Te bakterie zapewnią Ci długowieczność

Te bakterie zapewnią Ci długowieczność
0

Probiotykoterapia już dawno przestała być kojarzona wyłącznie z łagodzeniem negatywnych skutków stosowania antybiotyku. Dowiadujemy się coraz więcej o zbawiennej roli bakterii jelitowych na funkcjonowanie całego organizmu, w tym układu odpornościowego czy nerwowego.

Okazuje się, że utrzymanie zdrowego mikrobiomu to warunek zachowania zdrowia, ale także… młodości. W jaki sposób bakterie probiotyczne stoją na straży długowieczności?

Dostarczanie probiotyków wraz z suplementami diety czy naturalnymi produktami dietetycznymi zbawiennie wpływa na funkcjonowanie jelit, redukując takie dolegliwości jak zaparcia, zespół jelita drażliwego, biegunki. Ale nie tylko — probiotyki wspomagają pracę układu immunologicznego, ułatwiając walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi czy alergiami.

Ponadto wykazują korzystny wpływ na pracę układu nerwowego oraz samopoczucie psychiczne. Bakterie wytypowane jako najwięksi sprzymierzeńcy w walce ze starzeniem organizmu to m.in.:

  • Lactobacillus casei,  łagodzące stany zapalne jelit i towarzyszące im biegunki czy wzdęcia;
  • Lactobacillus acidophilus, ograniczające namnażanie chorobotwórczych bakterii w świetle jelit;
  • Lactobacillus fermentum, wspomagające walkę organizmu z infekcjami układu pokarmowego oraz górnych dróg oddechowych;
  • Lactobacillus reuteri, normalizujące poziom cholesterolu, a także wspomagające leczenie infekcji Helicobacter pylori;
  • Lactobacillus plantarum, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego;
  • Lactobacillus rhamnosus, wspomagające pracę jelit, łagodzące objawy IBS i minimalizujące ryzyko wystąpienia próchnicy;
  • Bifidobacterium longum, łagodzące stany zapalne jelit oraz dróg moczowych.

O przeciwstarzeniowym potencjale bakterii probiotycznych najlepiej świadczą wyniki zaskakującego eksperymentu. Po przeanalizowaniu flory bakteryjnej stulatków wytypowano wyjątkową kombinację probiotyków: Lactobacillus fermentum SX-0718, L. casei SX-1107, Bifidobacterium longum SX-1326 i B. animalis SX-0582.

Prawdopodobnie to te składowe flory jelitowej mogłyby odpowiadać za długowieczność. Aby to sprawdzić, dokonano transferu tej unikatowej kompozycji probiotyków do organizmów myszy. 

Transferowi tych probiotyków do organizmów zwierzęcych towarzyszyło zahamowanie stanów zapalnych jelit i poprawa integralności ścian jelit. A to przełożyło się na poprawę funkcji poznawczych i neuroprotekcyjne działanie wobec neuronów hipokampu — części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i funkcje motoryczne.

Wyniki tego innowacyjnego eksperymentu sugerują, że stany zapalne jelit i dysfunkcja bariery jelitowej odgrywają istotną rolę w procesie starzenia się organizmu. A wycofanie tych zaburzeń pozwala na spowolnienie procesów starzenia się mózgu.

Oto link do badania naukowego:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8674427/ 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze