Często korzystasz z telefonu komórkowego? Grozi Ci nadciśnienie!
W dzisiejszym szybko zmieniającym się cyfrowym świecie telefony komórkowe stały się wszechobecną częścią naszego codziennego życia. Od sprawdzania e-maili po przeglądanie mediów społecznościowych, polegamy na naszych telefonach prawie we wszystkim.
Naukowcy udowodnili jednak, że nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych może prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym podwyższonego ciśnienia krwi, które występuje, gdy spędzamy zbyt dużo czasu na naszych telefonach.
Ponieważ większość ludzi spędza każdego dnia wiele godzin, korzystając z telefonu, ważne jest, aby zrozumieć wpływ, jaki może to mieć na nasze zdrowie.
Trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Ułatwia on realizowanie obowiązków zawodowych, gromadzenie ważnych danych, utrzymywanie kontaktu z innymi osobami. Jednak częste korzystanie z telefonu stwarza kilka zagrożeń.
Poza ryzykiem uzależnienia, użytkownicy telefonów muszą liczyć się z negatywnym oddziaływaniem takiego sprzętu na układ sercowo-naczyniowy.
Jedno z najnowszych badań, opublikowane w maju 2023 roku w literaturze naukowej objęło ogromną grupę ponad 212 tysięcy osób. Dokonano analizy tego, w jaki sposób częstotliwość korzystania z telefonu komórkowego wpływa na pracę układu krążenia.
Po trwającej 12 lat obserwacji wyciągnięto jednoznaczne wnioski - u niemal 14 000 uczestników badania doszło do rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Określono bardzo precyzyjnie, jaki czas korzystania z telefonu okazał się być najbardziej szkodliwy dla zdrowia. U osób korzystających z telefonu sporadycznie, czyli 30-59 minut tygodniowo ryzyko nadciśnienia było większe o 8% niż u osób niekorzystających z telefonu.
Przy wydłużeniu tygodniowego czasu użytkowania do okresu od 1 do 3 godzin ryzyko było większe o 13%. Z kolei korzystanie z telefonu przez 4-6 godzin w tygodniu oznaczało ryzyko nadciśnienia większe o 16%.
Przekroczenie limitu 6 godzin tygodniowo przełożyło się na wzrost ryzyka rozwoju nadciśnienia o 25%.
I tu ważna uwaga - takie wyniki uzyskano u osób rozmawiających przez telefon komórkowy w tradycyjny sposób. Natomiast przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego stwierdzono brak takiej niekorzystnej korelacji.
Skąd takie rozbieżności? Być może znaczenie ma położenie dłoni podczas rozmowy telefonicznej- podczas trzymania telefonu przy uchu dochodzi do pobudzenia aktywności współczulnej i wzrostu ciśnienia krwi.
Kolejny potencjalny czynnik to emitowanie przez telefony pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej, co może nasilać stres oksydacyjny i promować niekorzystne zmiany w ścianach naczyń krwionośnych.
Faktem pozostaje, że najrozsądniej jest ograniczyć korzystanie z telefonów komórkowych do niezbędnego minimum.
Oto linki do opracowań naukowych:
https://academic.oup.com/ehjdh/advance-article/doi/10.1093/ehjdh/ztad024/7131479
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32212071/
Komentarze0Dodaj komentarz