Słońce vs. suplement z witaminą D

Słońce vs. suplement z witaminą D
0

Witamina D jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu naszego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Ten związek jest znany z tego, że wzmacnia nasze kości i mięśnie, wspiera układ odpornościowy i promuje zdrowe funkcjonowanie mózgu.

Istnieje kilka sposobów na zapewnienie odpowiedniego spożycia witaminy D, najbardziej naturalną metodą jest bezpośrednia ekspozycja na światło słoneczne. Promienie słoneczne UVB wyzwalają produkcję witaminy D w naszej skórze, co czyni ją doskonałym źródłem tego ważnego składnika odżywczego.

Jednak przy naszym intensywnym trybie życia i rosnących obawach związanych z rakiem skóry, wielu z nas ogranicza ekspozycję na promienie słoneczne. W tym artykule dowiemy się, w jaki sposób witamina D i słońce są ze sobą powiązane, jakie korzyści płyną z ekspozycji na wystarczającą ilości światła słonecznego.

Pojawi się także odpowiedź na pytanie, jakie są najlepsze sposoby na zapewnienie sobie wystarczającej ilości witaminy D. Czy jest to opalanie, a może suplementacja?

Niedobór witaminy D występuje dość często, zwłaszcza w tych obszarach świata, w których panuje klimat umiarkowany. Zalicza się do nich Polska, dlatego wiele osób doświadcza zbyt niskiego poziomu tej witaminy we krwi.

Wynika to z faktu, że witamina D syntetyzowana jest w skórze pod wpływem światła UV.

Najpierw w skórze powstaje prewitamina D3, która przekształcana jest to witaminy D3, czyli 7-dehydrocholesterolu. W kolejnych etapach witamina D3 przekształcana jest w wątrobie i nerkach do aktywnych metabolitów.

Konsekwencje niedoboru witaminy D mogą być bardzo poważne, gdyż mogą wystąpić następujące zaburzenia:

  • przewlekłe zmęczenie
  • większa podatność na infekcje
  • pogorszenie kondycji skóry i włosów
  • osłabienie struktury kości
  • bóle stawowo-mięśniowe
  • stany depresyjne
  • większe ryzyko rozwoju licznych chorób, w tym nowotworów.

Aby temu zapobiec, zalecane jest regularne eksponowanie skóry na słońce. Oszacowano, że w celu zsyntetyzowania takiej ilości witaminy D, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten związek, wskazane jest eksponowanie przez 15 minut około 18% powierzchni ciała, co odpowiada powierzchni przedramion, podudzi oraz twarzy.

Oczywiście w tym czasie rezygnujemy ze stosowania ochrony antyUV. W sytuacji ograniczonego nasłonecznienia, a zatem przez większą część roku, zalecane jest suplementowanie witaminy D.

W jednym z badań klinicznych dokonano bardzo ciekawego porównania: czy bardziej efektywna jest suplementacja witaminy D, czy może ekspozycja na słońce?

W tym celu zmierzono zmiany w poziomie witaminy D we krwi po ekspozycji skóry na słońce przez 20-30 minut w południe oraz po zażyciu 500 IU witaminy D dziennie.

I jaki wynik uzyskano? Bezsprzecznie bardziej efektywna okazała się być suplementacja witaminy D, gdyż przyczyniła się ona do większego wzrostu stężenia witaminy D3 we krwi.

Taki wynik oznacza, że warto uwzględnić obydwa sposoby na zwiększenie poziomu witaminy D w organizmie.

Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto spędzić kilkanaście-kilkadziesiąt minut na słońcu. A w pozostałe dni z pomocą przychodzą odpowiednie suplementy diety.

A o maksymalnych bezpiecznych dawkach witaminy D opowiadam w tym odcinku:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oto link do opracowania naukowego:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30987813/

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze