Leniwe jelita - sprawdź, jak pobudzić ich pracę
Zmagasz się z problemami trawiennymi? Czy czujesz się wzdęty lub zaparty i zastanawiasz się, jak możesz poprawić swoje funkcjonowanie jelit?
Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby stymulować swój układ trawienny.
Na prawidłową pracę jelit składa się wiele czynników, w tym skład flory bakteryjnej, szczelność bariery jelitowej, a także perystaltyka jelit.
Pod tym ostatnim pojęciem kryje się aktywność nerwowo-mięśniowa, umożliwiająca przesuwanie treści pokarmowej wzdłuż jelita cienkiego i grubego.
Na szybkość perystaltyki jelit wpływać może stosowana dieta, stres, stany zapalne jelit, a także schorzenia autoimmunologiczne.
Zbyt szybka perystaltyka skutkuje występowaniem biegunek, z kolei zbyt powolna praca jelit oznacza zaparcia. I właśnie problemowi leniwych jelit przyjrzymy się dziś bliżej.
Syndrom leniwego jelita może być rozpoznany wówczas, gdy pojawiają się zaparcia, wzdęcia, uczucie ciężkości w brzuchu. A konsekwencją zaparć mogą być hemoroidy czy stany zapalne jelit.
Na szczęście można zrobić naprawdę sporo, aby przywrócić prawidłową pracę jelit. W pierwszej kolejności warto wykluczyć odpowiednimi badaniami takie przyczyny zaparć i spowolnienia pracy jelit jak:
- niedoczynność tarczycy
- zaburzenia elektrolitowe
- cukrzyca
- uchyłki jelita grubego
Ponadto za spowolnienie pracy jelit odpowiedzialne mogą być leki antydepresyjne, przeciwhistaminowe, diuretyki, preparaty zawierające wapń lub żelazo, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki zobojętniające kwas żołądkowy.
W pierwszej kolejności należy wykluczyć wymienione czynniki. Krok kolejny to wprowadzenie odpowiednich modyfikacji w sposobie żywienia.
Należy zwrócić uwagę na wykluczenie produktów sprzyjających rozleniwieniu jelit, z jednoczesnym zwiększeniem spożycia produktów wspomagających pracę jelit.
I tak - wykluczyć warto potrawy smażone, wysokoprzetworzone, słodycze, cukier, białą mąkę.
W menu powinny znaleźć się warzywa i pełne ziarna zbóż (kasze, makaron razowy, brązowy ryż), gdyż stanowią one doskonałe źródło błonnika pobudzającego perystaltykę jelit.
Wyższemu spożyciu błonnika towarzyszy konieczność przyjmowania większych objętości płynów, w tym wody mineralnej, zielonej herbaty i naparu z siemienia lnianego.
Kolejny polecany produkt to probiotyki i prebiotyki. Do naturalnych probiotyków zaliczamy kiszonki oraz fermentowane napoje mleczne, stanowiące źródło bakterii pałeczek kwasu mlekowego.
Z kolei prebiotyki, takie jak cykoria, karczochy, szparagi czy owies stanowią doskonałą pożywkę dla drogocennych bakterii jelitowych, wspomagając ich namnażanie.
Pamiętajmy także o zdrowych tłuszczach, takich jak ryby morskie, orzechy oraz oleje tłoczone na zimno.
Doskonałym uzupełnieniem diety jest aktywny tryb życia. Ruch jest istotnym czynnikiem pobudzającym perystaltykę jelit, dlatego codzienna dawka aktywności fizycznej to sprzymierzeniec zdrowych jelit.
Proszę pamiętać także o konieczności zredukowania udziału stresu w naszym życiu. Co prawda nerwowe sytuacje raczej przyspieszają pracę jelit, niż ją spowalniają, ale należy uwzględnić negatywny wpływ stresu na florę jelitową, co w dłuższej perspektywie czasu może zaburzyć w istotny sposób ich funkcjonowanie.
Na samym końcu odpowiem jeszcze na pytanie — jak zaparzyć nasiona lnu na poprawę pracy jelit?
Nasiona lnu można spożywać nie tylko świeże, ale także jako leczniczy wywar. 1 łyżkę nasion lnu należy zalać 0,5 litra wrzącej wody. Mieszankę następnie doprowadza do wrzenia, a następnie gotuje pod przykryciem przez pół godziny. Gotowy bulion wlewa się do termosu lub przechowuje w pojemniku z pokrywką owiniętą ścierką przez kilka godzin do zaparzenia. Ten napój należy przyjmować w ilości 100 ml rano na pusty żołądek i wieczorem przed snem.
Pobierz darmowego e-booka ze zdrowymi przepisami:
Oto link do opracowań naukowych:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30843436/
Komentarze0Dodaj komentarz