Te błędy żywieniowe powodują cukrzycę typu 2

Te błędy żywieniowe powodują cukrzycę typu 2
0

Cukrzyca to przewlekła choroba, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Jest to stan, w którym organizm ma trudności z regulacją poziomu cukru we krwi, co prowadzi do szeregu problemów zdrowotnych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z cukrzycą jest zdrowa dieta.

Dieta cukrzycowa polega na spożywaniu odżywczych produktów, które pomagają utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Kluczowe znaczenie ma  dokonywanie mądrych wyborów żywieniowych, które wspierają zdrowy styl życia.

Dzięki odpowiedniej diecie osoby chore na cukrzycę mogą poprawić swój ogólny stan zdrowia, zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań, a nawet zapobiec wystąpieniu cukrzycy typu 2. W tym artykule poznamy zasady diety cukrzycowej - okazuje się, że samo wykluczenie cukru to za mało.

Cukrzyca typu 2 to coraz częściej diagnozowana choroba, w której rozwoju ogromne znaczenie ma niewłaściwie zbilansowana dieta.

Myli się jednak ten, kto kojarzy cukrzycę wyłącznie jako konsekwencję spożywania cukru i słodyczy.

Owszem, takie błędy żywieniowe  w dłuższej perspektywie prowadzą do zaburzeń gospodarki węglowodanowej, które finalnie prowadzą do rozwoju cukrzycy. Ale można wymienić jeszcze kilka istotnych błędów.

Niektóre osoby zrezygnowały z cukru czy słodyczy, a mimo to ich poziom glukozy we krwi jest za wysoki. Jak to wytłumaczyć?

Przyglądając się codziennej diecie wielu osób, można zauważyć powtarzalny schemat. Na śniadanie i kolacje spożywane są kanapki z pszennego pieczywa, a obiad to bardzo często ziemniaki, surówka i mięso.

Wydaje się, że taki model żywienia jest właściwy, jednak analizując szczegółowo jakość takiej diety, można dostrzec wiele nieprawidłowości.

Wśród podstawowych błędów wymienić można zbyt wysokie spożycie przetworzonej żywności, w tym rafinowanych zbóż, które przyczyniają się do występowania znacznych wahań poziomu glukozy we krwi.

Naukowcy oszacowali, że ponad 70% nowo diagnozowanych przypadków cukrzycy typu 2 wynika z popełniania kilku najczęstszych błędów żywieniowych. Wytypowano, jakie niewłaściwe nawyki żywieniowe są na szczycie listy najbardziej niepożądanych opcji żywieniowych.

Oto 11 najczęściej popełnianych błędów:

  • niewystarczające spożycie pełnych ziaren zbóż
  • spożywanie dużych ilości rafinowanych zbóż
  • nadmierne spożycie przetworzonego mięsa
  • wysokie spożycie czerwonego mięsa
  • niewystarczające spożycie jogurtu
  • częste sięganie po napoje słodzone
  • nadmierne spożywanie ziemniaków (które stanowią bogate źródło skrobi)
  • niewystarczające spożycie owoców
  • zbyt rzadkie sięganie po orzechy, nasiona i pestki
  • niewystarczające spożycie warzyw niskoskrobiowych
  • za częste sięganie po soki owocowe

Kolejność, w jakiej zostały wymienione te błędy żywieniowe, jest przemyślana. Na szczycie listy znajdują się te najbardziej niepożądane nawyki, mające największy udział w rozwoju nowych przypadków cukrzycy.

Łatwo zauważyć, że w szczególny sposób należy wystrzegać się spożywania węglowodanów o niskiej jakości, czyli białej mąki, a także warzyw bogatych w skrobię, np. ziemniaków.

Wynika to z faktu, iż takie węglowodany bardzo szybko się trawią, powodując nagły wzrost glikemii i pobudzając trzustkę do wydzielania insuliny.

Z kolei węglowodany trawione wolno, czyli pełne ziarna zbóż są trawione i wchłaniane wolniej. Konieczne jest zatem wprowadzenie bardziej kompleksowych zmian w diecie, wykraczających poza wykluczenie jedynie cukru i słodyczy.

Oto link do opracowania naukowego:

https://www.nature.com/articles/s41591-023-02278-8 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze