Najlepsza pora na małą czarną - kiedy pić kawę?

Najlepsza pora na małą czarną - kiedy pić kawę?
0

Kawa to niezwykle zdrowy napój, od którego wiele osób rozpoczyna dzień. Czy kawę można pić o dowolnej porze dnia? Lepsza będzie poranna filiżanka kawy, a może popołudniowe espresso?

Statystyczny Polak wypija około 95 litrów kawy rocznie, co pozwala nam zająć 11 miejsce na świecie. Do regularnego spożywania kawy przyznaje się prawie 70% osób. Co sprawia, że kawa jest tak lubiana? Na pewno ogromne znaczenie ma doskonały smak, a także pobudzające właściwości kawy.

Kawa doceniana jest za jej właściwości prozdrowotne. A są one na tyle istotne, że kawa uwzględniona została w najbardziej uniwersalnych zaleceniach żywieniowych, czyli w tzw. Piramidzie Żywienia. Dlaczego zatem warto pić kawę?

Kawa to nieocenione źródło licznych związków aktywnych. Tym najbardziej kojarzonym jest kofeina, która poza właściwościami stymulującymi pracę układu krążenia i nerwowego wykazuje wysoki potencjał antyoksydacyjny.

To tylko jeden z wielu antyoksydantów kryjących się w ziarnach kawy, gdyż obok kofeiny wymienić można m.in. kwas chlorogenowy, kwas kawowy czy kwas ferulowy.

Najistotniejsze właściwości prozdrowotne wynikające z regularnego spożywania kawy omawiam w tym nagraniu, do obejrzenia którego serdecznie Państwa zachęcam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziś natomiast chciałbym skoncentrować się na innej, równie ciekawej kwestii — kiedy najlepiej pić kawę, a kiedy  powstrzymać się od sięgnięcia po małą czarną?

Oczywiste jest, że odradzane jest picie kawy wieczorem, gdyż zawarta w niej kofeina może skutecznie zaburzyć sen. Na pewno najlepiej jest powstrzymać się od picia kawy na 6 godzin przed planowaną porą snu.

Wiele osób ma ponadto świadomość, że nieodpowiednią porą na wypicie kawy jest moment zaraz po przebudzeniu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kawa wypita na pusty żołądek może działać drażniąco na śluzówkę żołądka i pobudzić wydzielanie kwasów żołądkowych.

Ponadto kawa wypijana między 8 a 9 rano może nasilać negatywne działanie kortyzolu na organizm. To właśnie około godziny 8 odnotowywany jest szczyt wydzielania tego hormonu, a kolejny przypada między godziną 12 a 13. Idealnie jest zatem “wpasować” małą czarną między godzinę 9 a 11.30 rano oraz między 13.30 a 17. 

Powróćmy jeszcze na moment do kwestii picia kawy na pusty żołądek. Jest to zdecydowanie odradzany sposób spożywania kawy, ale jednocześnie — lepiej unikać picia kawy do posiłku. Zawarte w niej szczawiany ograniczają przyswajalność wapnia, magnezu czy żelaza. Dlatego kawę dobrze jest wypić godzinę po posiłku.

Oto link do opracowania naukowego:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3805807/ 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze