Ostropest plamisty - właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania

Ostropest plamisty - właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania
0

Ostropest plamisty to roślina o wysokiej zawartości antyoksydantów. Najbardziej słynie ze swojego bardzo korzystnego wpływu na pracę wątroby. Nasiona ostropestu są bogate w sylimarinę, która wykazuje działanie hepatoprotekcyjne i usprawnia procesy regeneracji wątroby. Ponadto ostropest działa przeciwzapalnie oraz może ułatwić normalizację poziomu glukozy we krwi.

Ostropest plamisty — na co działa?

Najważniejszym związkiem aktywnym ostropestu jest sylimarina, czyli kompleks wielu flawonoidów, takich jak sylibinina, sylidianina oraz sylikrystyna. Surowcem leczniczym są przede wszystkim nasiona, z których pozyskiwany jest ekstrakt oraz olej. 

Sylimarina wykazuje niezwykle korzystny wpływ na wątrobę, co wykazano w licznych badaniach klinicznych. Kompleks flawonoidów wykazuje wszechstronne działanie przeciwzapalne, zatem łagodzi zapalenie wątroby o rozmaitym podłożu, w tym wirusowe zapalenie wątroby WZW. Łączne stosowanie sylimariny i leków przeciwwirusowych znacznie zwiększa skuteczność leczenia WZW.

Ostropest może wspomagać pracę wątroby w przebiegu jej stłuszczenia — i dotyczy to zarówno niealkoholowego stłuszczenia wątroby, jak i postaci alkoholowej.

Alkoholowe stłuszczenie wątroby rozwija się w efekcie nadużywania alkoholu. Narząd obciążony metabolizmem alkoholu doświadcza zaburzenia metabolizmu tłuszczów, co skutkuje ich kumulowaniem się w komórkach.

A to wyzwala kaskadę bardzo niekorzystnych zmian w miąższu wątroby — dochodzi do obumierania mitochondriów, wzmożonej syntezy wolnych rodników, rozwoju stanu zapalnego, a finalnie — włóknienia wątroby.

Sylimarina zawarta w nasionach ostropestu może ograniczyć nasilenie tych niekorzystnych zmian, tłumiąc stan zapalny i spowalniając zjawisko utleniania lipidów. 

Z kolei niealkoholowe stłuszczenie wątroby to gromadzenie się tłuszczu w wątrobie w przebiegu cukrzycy, nadciśnienia, hiperlipidemii. W takim przypadku sylimarina także łagodzi stany zapalne towarzyszące stłuszczeniu niealkoholowemu wątroby. 

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że suplementacja ostropestu może w korzystny sposób modyfikować przebieg marskości wątroby. Wykazano, że suplementowanie sylimariny, witaminy E oraz fosfolipidów przez okres 12 tygodni poprawiło obraz komórek wątroby w biopsji. Dotyczyło to jednak pierwszego stadium marskości wątroby. 

Ostropest pobudza wydzielanie żółci i enzymów trawiennych, stanowi zatem nieocenione wsparcie w przebiegu niestrawności. 

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów odpowiedzialnych za metabolizm lipidów. Dzięki wspomaganiu pracy wątroby ostropest może normalizować poziom cholesterolu całkowitego i LDL, a także zwiększać poziom cholesterolu HDL.

Co więcej, ostropest umożliwia przywrócenie prawidłowego poziomu glukozy we krwi

Właściwości przeciwdrobnoustrojowe ostropestu sprowadzają się do skutecznej walki z wieloma bakteriami, w tym metycylinoopornego gronkowca złocistego MRSA, Escherichia coli, Shigella, bakterii Gram-ujemnych (takich jak pałeczka ropy błękitnej), niektórych grzybów pleśniowych oraz drożdży. 

Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym ostropest może wykazywać działanie neuroprotekcyjne. A w badaniach in vitro wykazano, że ostropest może ograniczać namnażanie komórek nowotworowych raka prostaty, jajnika, pęcherza, piersi, płuc. 

Jak stosować ostropest?

Najbardziej polecaną formą suplementacji ostropestu jest sięganie po ekstrakt z nasion lub olej. Dlaczego? Otóż związki aktywne ostropestu są rozpuszczalne w tłuszczach, zatem przygotowanie naparu uniemożliwia przyswojenie tego, co najcenniejsze w roślinie, czyli sylimariny. Warto natomiast sięgnąć po:

  • suplementy zawierające ekstrakt z ostropestu
  • mielone nasiona ostropestu, które można dodawać do potraw
  • olej z ostropestu

W przypadku zmielonych nasion ostropestu zalecane dawkowanie to około 2-3 łyżeczek dziennie. Z kolei rekomendowane spożycie ekstraktu z ostropestu określone zostało na 80-240 mg przyjmowane od 2 do 3 razy dziennie. W przypadku oleju z ostropestu można stosować około 2-3 łyżeczki dziennie.

Ostropest plamisty — przeciwwskazania

Odradza się stosowanie ostropestu u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci do 12 r.ż. Ponieważ ostropest pobudza wydzielanie żółci, sięganie po tę roślinę niewskazane jest w przypadku niedrożności dróg żółciowych. 

Związki aktywne ostropestu mogą wykazywać aktywność estrogenopodobną w organizmie. Dlatego osoby z nowotworami hormonozależnymi (aktualnymi lub zdiagnozowanymi w przeszłości) powinny zawsze skonsultować kwestię suplementowania ostropestu z lekarzem. 

Interakcje ostropestu z lekami

Ostropest plamisty może hamować aktywność enzymów wątrobowych, odpowiedzialnych za metabolizm wielu leków. Dlatego istnieje możliwość wystąpienia interakcji podczas jednoczesnego stosowania ostropestu i niektórych leków, w tym:

  • leków przeciwpsychotycznych
  • statyn
  • leków uspokajających
  • leków przeciwzakrzepowych

Podczas stosowania tych leków warto skonsultować się z lekarzem przed sięgnięciem po ostropest.

Pobierz darmowego e-booka o diecie śródziemnomorskiej:

Proszę, wpisz adres e-mail, na który wyślę plik.
Pobieram

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze