Przeczytaj to, zanim przywykniesz do popołudniowych drzemek

Przeczytaj to, zanim  przywykniesz do popołudniowych drzemek
0

Popołudniowe drzemki są przedmiotem debaty od wielu lat. Niektórzy twierdzą, że są one stratą czasu, podczas gdy inni wskazują na ich korzyści. Okazuje się, że popołudniowa drzemka może mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i wydajność.

Badania wykazały, że krótka drzemka trwająca 20-30 minut może poprawić funkcje poznawcze, pamięć, a nawet zwiększyć kreatywność. Drzemka jest również związana z obniżeniem poziomu stresu i poprawą nastroju, co sprawia, że jest to świetny sposób na naładowanie baterii w ciągu pracowitego dnia.

Należy jednak pamiętać, że drzemka przed snem może zaburzyć harmonogram snu w nocy. Ponadto krótka sjesta w ciągu dnia może wpływać na poziom glukozy we krwi. Co dokładnie mówią na ten temat opracowania naukowe?

W literaturze naukowej dostępnych jest wiele badań klinicznych dotyczących wpływu drzemki na zdrowie. Sporo z nich dotyczy np. wpływu drzemek na gospodarkę węglowodanową i poziom glikemii.

W jednym z badań wykazano, że młodzież przesypiająca powyżej 9 godzin w nocy i korzystająca z drzemek w ciągu dnia jest bardziej narażona na nieprawidłowe wartości glikemii na czczo.

Inne badanie wskazało na związek między drzemkami trwającymi powyżej godziny na dobę a większym ryzykiem rozwoju cukrzycy ciążowej. Warto podkreślić, że ryzyko to wzrastało u kobiet o określonej długości snu nocnego - poniżej 7 godzin lub powyżej 9 godzin.

W jednym z najnowszych badań dotyczących drzemki oceniano wpływ drzemki w ciągu dnia na ryzyko metaboliczne. Odbywanie co najmniej 30-minutowych drzemek w ciągu dnia może wiązać się z większym ryzykiem rozwoju otyłości, nadciśnienia, a także wyższego poziomu glukozy we krwi.

Ale takie ryzyko kształtują także inne czynniki. Jakie?

Na wystąpienie takich niekorzystnych zmian narażone były także osoby palące papierosy, chodzące późno spać czy spożywające obfity posiłek przed sjestą. U takich osób wpływ drzemki na ryzyko metaboliczne był jeszcze większy.

Okazyjna drzemka od czasu do czasu, w te dni, gdy naprawdę brakuje nam energii, może być dobrym rozwiązaniem. Jednak warto zastanowić się, gdy drzemka staje się naszym codziennym rytuałem. Okazuje się bowiem, że w dłuższej perspektywie czasu może mieć to negatywny wpływ na zdrowie.

Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które  przesypiają zbyt dużą lub małą liczbę godzin w ciągu nocy. Sen poniżej 6 godzin lub powyżej 8 godzin w ciągu nocy zwiększa ogólne ryzyko zgonu i poważnych incydentów sercowo-naczyniowych. A dodatkowo - drzemka u osób przesypiających powyżej 6 godzin na dobę jeszcze bardziej zwiększała to ryzyko.

Oto linki do opracowań naukowych:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31671327/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32266661/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/oby.23765 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6528160/ 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze