Postępowanie w chorobie Hashimoto

Postępowanie w chorobie Hashimoto

Choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy to jedna z najczęstszych postaci niedoczynności tego gruczołu. W jej przebiegu dochodzi do syntezy autoprzeciwciał, które zaburzają pracę tarczycy i prowadzą do zmniejszenia syntezy hormonów tarczycy.

Postępowanie w przebiegu choroby Hashimoto sprowadza się do łagodzenia stanu zapalnego oraz przywrócenia prawidłowego poziomu hormonów tarczycy.

Ogromne znaczenie w terapii ma odpowiedni model żywienia. Jak łatwo się domyślić - powinna to być dieta o potencjale przeciwzapalnym. Co to dokładnie oznacza?

Najpierw przedstawię, które produkty warto wykluczyć z diety. Są to:

- cukier i wszystkie zawierające go produkty

- żywność wysokoprzetworzona

- produkty zawierające laktozę

- smażone dania

- rafinowane zboża

- uwodornione oleje

- przetworzone czerwone mięso

- alkohol

Teraz produkty, które powinny znaleźć się w codziennej diecie. Na pewno są to warzywa, które dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów mogą tłumić stany zapalne. Istotnym elementem diety przeciwzapalnej są także zdrowe tłuszcze- ryby morskie, oleje tłoczone na zimno, awokado, orzechy.

Istotnym elementem diety przeciwzapalnej są pełne ziarna zbóż, takie jak kasze, brązowy ryż bądź razowe pieczywo. Warto sięgać także po strączki oraz owoce jagodowe.

Dodatkowo kilka słów o suplementacji. Na pewno warto sięgnąć po selen, który łagodzi stany zapalne i może obniżać poziom przeciwciał przeciwtarczycowych. Przeciwzapalne działanie wykazują także kwasy omega 3.

Co z jodem? Jego suplementacja powinna być realizowana pod kontrolą lekarza. Można zadbać o dostarczenie tego pierwiastka wraz z dietą - o naturalnych źródłach tego pierwiastka opowiadam na tym nagraniu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na koniec kilka praktycznych uwag:

Dieta w chorobie Hashimoto powinna umożliwiać utrzymanie prawidłowej masy ciała, jednak zbyt duży deficyt kaloryczny jest niewskazany, gdyż spowalnia metabolizm. Odchudzanie najlepiej realizować pod okiem dietetyka klinicznego.

Jeśli stosowane są syntetyczne hormony tarczycy, należy stosować je na czczo, a posiłek spożyć najwcześniej po 30-60 minutach. Unikać należy także kawy- wypita do 60 minut od zażycia leku może spowalniać jego wchłanianie.

Oto link do opracowań naukowych:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6592837/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18341376/ 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze