Szklanka jagód dziennie chroni serce i mózg

Szklanka jagód dziennie chroni serce i mózg
0

Jagody od dawna znane są ze swojego pysznego smaku i imponującej zawartości składników odżywczych, ale czy wiesz, że mogą mieć również znaczący wpływ na zdrowie Twojego serca i mózgu?

Jagody zawierają wiele korzystnych związków, takich jak antyoksydanty, flawonoidy i polifenole, które poprawiają funkcje poznawcze, chronią przed stresem oksydacyjnym i zmniejszają stan zapalny w organizmie.

W rzeczywistości, ostatnie badania sugerują, że regularne spożywanie jagód może obniżyć ryzyko chorób serca, udaru i innych chorób przewlekłych.

Niezależnie od tego, czy wolisz soczyste truskawki, cierpkie borówki czy słodkie maliny, dodanie tych kolorowych owoców do swojej diety może być prostym i przyjemnym sposobem na wsparcie ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. 

Borówki mogą wykazywać niezwykle korzystny wpływ na pracę mózgu. Antocyjany działają neuroprotekcyjnie, co oznacza, że chronią komórki nerwowe przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Przekłada się to na spowolnienie procesów starzenia, a także ograniczenie rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Ponadto warto wspomnieć o jeszcze jednej unikatowej właściwości antocyjanów. Mogą one przekraczać barierę krew-mózg i oddziaływać na obszary mózgu bezpośrednio związane z funkcjami poznawczymi. Takie korzystne działanie borówek na mózg można wytłumaczyć obecnością następujących mechanizmów:

  • podniesienia poziomu BDNF, czyli neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego, warunkującego rozwój i wzrost neuronów
  • pobudzenia krążenia mózgowego
  • usprawnienia procesów wychwytu tlenu i glukozy przez komórki mózgu

Borówki wspomagają pracę zarówno mózgu, jak i układu sercowo-naczyniowego. Antocyjany chronią śródbłonek naczyń przed wolnymi rodnikami, minimalizując ryzyko rozwoju miażdżycy i jej powikłań.

Ile borówek należy dziennie spożywać, aby odczuć poprawę stanu zdrowia? W jednej z analiz oceniano wpływ spożycia jednej szklanki oraz połowy szklanki owoców przez okres 6 miesięcy.

Wykazano, że przy mniejszej ilości owoców korzyści zdrowotne były mniejsze niż te, jakie pojawiły się po spożyciu szklanki borówek.

A korzyści te to poprawa insulinowrażliwości, korzystne zmiany w obrębie lipidogramu, zmniejszenie sztywności tętnic.

W kolejnym badaniu zastosowano proszek z liofilizowanej jagody, zawierający około 302 mg antocyjanów, co odpowiadało spożyciu około szklanki świeżych owoców. I znów wyniki były bardzo obiecujące - zaobserwowano korzyści dla układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego.

Wykazano m.in. poprawę funkcji poznawczych, redukcję ciśnienia krwi oraz poprawę funkcji naczyń krwionośnych. Wystarczy zatem wzbogacić codzienną dietę w borówki, aby zachować nienaganną pracę mózgu i serca, usprawnić procesy nauki i pamięć, a także zadbać o doskonałe krążenie krwi.

Oto linki do opracowań naukowych:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6537945/  

https://ajcn.nutrition.org/article/S0002-9165(23)46300-9/fulltext 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze