Suplementacja witaminy D może obniżyć ryzyko raka!
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie związkiem między witaminą D a rakiem. Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która jest niezbędna dla zdrowia kości i pomaga organizmowi wchłaniać wapń.
Wykazano ponadto, że witamina D może również odgrywać kluczową rolę w zapobieganiu niektórym rodzajom raka.
Badania wykazały, że osoby z wyższym poziomem witaminy D we krwi są mniej narażone na rozwój raka, podczas gdy osoby z niższym poziomem są bardziej podatne.
Doprowadziło to do dużego zainteresowania potencjalnymi korzyściami suplementów z witaminą D w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka.
Nowotwory diagnozowane są codziennie u ogromnej liczby osób. Jednym z największych wyzwań medycyny jest możliwość wyleczenia nowotworu, ogromna waga przywiązywana jest także do skutecznej profilaktyki.
Obejmuje ona przede wszystkim odpowiednie modyfikacje stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem diety i suplementacji.
Witamina D jest najczęściej wspominana jako suplement w kontekście profilaktyki antynowotworowej. Wszystko dzięki oddziaływaniu tej witaminy na układ immunologiczny.
Witamina D warunkuje prawidłową pracę komórek odpornościowych, w tym monocytów, limfocytów i makrofagów.
Redukuje stan zapalny, tłumi procesy autoimmunologiczne, ponadto można zwiększać skuteczność naturalnych mechanizmów obronnych organizmu przed nowotworami.
W jednym z najnowszych badan wykazano, że codzienna suplementacja witaminy D może przyczynić się do zredukowania śmiertelności z powodu raka - i to aż o 12%.
Metaanaliza obejmowała 14 badań przeprowadzonych łącznie na ponad 105 000 osób.
Przy okresowym podawaniu wysokich dawek witaminy D brak było korzystnego efektu na redukcję śmiertelności.
Z kolei regularne suplementowanie witaminy D skutkowało zmniejszeniem śmiertelności w przebiegu chorób nowotworowych.
Szczególnie dużo korzyści z takiej suplementacji mogą odnieść osoby w wieku powyżej 70 lat.
Jednak biorąc pod uwagę, że wzrost zachorowalności na nowotwory odnotowywany jest już po 50 roku życia - to ostatni moment na zwrócenie szczególnej uwagi na odpowiednią suplementację witaminy D.
W literaturze naukowej można znaleźć doniesienia o profilaktycznej roli witaminy D względem raka piersi, wątroby, okrężnicy, czy prostaty. Taki korzystny wpływ witaminy D wynika m.in. z oddziaływania witaminy D na następujące procesy:
- zahamowanie proliferacji komórek nowotworowych
- złagodzenie stanu zapalnego
- ograniczenie przerzutowania nowotworów
Istnieje wiele powodów, aby suplementować witaminę D, zwłaszcza że osoby żyjące w klimacie umiarkowanym są narażone na niedobór tej witaminy.
Wyniki najnowszej analizy dotyczącej profilaktyki nowotworów to kolejne potwierdzenie tego, że kwestia takiej suplementacji jest niezwykle istotna.
A więcej na temat skutecznej profilaktyki nowotworów możecie Państwo dowiedzieć się z tego odcinka:
Oto linki do opracowań naukowych:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37004841/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16380576/
Komentarze0Dodaj komentarz