informacji na temat zdrowia. Ponadto należy pamiętać o odpowiedniej higienie języka, która powinna stać się codzienną rutyną, podobnie jak mycie zębów.

Prawidłowo wyglądający, zdrowy język jest różowy i ma gładką powierzchnię z widocznymi guzkami — brodawkami językowymi. Codzienny rzut oka na wygląd języka zajmuje tylko chwilę, a może powiedzieć wiele o stanie zdrowia.

Oceny wyglądu języka najlepiej jest dokonać rano, w świetle dziennym, przed spożyciem posiłku i umyciem zębów. Jakie zatem informacje można wyczytać z języka?

Jedną z najczęściej obserwowanych zmian jest pojawienie się białego nalotu na języku. O czym to może świadczyć? Jedną z najczęstszych przyczyn jest niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Poza szczotkowaniem zębów należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu języka. Po umyciu zębów należy oczyścić język, wykorzystujące do tego specjalne skrobaki. Taka codzienna pielęgnacja zapobiegnie namnażaniu się bakterii.

Jeśli pomimo czyszczenia języka utrzymuje się na nim biały osad, a dodatkowo pojawiają się takie objawy jak zaczerwienienie i pieczenie — przyczyną może być obecność drożdżaka Candida. Na rozwój grzybicy szczególnie narażone są osoby stosujące antybiotyki, sterydy oraz niestroniące od cukru.

Wówczas zachęcam do wdrożenia naturalnych metod walki z grzybicą, które omawiam na tym nagraniu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyczyną białego nalotu może być także refluks, czyli zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej. Wówczas pojawić się może chrypka, pieczenie w przełyku oraz ból gardła. 

Język geograficzny to stan zapalny o charakterystycznym przebiegu, który określany jest także rumieniem wędrującym. Jak wygląda taki język? Na jego powierzchni pojawiają się ciemniejsze i jaśniejsze nieregularne plamy, przypominające nieco mapę. Możliwe przyczyny takich zmian w wyglądzie języka to:

  • cukrzyca, 
  • łuszczyca, 
  • stres, 
  • infekcja Helicobacter pylori,
  • anemia,
  • zaburzenia hormonalne.

Język truskawkowy to gładki, czerwony język z bardzo widocznymi brodawkami języka, co nasuwa skojarzenie z wyglądem truskawki. Główną przyczyną występowania truskawkowego języka jest szkarlatyna, czyli infekcja wywołana przez paciorkowca. Takie zmiany na języku towarzyszą także odrze lub chorobie Kawasaki.

Purpurowy lub fioletowy język może sugerować niedobory witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B12. Na koniec warto wspomnieć o najpoważniejszej zmianie — raku języka. Zaniepokoić powinno powstanie rany, która nie chce się goić i towarzyszy jej ból i krwawienie. 

Oto link do opracowania naukowego:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5943858/

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze