Nalewka z kurek (kurkówka) na pasożyty
Od czerwca do września trwa sezon na kurki — aromatyczne i bardzo zdrowe grzyby. Wśród licznych właściwości prozdrowotnych tych grzybów wymienić można działanie przeciwpasożytnicze.
Nieprzypadkowo kurki są grzybami, w których przypadku brak jest obaw o ich zarobaczenie. Wszystko dzięki zawartości unikatowego związku hitinmannozy, skutecznie zwalczającej wszelkie organizmy pasożytnicze.
Związkiem wspomagającym walkę z pasożytami jest ponadto kwas trametonolinowy. Można z powodzeniem wykorzystać taką właściwość kurek w kuracji przeciwpasożytniczej.
Hitinmannoza jest wrażliwa na działanie temperatur wyższych niż 55 stopni, zatem spożywanie kurek po ich ugotowaniu uniemożliwia wykorzystanie przeciwpasożytniczego potencjału tych grzybów.
Są jednak sposoby na spożycie kurek przy zachowaniu pełni ich wartości odżywczych i właściwości prozdrowotnych. Jednym z nich jest przyrządzenie nalewki z kurek.
Do przygotowania nalewki z kurek (kurkówki) potrzebne są następujące składniki:
- 100 g świeżych kurek
- 200 ml spirytusu
- 200 ml wody
- łyżka miodu
Kurki należy oczyścić i drobno posiekać, umieścić w słoiku i zalać spirytusem i wodą z rozpuszczonym miodem.
Tak przygotowaną miksturę należy odstawić w zamkniętym słoju na okres dwóch tygodni, najlepiej do lodówki. Po upływie tego czasu można spożywać nalewkę w ilości łyżeczki dziennie, najlepiej przed snem.
Kolejny sposób na spożywanie kurek w ramach kuracji przeciwpasożytniczej to suszenie i mielenie grzybów. Jak to zrobić?
Należy dokładnie osuszyć kurki i rozłożyć równomiernie na większej powierzchni, po czym suszyć na słońcu przez 3-5 dni.
Można wykorzystać w tym celu także piekarnik lub specjalną suszarkę do grzybów. Wówczas należy jednak pamiętać o utrzymaniu temperatury niższej niż 50 stopni.
Potem wystarczy zmielić wysuszone grzyby i spożywać uzyskany proszek w ilości 1-2 łyżeczek dziennie.
Przepisy w formacie PDF, idealne do wydruku:
Komentarze0Dodaj komentarz