Głóg. Naturalny skarb na serce i układ nerwowy.

Głóg. Naturalny skarb na serce i układ nerwowy.
0

Głóg to roślina słynąca z niezwykle korzystnego wpływu na serce i cały układ sercowo-naczyniowy. Z racji wysokiej zawartości antyoksydantów, głóg wykazuje działanie przeciwzapalne. Może łagodzić dolegliwości bólowe towarzyszące niestrawności czy miesiączce, gdyż działa rozkurczowo.

Głóg to roślina występująca powszechnie w Polsce. Jej kwiatostany i owoce mogą być wykorzystane w celach leczniczych. Zarówno kwiaty, jak i owoce mają podobną zawartość związków, aktywnych, w tym flawonoidów, saponin, tanin, pektyn, antocyjanidyn, kwasów tłuszczowych oraz witaminy C.

Głóg określany jest mianem rośliny kardiotonizującej, gdyż doskonale normalizuje pracę układu sercowo-naczyniowego. Roślina ta umożliwia redukcję ciśnienia tętniczego, normalizuje wartość parametrów lipidowych krwi, usprawnia przepływ krwi przez naczynia wieńcowe.

Głóg może zwiększyć tolerancję na wysiłek, zatem mogą sięgać po niego sportowcy. Z racji wysokiej zawartości antyoksydantów, głóg wykazuje działanie przeciwzapalne, wspomaga walkę z wolnymi rodnikami.

Działanie przeciwzapalne sprowadza się przede wszystkim do zmniejszenia syntezy prostaglandyn, histaminy i leukotrienów, czyli związków prozapalnych.

Ponieważ głóg wykazuje działanie rozkurczowe, może być stosowany w celu łagodzenia bólu miesiączkowego. Ponadto z rozkurczowych właściwości głogu mogą skorzystać także astmatycy.

Wśród korzyści wynikających ze spożywania głogu można wymienić także wspomaganie trawienia, ułatwianie zasypiania oraz działanie przeciwbakteryjne.

Kwiaty głogu można zbierać w maju i w czerwcu, natomiast najlepszy czas na zbiór owoców to wrzesień i październik.

Aby wysuszyć kwiatostany głogu, należy rozłożyć je równomiernie na płaskiej powierzchni i suszyć na słońcu, w temperaturze do 30 stopni. Z kolei suszenie owoców głogu wymaga poddania ich temperaturze około 30 stopni, pod koniec zwiększając ją do 50 stopni.

A oto kilka ciekawych receptur z wykorzystaniem kwiatostanów i owoców głogu.

Napar z owoców głogu

Do przyrządzenia naparu wykorzystać można suszone owoce głogu. 2 łyżeczki takich owoców należy zalać szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 20 minut. Tak przyrządzony napar stanowi jedną porcję, a w ciągu dnia można wypić do 2 porcji.

Napar z kwiatów głogu

Aby przygotować napar z kwiatów, należy zalać łyżeczkę suszonych kwiatostanów (samych lub z domieszką liści) szklanką wrzątku. Napar powinien zaparzać się pod przykryciem przez 15-20 minut. Zalecane dawkowanie to 2-3 szklanki naparu dziennie.

Nalewka z głogu (głogówka)

Nalewka z głogu na bazie miodu przygotowywana jest ze świeżych owoców. Oto potrzebne składniki:

  • kilogram świeżych owoców głogu
  • 0,5 l spirytusu 95%
  • 2 szklanki wody
  • 200 g miodu

Umyte owoce należy umieścić w słoju, zalać spirytusem i dodać miód rozpuszczony w wodzie. Całość należy zamknąć w słoju i odstawić w chłodne, zacienione miejsce na 4 miesiące.

Po tym czasie nalewkę należy przefiltrować całość przez gazę, odciskając owoce. Tak przygotowana nalewką może być przechowywana w ciemnej butelce przez okres 6 miesięcy. Zalecane dawkowanie to około 20 ml dziennie.

Intrakt z głogu

Intrakt to najbardziej stężona receptura, którą można przygotować ze świeżych owoców lub kwiatów głogu. 100 g świeżego surowca należy zalać 500 g gorącego alkoholu 40%, po czym odstawić na minimum dwa tygodnie w zamkniętym słoju.

Po upływie tego czasu wystarczy przecedzić i dodać do smaku odrobinę miodu. Zalecane dawkowanie to łyżka zażywana 1-2 razy dziennie przez okres 3 miesięcy.

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze