Wszystko o wypadaniu włosów

Wszystko o wypadaniu włosów
0

Osłabienie włosów i ich nadmierne wypadanie to powszechnie występujący problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów i to właśnie od określenia przyczyny należy rozpocząć proces leczenia.

Tylko rozpoznanie czynnika prowadzącego do osłabienia włosów i jego wyeliminowanie wpływa na poprawę kondycji włosów. A odpowiednia pielęgnacja, dieta i suplementacja ma pomocnicze znaczenie.

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów jest stres. Kolejną istotną przyczyną są niedobory pokarmowe, zwłaszcza dotyczące takich związków jak żelazo, witamina B12, witamina B7 (biotyna), cynk, witamina D.

Do nasilonego wypadania włosów może dojść w przebiegu takich schorzeń skóry głowy jak grzybica, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca. Niekiedy wypadanie włosów obserwowane jest po przebytych infekcjach, a także w efekcie stosowania niektórych leków.  

Poza chemioterapeutykami, do wypadania włosów mogą się przyczynić leki przeciwzakrzepowe, statyny, antybiotyki czy leki immunosupresyjne.

Do wypadania włosów mogą przyczynić się zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy, nadmiar androgenów (zwłaszcza DHT, czyli aktywnej postaci testosteronu), zbyt wysoki poziom prolaktyny.

W celu określenia przyczyny wypadania włosów zalecane jest wykonanie następujących badań krwi:

  •  morfologia z rozmazem
  •  poziom żelaza i ferrytyny
  •  witamina B12
  •  witamina D
  •  TSH, fT3 i fT4, antyTPO i antyTG
  •  prolaktyna
  •  testosteron całkowity i wolny
  •  DHT

Ponadto wskazana jest konsultacja z trychologiem, czyli specjalistą zajmującym się włosami i skórą głowy. Podczas wizyty trycholog przeprowadzi szczegółowy wywiad, ponadto wykonuje odpowiednie badania — trychogram oraz trichoskopię.

Podstawą leczenia nadmiernego wypadania włosów jest wykluczenie czynnika prowadzącego do ich osłabienia. Ponadto warto zadbać o dietę bogatą w warzywa, oleje roślinne, orzechy, pestki i nasiona, ryby morskie, pełne ziarna zbóż.

Istotne znaczenie ma także odpowiednia pielęgnacja włosów. Wskazane jest unikanie stosowania nadmiaru kosmetyków, suszenia włosów gorącym powietrzem, szarpania włosów podczas ich rozczesywania.

Należy pamiętać, że szampony czy odżywki do włosów działają na martwą część włosa, czyli łodygę. Jedną żywą partią włosa jest cebulka zlokalizowana w mieszku włosowym. Dlatego dobre efekty przynosi stosowanie wcierek.

Są one aplikowane na skórę głowy, dzięki czemu odżywiają mieszki włosowe. Jednoczesne wykonanie masażu skóry głowy pobudza krążenie, co przyczynia się do wzmocnienia cebulek włosowych.

Zapraszam do wypróbowania tej mikstury wzmacniającej osłabione włosy:

Pobierz darmowego e-booka ze zdrowymi przepisami:

Proszę, wpisz adres e-mail, na który wyślę plik.
Pobieram

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze