Maca: Peruwiański skarb natury o niezwykłych właściwościach.

Maca: Peruwiański skarb natury o niezwykłych właściwościach.
0

Maca (Lepidium meyenii), czyli pieprzyca peruwiańska to prawdziwy skarb prosto z And. Roślina ta występuje na wysokości 3500-4400 m n.p.m., w surowym, zimnym i wietrznym klimacie. Słynie przede wszystkim z korzystnego wpływu na libido i płodność, jednak liczne badania naukowe wskazują na znacznie szerszy profil działania.

Ten wyjątkowy adaptogen dostarcza wszystkich składników, które są niezbędne organizmowi przebywającemu w wymagających, trudnych warunkach i narażonemu na znaczny wysiłek fizyczny. Jakie właściwości ma korzeń maca i jak działa na organizm?

Maca zawiera liczne składniki aktywne, warunkujące jej korzystny wpływ na organizm. Najcenniejsze składniki maca to:

- witaminy z grupy B

- witamina C

- cynk

- miedź

- żelazo

- wapń

- siarka

- izotiocyjaniany

- sterole (sitosterol, kampesterol, stigmasterol)

- aminokwasy, w tym BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione

Jednymi z najważniejszych związków aktywnych zawartych w korzeniu maca są makamidy, odpowiedzialne za wiele cennych właściwości prozdrowotnych tej rośliny.

Maca zaliczana jest do adaptogenów, co oznacza, że zwiększa odporność organizmu na stres oraz wzmożony wysiłek fizyczny i umysłowy. Pomaga zwalczyć zmęczenie, zredukować negatywny wpływ stresu na organizm, wspomaga pamięć i koncentrację.

Peruwiański żeń-szeń wykazuje wysoki potencjał antyoksydacyjny, zatem skutecznie wspomaga walkę z wolnymi rodnikami i łagodzi stany zapalne.

Ponadto w badaniach in vitro potwierdzono przeciwnowotworowe właściwości ekstraktu z maca. Badania te dotyczyły komórek raka jelita grubego, raka wątroby czy linii białaczkowych.

Należy pamiętać o neuroprotekcyjnych właściwościach Lepidium meyenii. Tu istotną rolę odgrywają unikatowe związki makamidy, które wykazują ochronny wpływ na neurony i wspomagają ich wzrost. Korzeń maca poprawia pamięć i koncentrację, może ponadto wykazywać działanie przeciwdepresyjne.

Kolejne udowodnione naukowo właściwości maca to:

- redukcja skurczowego ciśnienia krwi

- normalizacja poziomu glukozy

Z racji wysokiej zawartości aminokwasów, w tym aminokwasów rozgałęzionych BCAA maca to doskonały wybór dla sportowców. BCAA to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach- leucyna, izoleucyna i walina.

Kolejne aminokwasy to fenyloalanina, alanina, metionina wspomagające potreningową regenerację mięśni. Na szczególną uwagę zasługuje aminokwas arginina wpływająca na rozszerzenie światła naczyń krwionośnych i usprawnienie przepływu krwi. 

Suplementowanie maca przyczynia się do poprawy wydolności fizycznej i umożliwia osiąganie lepszych wyników w sportach wysiłkowych i siłowych. 

Maca słynie ze swojego niezwykle korzystnego wpływu na funkcje seksualne i rozrodcze — i to zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Dlatego określana jest jako „peruwiański żeń-szeń”.

Wykazano m.in., że roślina ta poprawia libido u obu płci, ponadto poprawia sprawność seksualną u mężczyzn i jakość nasienia. Efektem suplementowania maca może być m.in. wzrost liczby plemników oraz ich ruchliwości.

Z kolei u kobiet w okresie menopauzy redukuje uciążliwe objawy przekwitania i dodaje energii, ponadto poprawia samopoczucie psychiczne.

Jak zażywać korzeń maca? Najlepiej jest dawkować go zgodnie z rekomendacjami na opakowaniu, zazwyczaj dawka wynosi od 1 do 3 g na dobę. Ponieważ maca może wykazywać działanie pobudzające, najlepiej jest unikać jej zażywania w godzinach wieczornych.

Suplementacja korzenia maca uznawana jest za bezpieczną i pozbawioną istotnych skutków ubocznych. Należy mieć na uwadze, że Lepidium meyenii wykazuje aktywność estrogenopodobną.

Dlatego taka suplementacja odradzana jest u osób ze zdiagnozowanymi nowotworami horomonozależnymi, w tym rakiem piersi, jajnika, prostaty czy endometrium. 

Ostrożność zachować powinny osoby z niedoczynnością tarczycy, gdyż maca stanowi źródło glukozynolanów — związków hamujących wychwyt jodu. Ponadto maca może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych.

Oto link do opracowania naukowego:

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsomega.1c02926  

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze