Świadomy oddech - oręż w walce z wysokim poziomem glukozy
Techniki oddechowe od dawna są wykorzystywane w celu uspokajania umysłu i zmniejszania stresu. Ale czy wiesz, że mogą one również pozytywnie wpływać na poziom glukozy w organizmie? Ostatnie badania wykazały, że niektóre techniki oddechowe mogą pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi.
To czyni je potężnym narzędziem w walce z cukrzycą i innymi pokrewnymi schorzeniami. Kontrolując sposób oddychania, możemy aktywować przywspółczulny układ nerwowy, który z kolei pomaga regulować produkcję insuliny i pobieranie glukozy przez komórki organizmu.
Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swój ogólny stan zdrowia, czy też poradzić sobie z konkretnym schorzeniem, włączenie tych technik oddychania do codziennej rutyny może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, jak techniki oddechowe mogą wpływać na poziom glukozy i poznajmy kilka prostych technik, które możesz wypróbować w domu.
Na poziom glukozy we krwi wpływa wiele czynników. Jednym z najistotniejszych jest bez wątpienia sposób odżywiania- im więcej w diecie cukru i szybko trawionych węglowodanów, tym większe wahania glikemii. Istotne znaczenie ma także aktywność fizyczna, ilość snu, wpływ chorób współtowarzyszących.
Ogromny wpływ na poziom glukozy we krwi ma ponadto stres. Osoby kontrolujące regularnie poziom glukozy we krwi przy pomocy glukometru są niekiedy zaskoczone zbyt wysokim wynikiem pomiaru.
Pomimo stosowania odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej, glukometr może wskazać na znacznie podwyższony poziom glikemii. Wówczas wyjaśnieniem może być negatywny wpływ stresu.
Wiele mówi się o tym, jak bardzo negatywne jest oddziaływanie stresu na zdrowie, jednak dla wielu osób może być zaskoczeniem, że stresowi towarzyszy niemal natychmiastowy wzrost poziomu glukozy we krwi.
Podczas stresu w organizmie wzrasta poziom kortyzolu. Ten hormon ma przygotować organizm do „gotowości” w stanie zagrożenia- a właśnie tak postrzegany jest stres. Poza przyspieszeniem akcji serca, kortyzol oddziałuje na poziom glukozy we krwi.
Ponieważ hormon ten ma przygotować organizm do ucieczki czy walki (to taka pozostałość po ewolucyjnym przystosowaniu do warunków zagrożenia), hormon ten zwiększa poziom glukozy we krwi.
Na drodze pobudzenia procesu glukoneogenezy w wątrobie oraz ograniczenia procesów magazynowania glukozy, kortyzol wykazuje działanie antagonistyczne do insuliny. Nasi przodkowie mieli dzięki temu zapewniony dostęp związku energetycznego dla mięśni w sytuacji, gdy musieli ratować się ucieczką.
Natomiast współcześnie taki mechanizm działania stresu pogłębia problemy ze zbyt wysokim poziomem glukozy.
Aby zniwelować taki negatywny wpływ stresu na poziom glikemii i ułatwić sobie utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, wystarczy wziąć głęboki oddech. I to dosłownie - wykazano bowiem, że odpowiednia technika oddechowa pozwala znacząco złagodzić stres.
Zazwyczaj bagatelizujemy to, jak oddychamy, gdyż czynność ta wykonywana jest automatycznie. Większość ludzi oddycha w nieprawidłowy sposób, a w stanach stresu oddech staje się jeszcze bardziej płytki i szybszy. A wystarczy opanować technikę świadomego oddychania, którą można stosować stale, a już na pewno - w stanie narażenia na stres.
Jedną z najbardziej polecanych technik jest oddychanie torem brzusznym, aktywujące główny mięsień oddechowy - przeponę. Jak nauczyć się oddychać w takie sposób? Oto kilka wskazówek:
- przyjmij wygodną pozycję siedzącą, opierając jedną dłoń na mostku, a drugą na brzuchu
- podczas wdechu należy zadbać o to, aby unieść brzuch do góry, starając się unikać rozszerzania klatki piersiowej
- wydech przebiega z powolnym opuszczaniem brzucha
- warto zadbać o jak najwolniejsze wykonywanie wdechu i wydechu.
Jakie są korzyści z takiego oddychania? Poza lepszym dotlenieniem organizmu i rozluźnieniem napiętych mięśni można liczyć na normalizację poziomu glikemii. Świadczą o tym wyniki badania klinicznego, w którym wykazano, że odpowiedni ćwiczenia oddechowe przyczyniają się do obniżenia poziomu glukozy na czczo, glikemii poposiłkowej oraz poziomu hemoglobiny glikowanej.
Oto link do opracowania naukowego:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34999707/
Komentarze0Dodaj komentarz