Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Pomiar ciśnienia krwi to jedno z tych badań, które każdy powinien wykonywać regularnie. Na pewno ogromnym ułatwieniem jest to, że takie pomiary mogą być wykonywane samodzielnie w domu.
Jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W przeciwnym razie pomiar może być zafałszowany, a uzyskanie zaniżonego lub zawyżonego wyniku pomiaru oznacza ryzyko postawienia nieodpowiedniej diagnozy i wdrożenia niewłaściwej farmakoterapii.
W pierwszej kolejności należy zadbać o wybór odpowiedniego aparatu do pomiarów. Najlepiej jest zdecydować się na ciśnieniomierz posiadający certyfikat Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego ESH.
Za dokładniejsze uznawane są aparaty rtęciowe, jednak te zostały wycofane ze sprzedaży. Mając zatem do wyboru ciśnieniomierz elektroniczny nadgarstkowy lub naramienny — zalecam wybrać ten drugi. Należy pamiętać także o dopasowaniu mankietu do obwodu ramienia.
Prawidłowy pomiar rozpoczyna się od odpowiedniego założenia mankietu, który powinien znaleźć się bezpośrednio na skórze, odsłonięta powinna być cała ręka.
Mankiet powinien obejmować cały obwód ramienia, a część niepompowana mankietu powinna nachodzić na balon.
Starajmy się mierzyć ciśnienie zawsze na tej samej ręce. Której? Zachęcam do kilkukrotnego wykonania pomiarów na obu rękach i określenia, na której uzyskiwane są wyższe wartości — i na tej ręce należy wykonywać kolejne pomiary.
Ogromne znaczenie ma pozycja, w jakiej dokonywany jest pomiar. Należy przyjąć wygodną pozycję siedzącą, zapewniając stabilne oparcie plecom.
Ręka, na której mierzone jest ciśnienie powinna być wygodnie oparta, tak aby mankiet ciśnieniomierza był na wysokości serca.
Należy unikać krzyżowania nóg, niezalecana jest rozmowa. Po 2-3 minutach odpoczynku w pozycji siedzącej można dokonać pomiaru.
O czym jeszcze należy pamiętać? Oto kilka cennych wskazówek:
- unikaj aktywności na 30 minut przed pomiarem
- zrezygnuj z papierosów, alkoholu i kofeiny na pół godziny przed badaniem
- opróżnij pęcherz przed badaniem, w przeciwnym razie wynik może być podwyższony nawet o 10-15 mmHg
- na pół godziny przed badaniem zrezygnuj z posiłku, gdyż może to przyczynić się do zaniżenia pomiaru.
Na koniec krótkie przypomnienie — za prawidłowe ciśnienie krwi uznawane jest to w przedziale:
120-129/70-79 mm Hg dla osób do 65. roku życia
130-139/70-79 mm Hg dla osób po 65. roku życia
130-149/70-79 mm Hg dla osób powyżej 80. roku życia
Jeżeli w kilku pomiarach uzyskane zostaną wyższe wyniki — zachęcam do obejrzenia nagrania, w którym przedstawiam naturalne strategie umożliwiające normalizację ciśnienia tętniczego:
Komentarze0Dodaj komentarz