Koenzym Q10 - sprzymierzeniec w walce ze starzeniem

Koenzym Q10 - sprzymierzeniec w walce ze starzeniem

Koenzym Q10 kojarzony jest przede wszystkim jako remedium na przedwczesne starzenie się skóry. Jest w tym sporo prawdy, gdyż związek ten rzeczywiście poprawia wygląd skóry. Ale może znacznie więcej, przyczyniając się do wspomagania funkcjonowania całego organizmu.

Co o nim wiemy i dlaczego utrzymanie prawidłowego poziomu koenzymu Q10 w organizmie jest tak ważne?

Koenzym Q10 to związek, który znajdziemy w każdej komórce naszego ciała. Odgrywa on kluczową rolę w mitochondriach, gdzie dochodzi do przemiany energii z pożywienia na energię komórkową.

Organizm ma zdolność syntetyzowania koenzymu Q10 z metioniny, fenyloalaniny lub tyrozyny, a w przemianach tych uczestniczą witaminy z grupy B.

Z wiekiem spada wydajność tej syntezy i dlatego około 40 roku życia spada efektywność pracy mitochondriów. Organizm pozbawiony jest możliwości pozyskiwania optymalnych ilości energii, zmniejsza się potencjał ochronny przed wolnymi rodnikami.

Skutkuje to mniejszą stabilnością błon komórkowych, większą podatnością na stany zapalne i szybszym przebiegiem procesów starzenia się organizmu.

Niedoborowi koenzymu Q10 może towarzyszyć nasilenie stanów zapalnych w organizmie, pogorszenie funkcjonowania układu immunologicznego, a także większa podatność na działanie wolnych rodników.

Manifestuje się to rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego czy zmian neurodegeneracyjnych. Jak zatem zapewnić optymalny poziom koenzymu Q10? 

Koenzym Q10 występuje w suplementach diety. Związek ten można dostarczyć także wraz z dietą.

Najbogatsze źródła koenzymu Q10 to czerwone mięso i podroby, jednak te produkty powinny rzadko gościć na naszych stołach.

Na szczęście dostępne są także inne produkty bogate w koenzym Q10 - związek ten można znaleźć także w olejach roślinnych (zwłaszcza rzepakowym) oraz oliwie z oliwek, a także drób oraz tłuste ryby morskie, brokuły i orzeszki ziemne. 

Na koniec praktyczna uwaga: osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe oraz obniżające poziom glukozy we krwi powinny unikać suplementacji koenzymu Q10, gdyż mogą wystąpić interakcje między lekiem a suplementem diety. 

W ramach podsumowania zachęcam do obejrzenia tego odcinka:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do opracowania naukowego:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4112525/ 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze