Jaka woda jest najzdrowsza?

Jaka woda jest najzdrowsza?
0

Woda jest niezbędnym elementem życia, a jej jakość ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Stanowi główny składnik ciała człowieka i jest niezbędna dla wielu funkcji organizmu — pomaga regulować temperaturę ciała, transportować składniki odżywcze i tlen do komórek, zwilża błony śluzowe oraz uczestniczy we wszystkich reakcjach biochemicznych.

Możemy zadać sobie pytania — jaką wodę wybrać? Z kranu, z plastikowej butelki, przefiltrowaną a może przegotowaną? Wybór może okazać się naprawdę trudny. Zanieczyszczenia chemiczne, mikrobiologiczne oraz kwestie związane z mikroplastikiem stają się coraz bardziej powszechne w kontekście naszej codziennej konsumpcji wody. 

Przyjrzyjmy się bliżej, jakie zagrożenia mogą kryć się za wodą z kranu i wodą butelkowaną, oraz jakie są najlepsze praktyki, aby zapewnić sobie dostęp do czystej i przede wszystkim — zdrowej wody.

Woda z kranu nie nadaje się do spożycia — pochodzi z różnych zbiorników wodnych w tym z rzek, jezior, wód gruntowych. Taka woda zawsze jest poddawana procesowi oczyszczania chemicznego w stacjach uzdatniania, aby zniszczyć życie biologiczne i usunąć zanieczyszczenia. Pomimo tych działań, nigdy nie jest wolna od substancji szkodliwych.

Jakie są najczęściej spotykane substancje szkodliwe dla zdrowia w wodzie z kranu?

  • Trihalogenometany. Są łatwo przyswajalne przez organizm, zarówno gdy woda wchodzi w kontakt ze skórą, jak i podczas jej picia czy gotowania. Powstają z naturalnie występującego w wodzie metanu i chloru używanego do chemicznego oczyszczania wody w stacjach uzdatniania wody. Związki w licznych badaniach są silnie kojarzone z nowotworami, problemami z płodnością oraz szkodliwym oddziaływaniem na płód.
  • Chlor. Jest stosowany jako środek dezynfekujący — powszechnie dodawany do wody pitnej, aby wyeliminować bakterie i wirusy. Jego nadmierne spożycie może prowadzić do podrażnień skóry i oczu, negatywnie wpływać na florę bakteryjną jelit  oraz zwiększać ryzyko niektórych nowotworów.
  • Kadm, rtęć. Pochodzą głównie z zanieczyszczeń przemysłowych (wydobycie metali, produkcja baterii i spalanie paliw kopalnianych) i rolniczych (stosowanie nawozów fosforowych, pestycydów czy osady ściekowe). Sole kadmu wiążą się z receptorem estrogenów i naśladują działanie estrogenu, przyczyniając się do wzrostu zachorowalności na raka piersi u kobiet. Sole rtęci powodują uszkodzenie funkcji nerek.

Wodę źródlaną lub mineralną z plastikowych butelek traktujemy jako gwarancję jakości, zdrowia i wygody. Jest wygodnym sposobem na dostęp do wody pitnej w podróży, w pracy czy podczas aktywności fizycznej. Jednak, czy jest bezpieczna? 

Niestety, pozornie czysta woda z plastikowych butelek może skrywać niebezpieczeństwa, o których warto wiedzieć. Głównym zagrożeniem jest obecność szkodliwych substancji chemicznych. Podczas transportu i przechowywania plastikowych butelek może dochodzić do migracji szkodliwych związków do wody, takich jak bisfenol-a (BPA).

  • Bisfenol-A (BPA). To związek chemiczny stosowany między innymi w produkcji opakowań na żywność, czy też plastikowych butelek na wodę. BPA może być uwalniany do wody, zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury lub długotrwałego przechowywania. Badania sugerują, że BPA może mieć negatywny wpływ na układ hormonalny, reprodukcyjny i nerwowy. Szczególnie narażone na jego działanie są dzieci i kobiety w ciąży.

Co powinna zawierać woda do picia? Wodę w postaci czystej, czyli H2O, składniki mineralne (wapń, magnez, sód, potas).

Aby uzyskać taką wodę, najlepiej jest zaopatrzyć się w sprzęt do domowej destylacji wody. Tego typu urządzenia są powszechnie dostępne, można wybrać sprzęt droższy lub bardziej ekonomiczny.

A na czym polega destylacja wody? Mówiąc najprościej, jest to jej odparowanie i wychwycenie niepożądanych cząsteczek, a następnie ponowne skroplenie wody. W efekcie tego procesu otrzymywana jest czysta woda, pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, ale także cennych minerałów.

Taka woda jest niepolecana do picia. Po pierwsze — jest niesmaczna, a po drugie — w dłuższej perspektywie czasu prowadziłoby to do poważnych niedoborów i zaburzeń elektrolitowych.

Konieczne jest zatem wzbogacenie wody destylowanej w odpowiedni zestaw minerałów. Umożliwiają to krople mineralne, których określoną ilość należy dodać do danej objętości wody. Jest to płynna zawiesina wzbogacająca wodę w magnez, wapń, potas, sód, chlorki, siarczany i węglany.  Pozwoli to uzyskać idealnie czystą wodę, bogatą w cenne składniki mineralne, która zapewni doskonałe nawodnienie organizmu.

Pobierz darmowego e-booka ze zdrowymi przepisami:

Proszę, wpisz adres e-mail, na który wyślę plik.
Pobieram

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze