Daj osteoporozie w kość!

Daj osteoporozie w kość!

Osteoporoza to schorzenie, które sieje spustoszenie przede wszystkim u osób w podeszłym wieku. Jak zredukować ryzyko jej rozwoju?

Osłabienie struktury kości prowadzi do częstszych złamań, a te mogą prowadzić do wielu powikłań i znacznego upośledzenia sprawności ruchowej.

Wśród najważniejszych czynników ryzyka osteoporozy można wymienić:

- podeszły wiek

- spadek poziomu estrogenów w przebiegu menopauzy

- zbyt niskie spożycie wapnia i białka

- niedobór witaminy D

- palenie tytoniu

- długotrwałe unieruchomienie

- zbyt niska masa ciała

- współwystępowanie nadczynności tarczycy, chorób reumatycznych

- stosowanie leków wpływających na metabolizm wapnia i fosforu 

Badaniem umożliwiającym diagnostykę osteoporozy jest ocena gęstości kości. Gdy osteoporoza zostanie już zdiagnozowana — co robić?

Najpopularniejsze zalecenie, które słyszą osoby ze zdiagnozowaną osteoporozą, dotyczą zwiększenia podaży wapnia, a także suplementowanie witamin D3 i K2MK7. I słusznie! Ale można zrobić znacznie więcej.

Po pierwsze- warto sięgnąć po genisteinę, czyli izoflawonoid sojowy o zbawiennym wpływie na kości. Związek ten wykazuje aktywność estrogenopodobną, zatem może być z powodzeniem stosowany w przebiegu osteoporozy pomenopauzalnej u kobiet. Roli genisteiny w leczeniu osteoporozy poświęciłem ten odcinek:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne godne polecenia suplementy to fosfor, bor, miedź i magnez.

Ponadto warto pamiętać o odpowiednim zakwaszeniu żołądka. Zmniejszeniu wydzielania kwasu solnego towarzyszy gorsze trawienie białek — a białko to jeden z istotnych budulców kości. Ta uwaga kierowana jest przede wszystkim do osób stosujących leki zmniejszanie wydzielanie kwasu żołądkowego.

Warto zadbać o łagodzenie wszelkich stanów zapalnych. Dlaczego? Gdyż zapaleniu towarzyszy synteza cytokin prozapalnych, a te nasilają procesy resorpcji kości.

Wzmocnieniu struktury kości sprzyja aktywność fizyczna, dlatego osoby chorujące na osteoporozę bądź pragnące jej zapobiec powinny pamiętać o codziennej dawce ruchu.

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze