Gorzka czekolada - masz wiele powodów, aby ją jeść
Trudno znaleźć osobę, która nie lubi czekolady. Można sięgać po czekoladę mleczną, pitną, nadziewaną… Najbardziej polecana jest oczywiście czekolada gorzka i dziś przyjrzymy się jej bliżej.
Analizując wyniki badań naukowych poświęconych czekoladzie — a tych jest naprawdę wiele — można dostrzec jej ogromny potencjał prozdrowotny. Gorzka czekolada to świetna przekąska o obniżonej zawartości cukru, po którą można sięgać zamiast słodyczy, ale także zdrowe urozmaicenie diety.
Każda cząstka gorzkiej czekolady to źródło cennych antyoksydantów, witamin i związków mineralnych. Jakie są zatem powody, aby codziennie sięgać po gorzką czekoladę?
Gorzka czekolada, czyli taka, która wyróżnia się 70-80% zawartością kakao i posiada liczne flawonoidy, wspomagające organizm z wolnymi rodnikami. Ponadto stanowi istotne źródło witamin z grupy B, magnezu, żelaza, cynku, miedzi, manganu oraz selenu.
Jakie właściwości ma gorzka czekolada? Spośród wielu korzyści wynikających z sięgania po czekoladę, wymienię kilka tych najistotniejszych:
- łagodzenie biegunek,
- normalizacja lipidogramu,
-wspomaganie pracy serca,
- wspomaganie pracy układu nerwowego, poprawa pamięci i koncentracji,
- redukowanie stresu i poprawa samopoczucia psychicznego,
- redukcja ryzyka rozwoju insulinooporności i cukrzycy typu 2.
A co na temat wpływu czekolady gorzkiej na zdrowie mówią badania naukowe? Przytoczę Państwu wyniki kilku najciekawszych analiz.
Jedna z nich wskazuje na odwrotną zależność między spożyciem czekolady a występowaniem objawów depresyjnych. Zależność taka nie dotyczyła natomiast spożycia innej czekolady, co świadczy o ogromnej przewadze gorzkiej czekolady i zawartej w nich flawonoidów.
Kolejne ciekawe badanie wyjaśnia, w jaki sposób gorzka czekolada może modulować samopoczucie psychiczne. Otóż wszystko dzieje się za pośrednictwem mikrobiomu jelitowego. Okazuje się, że czekolada o 85% zawartości kakao działa jak prebiotyk, wspomagając namnażanie korzystnej flory jelitowej. Tym samym, działając za pośrednictwem osi jelita-mózg może poprawiać nasz nastrój.
Nawet okazyjne sięganie po czekoladę (raz-dwa razy w tygodniu) może przyczynić się do zredukowania ryzyka sercowego, a także wspomagania profilaktyki cukrzycy. Ponadto udowodniono, że już 20 g gorzkiej czekolady dziennie łagodzi stany zapalne, co znajduje odbicie w niższym poziomie białka ostrej fazy CRP.
Na koniec dodam jeszcze cenną wskazówkę dla osób cierpiących na migreny — czekolada może być czynnikiem inicjującym ból migrenowy. Należy zatem zwrócić uwagę, czy po jej spożyciu pojawi się migrena i jeśli tak będzie, lepiej jest unikać tej zdrowej przekąski.
Więcej na temat tego, kto powinien ostrożnie podejść do kwestii spożywania gorzkiej czekolady, opowiadam w tym odcinku:
Pobierz darmowego e-booka ze zdrowymi przepisami:
Oto linki do opracowań naukowych:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9589144/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31356717/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34530112/
Komentarze0Dodaj komentarz