Bromelaina dla zdrowych stawów

Bromelaina dla zdrowych stawów
0

Stawy codziennie dostają w kość — biegamy, wchodzimy po schodach, kucamy, intensywnie trenujemy lub wręcz przeciwnie — prowadzimy siedzący tryb życia. To wraz z nadwagą, rozmaitymi infekcjami i stanami zapalnymi stawów prowadzi do postępującego ich zwyrodnienia.

Jednym z największych sprzymierzeńców w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów może być bromelaina. Jest to mieszanka enzymów proteolitycznych występujących w ananasie.

Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe. Dzięki takim właściwościom może zostać wykorzystana w celu łagodzenia stanów zapalnych stawów.

W literaturze naukowej można znaleźć doniesienia o wysokiej skuteczności bromelainy. Połączenie tego związku z trypsyną i rutozydem pozwoliło złagodzić objawy zapalenia stawów ze skutecznością porównywalną do NLPZ.

W badaniach klinicznych bromelaina stosowana była w dawce od 540 do 945 mg dziennie.

Co jeszcze można zrobić w celu wspomagania stawów? O skutecznych metodach łagodzenia stanu zapalnego opowiadam na tym nagraniu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę? W literaturze naukowej można znaleźć wzmianki o skuteczności stosowania witaminy B3, czyli niacynamidu. Już po 12 tygodniach suplementacji wykazano znaczne złagodzenie objawów stanu zapalnego stawów. Ponadto możliwe było zredukowanie dawek leków przeciwzapalnych.

Oczywiście należy pamiętać o konieczności stosowania odpowiedniej diety przeciwzapalnej, polecam szczególnie model śródziemnomorski. Potencjał leczniczy ma także regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Ważne, aby były to formy aktywności łagodne dla stawów, np. pływanie, jazda na rowerze czy spacery.

Oto linki do opracowań naukowych:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC538506/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5535474/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8841834/ 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze