Pękające kąciki ust - skąd się biorą, jak je leczyć?

Pękające kąciki ust - skąd się biorą, jak je leczyć?
0

Pękające kąciki ust, zaczerwienienie i obrzęk, ból podczas spożywania posiłku — większość z nas choć raz doświadczyła tego problemu. Zajady — bo to o nich mowa — powstają w kącikach ust, gdzie skóra jest szczególnie cienka i narażona na urazy mechaniczne, przesuszenie i podrażnienie. Jak sobie z nimi radzić?

Za powstawanie pęknięć w kącikach ust i zajadów może odpowiadać wiele czynników. Najczęstszym jest niedobór niektórych składników pokarmowych, w tym cynku, witamin z grupy B, żelaza, białka.

Ryzyko powstania zajadów zwiększa się zatem u osób stosujących nieodpowiednio zbilansowaną dietę, a także w przebiegu zaburzeń wchłaniania (celiakia, stany zapalne żołądka, stany zapalne jelit).

Zajady mogą towarzyszyć rozmaitym schorzeniom, w tym:

  • cukrzycy
  • niedoborom immunologicznym
  • alergiom pokarmowym
  • infekcjom wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym
  • niedoczynności tarczycy

Kolejne czynniki ryzyka to m.in. zmiany hormonalne w przebiegu menstruacji, stres oraz narażenie na niekorzystne warunki pogodowe (niskie temperatury, silny wiatr). Ponadto do pękania kącików ust przyczyniają się podrażnienia mechaniczne.

Sporadyczne problemy z pękaniem kącików ust mogą przytrafić się każdemu, jeśli jednak mają nawracający charakter- konieczne jest określenie przyczyny. W tym celu należy wykonać kilka badań, w tym:

  • poziom cukru we krwi
  • żelazo i ferrytynę
  • poziom witaminy B12
  • TSH i hormony tarczycy
  • wymaz ze zmian skórnych.

Jeśli wymienione badania umożliwią zdiagnozowanie przyczyny zajadów i pękania kącików ust, kluczowe znaczenie ma wyleczenie podstawowego schorzenia. Można oczywiście zrobić wiele, aby przyspieszyć gojenie zmian skórnych, bez względu na przyczynę ich powstania.

Surowcem doskonale wspomagającym gojenie pęknięć skóry jest miód, a także propolis. Można kilka razy dziennie aplikować je na zmienioną skórę. Gojeniu ranek sprzyja aloes- naturalny sok z aloesu to doskonałe remedium na wszelkie rany. Pomocne mogą być także okłady z naparów ziołowych, zwłaszcza z rumianku czy szałwii.

W aptece warto nabyć maść cynkową, a także tabletki z witaminą B2. Rozgniecioną tabletkę można wymieszać z odrobiną wody i taką pastę nałożyć na zajad na noc. Uwaga- mieszanka barwi skórę na pomarańczowo, dlatego lepiej unikać aplikowania jej w ciągu dnia.

Alternatywą dla takiej barwiącej mieszanki jest papka z drożdży, stanowiących doskonałe źródło witamin z grupy B. Wystarczy rozmierzać odrobinę drożdży z wodą. 

Wspomnę jeszcze o uniwersalnym zastosowaniu witaminy ADEK w płynie- w przebiegu zajadów warto suplementować te witaminy doustnie, a jednocześnie aplikować je na skórę. 

Oczywiście należy pamiętać o stosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety, którą dobrze wzbogacić w oleje tłoczone na zimno, warzywa i ryby. Unikać należy spożywania potraw ostrych i kwaśnych, gdyż mogą one podrażniać ranki w kącikach ust.

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze