Oddal widmo chorób neurodegeneracyjnych

Oddal widmo chorób neurodegeneracyjnych
0

Schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera to postępujące uszkodzenie neuronów. Częstość występowania takich zaburzeń rośnie wraz z wiekiem. To, co jest najistotniejsze to fakt, że tego typu zmiany mają postępujący i nieodwracalny charakter.

Profilaktyka chorób neurodegeneracyjnych sprowadza się m.in. do stosowania odpowiedniego modelu odżywiania. Jego najważniejsze założenia to wysokie spożycie antyoksydantów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także unikanie cukru, tłuszczów trans, wysokoprzetworzonych produktów.

Ogromne znaczenie ma regularne uprawianie sportu. Podczas pracy mięśni uwalniane są z nich związki, które przekraczają barierę krew-mózg i zwiększają neuroplastyczność mózgu.

Poza odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną warto zainteresować się odpowiednimi suplementami diety. Jednym z najbardziej godnych uwagi jest ekstrakt z magnolii. Roślina ta zawiera liczne związki aktywne, a pracy mózgu wybitnie sprzyjają dwa z nich.

Magnolol wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu może znaleźć zastosowanie w profilaktyce schorzeń neurodegeneracyjnych. Z kolei honokiol przenika barierę krew-mózg i skutecznie łagodzi stany zapalne i chroni komórki nerwowe przed wolnymi rodnikami.

Działanie neuroprotekcyjne wykazuje także miłorząb japoński Ginkgo biloba. Ponadto hamuje on aktywność enzymu monoaminooksydaz, czyli enzymów rozkładających dopaminę. Niedobór dopaminy odpowiada za występowanie objawów choroby Parkinsona.

W profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych sprawdzą się także:

  • koenzym Q10
  • kwas alfa-liponowy
  • resweratrol
  • witaminy A, D i E
  • witaminy z grupy B
  • melatonina

A więcej na temat zaskakujących właściwości melatoniny można dowiedzieć się z tego odcinka, do którego obejrzenia zapraszam:

Oto linki do opracowań naukowych:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8225112/ 

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306452223000465 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8533313/ 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze