Wyczyść materac, zadbaj o zdrowy sen

Wyczyść materac, zadbaj o zdrowy sen
0

Materac zapewnia komfortowy i wygodny sen. Należy jednak pamiętać, że jest to idealne siedlisko roztoczy i innych alergenów.

Roztocza kurzu domowego są jednymi z najczęstszych alergenów wziewnych, które występują w każdym domu. Te mikroskopijne stawonogi znaleźć można zarówno w materacach, jak i dywanach, zasłonach, pluszowych zabawkach, tapicerkach oraz wszędzie tam, gdzie osadza się kurz.

O regularnym oczyszczaniu materaca powinien pamiętać każdy, a dotyczy to zwłaszcza alergików. Poza regularnym odkurzaniem należy pamiętać o usuwaniu zanieczyszczeń, które gromadzą się w materacu. A tych może być naprawdę sporo, bo aż do dwóch milionów osobników roztoczy!

Jedną z najpopularniejszych metod oczyszczania materaca jest jego wietrzenie. Owszem — pod wpływem działania promieni słonecznych i świeżego powietrza można pozbyć się części roztoczy.

Skutecznym sposobem na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń z materaca jest jego odkurzanie. Można ograniczyć się do użycia wyłącznie odkurzacza, ale jeszcze lepiej jest wykorzystać dodatkowo sodę oczyszczoną.

Wystarczy wysypać szklankę sody oczyszczonej na powierzchni materaca, równomiernie rozprowadzić i wetrzeć, po czym pozostawić na kilka-kilkanaście minut. Potem wystarczy odkurzyć dokładnie materac.

Aby odświeżyć go i oczyścić jeszcze skuteczniej, można wsypać sodę do słoika i dodać kilka kropelek olejku z drzewa herbacianego, lawendowego czy cytrusowego i roztrzepać  po zamknięciu słoika.

Sodę oczyszczoną można także wykorzystać do oczyszczania materaca na mokro. Wówczas należy rozprowadzić na powierzchni materaca pastę z sody oczyszczonej i wody, wetrzeć gąbką i pozostawić na 30 minut. Takie rozwiązanie sprawdzi się raczej w przypadku miejscowego usuwania plam.

Dokładne i regularne oczyszczanie materaca pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, redukuje ryzyko rozwoju alergii i poprawia jakość snu.

O tym, jak ważny jest sen dla zachowania zdrowia, opowiadam w tym odcinku:

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze