Kefir - ile pić, jak produkować w domu, jakie są przeciwwskazania?

Kefir - ile pić, jak produkować w domu, jakie są przeciwwskazania?
0

Kefir to jeden z najczęściej spożywanych przetworów mlecznych. Ten fermentowany produkt wyróżnia się zawartością bakterii probiotycznych, sporą ilością białka i wapnia oraz niewielką kalorycznością. Czy każdy może pić kefir? Ile kefiru można pić? I ja wygląda domowa produkcja tego napoju?

Czy kefir ma laktozę?

Kefir jest produktem pozyskiwanym bezpośrednio z mleka, do którego dodawane są tzw. ziarenka kefirowe. To nic innego jak unikatowa mieszanka bakterii mlekowych i komórek drożdży. Podobnie jak mleko, a zatem kefir zawiera laktozę. Warto jednak podkreślić, że zawartość laktozy w kefirze jest mniejsza niż w mleku. Mimo to osoby z nietolerancją laktozy powinny raczej wybierać specjalny kefir bezlaktozowy.

Czy kefir można pić przy alergii na białko mleka krowiego?

Z zawartością białka mleka krowiego w kefirze jest podobnie jak z laktozą. Kefir stanowi naturalne źródło tego białka, a jego zawartość jest podobna jak w mleku. Oznacza to, że w przypadku obecności alergii na mleko krowie należy unikać spożywania kefiru.

Czy kefir jest kaloryczny?

Kefir to napój o niewielkiej liczbie kalorii - 100 ml dostarcza zaledwie 50 kalorii. Ponadto wspomniana ilość kefiru zawiera niespełna 5 g węglowodanów, około 3,5 g białka oraz 2 g tłuszczu. Jest to produkt o niskim indeksie glikemicznym.

Co jeszcze kryje w sobie 100 g kefiru? Oto najważniejsze związki zawarte w kefirze:

  • 12 mg wapnia
  • 12 mg magnezu
  • 15 mg potasu
  • 1 mg witaminy C
  • 170 mikrogramów witaminy A
  • 12 mikrogramów kwasu foliowego
  • 1 mikrogram witaminy D

Oznacza to, że kefir może stanowić doskonałe uzupełnienie diety w wartości odżywcze, bez istotnego zwiększania jej kaloryczności.

Ile kefiru można pić?

Optymalne spożycie kefiru to około 1-2 szklanek na dobę. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, podyktowana preferencjami smakowymi czy rodzajem stosowanej diety. Osoby dobrze tolerujące kefir mogą pić go codziennie. Ale okazyjne sięganie po ten fermentowany napój także jest korzystne dla zdrowia.

Kefir czy maślanka?

Kefir powstaje na drodze fermentacji mleka, z kolei maślanka jest "produktem ubocznym" pozyskiwanym przy produkcji masła. Maślanka ma mniej kalorii i białka w porównaniu do kefiru. Ponadto mniejsza jest zawartość bakterii probiotycznych. Ale za to maślanka ma łagodniejszy smak, zatem jeśli komuś przeszkadza kwaskowaty posmak kefiru, może w zamian sięgnąć po maślankę.

Czy kefir odchudza?

Kefir może stanowić godny uwagi składnik diet odchudzających. Wynika to przede wszystkim z jego niewielkiej kaloryczności. Szklanka tego napoju dostarcza około 120 kalorii, zatem stanowi doskonałą bazę dla lekkich koktajli owocowych czy chłodników.

Ponadto kefir ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że po jego spożyciu dochodzi do niewielkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi. To także ułatwia redukcję nadprogramowych kilogramów.

Jakie są przeciwwskazania do picia kefiru?

Kefir jest na ogół dobrze tolerowany i może być spożywany przez większość osób. Oczywistymi przeciwwskazaniami do spożywania kefiru jest wspomniana nietolerancja laktozy oraz alergia na białko mleka krowiego. Ponadto ostrożność powinny zachować osoby źle tolerujące kefir, u których pojawiają się problemy żołądkowo-jelitowe po spożyciu tego napoju.

Jak wyprodukować kefir w domu?

Poza kefirem dostępnym w sklepie można z sięgnąć po samodzielnie wyprodukowany kefir. Taka domowa produkcja kefiru jest bardzo prosta. Potrzebne jest jedynie mleko oraz tzw. ziarna kefirowe, określane także jako grzybek tybetański.

Są to kultury bakterii o charakterystycznym kształcie różyczek kalafiora, które można nabyć w wielu sklepach. Aby z mleka powstał kefir, należy dodać łyżkę ziaren na pół litra mleka. Najlepiej sprawdza się mleko niepasteryzowane, pełnotłuste.

Składniki:
pełnotłuste, niepasteryzowane mleko
ziarna kefirowe w ilości łyżka na każde pół litra mleka

Przygotowanie:

1. Wsypać ziarna kefirowe do słoika.

2. Wlać mleko w temperaturze pokojowej, unikając całkowitego napełnienia słoika.

3. Zamieszać drewnianą łyżką (NALEŻY UNIKAĆ KONTAKTU Z METALOWYMI POWIERZCHNIAMI).

4. Przykryć słoik ściereczką i odłożyć na 1-2 dni.

5. Odcedzić kefir, a pozostałe ziarna można wykorzystać do dalszej produkcji.

Jest jeszcze prostszy sposób na przygotowanie kefiru w domu: wystarczy po prostu wymieszać mleko z niewielką ilością gotowego kefiru i odstawić na 2 dni w temperaturze pokojowej.

Pobierz 5 przepisów z kefirem w roli głównej:

Proszę, wpisz adres e-mail, na który wyślę plik.
Pobieram

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze