Badania na czczo - co to tak naprawdę oznacza?

Badania na czczo - co to tak naprawdę oznacza?
0

Prędzej czy później każdy z nas stanie przed koniecznością wykonania badań krwi. W przypadku większości z nich obowiązuje zasada pobrania krwi na czczo.

Wiadomo wówczas, że na badanie należy zjawić się rano, przed śniadaniem. Czy jednak taka wiedza wystarczy, aby w odpowiedni sposób przygotować się do badania?

Pobranie krwi na czczo rzeczywiście oznacza, że do laboratorium należy zgłosić się rano, zanim spożyty zostanie jakikolwiek posiłek.

Co więcej, należy unikać picia kawy czy herbaty, soków czy innych napojów. Dopuszczalne jest jedynie wypicie szklanki wody na pół godziny przed badaniem. Zalecenie to dotyczy zwłaszcza tych osób, u których występują problemy z pobraniem krwi (trudność z wkłuciem się w żyłę, która jest mało widoczna czy tzw. “gęsta krew”).

Należy unikać palenia papierosów i spożywania alkoholu w dniu badania, a także intensywnego wysiłku fizycznego.

Istotne znaczenie ma także postępowanie w dniu poprzedzającym badanie. Kolację należy spożyć najpóźniej 8 godzin przed pobraniem krwi, a najlepiej - 12 godzin wcześniej. 

Co z lekami? Czy można je zażyć przed pobraniem krwi? Wiele zależy od tego, na jakie badania się udajemy.

Doustna antykoncepcja hormonalna oraz furosemid mogą wpływać na poziom glukozy, spironolakton i furosemid mogą obniżać poziom sodu, a witamina D - zwiększać poziom wapnia. Najlepiej jest przedyskutować z lekarzem kwestię konieczności wstrzymania się od zażycia określonych leków przed konkretnymi badaniami.

Ograniczenia dotyczą także suplementów diety - najlepiej zaprzestać ich stosowania na 3-4 dni przed planowanym badaniem krwi. Doskonałym przykładem jest biotyna interferująca w oznaczenie poziomu TSH oraz hormonów tarczycy, o czym opowiadam szczegółowo w tym odcinku:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na koniec krótka ściąga. Badania, które muszą być wykonane na czczo to m.in.:

- morfologia krwi z rozmazem,

- glukoza,

- żelazo,

- próby wątrobowe,

- mocznik,

- kreatynina,

- białko,

- bilirubina,

- lipidogram,

- kortyzol,

- prolaktyna,

- elektrolity

- parametry układu krzepnięcia.

Kilka badań może być wykonanych o dowolnej porze dnia i są to np. hemoglobina glikowana, CRP, TSH, PSA, hormony tarczycy, przeciwciała przeciwtarczycowe czy witamina D.

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze