Spowolnij skracanie telomerów, wydłuż życie
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie utrzymanie zdrowej diety jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Jednym z obszarów badań, który zyskał znaczną uwagę w ostatnich latach, jest wpływ diety na skracanie telomerów.
Telomery to ochronne "czapeczki" na końcach chromosomów, które naturalnie skracają się wraz z wiekiem, a badania sugerują, że dieta może odgrywać kluczową rolę w spowalnianiu, a nawet odwracaniu tego procesu.
W tym artykule przedstawione zostaną teorie dotyczące skracania telomerów i przeanalizowane zostaną nawyki żywieniowe, które, jak wykazano, mają pozytywny wpływ na długość telomerów.
Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swój ogólny stan zdrowia, czy spowolnić proces starzenia, zrozumienie związku między dietą a telomerami jest pierwszym krokiem do zachowania długowieczności.
Spośród wielu teorii dotyczących starzenia się organizmu, bez wątpienia jedną z najlepiej poznanych jest ta dotycząca telomerów. Telomery to powtarzalne fragmenty kwasu DNA, zlokalizowane na końcach chromosomów.
Te końcowe regiony chromosomów pozbawione są genów, zatem przez długi czas ich rola pozostawała zagadką.
Dziś wiadomo, że telomery chronią chromosomy przed utratą genów podczas podziałów komórkowych.
Każdemu podziałowi komórkowemu towarzyszy skracanie telomerów, zatem ich długość maleje wraz z wiekiem.
Gdy telomery są zbyt krótkie, aby komórka mogła dalej się dzielić — wówczas komórki przestają się dzielić i szybciej się starzeją.
Wykazano, że w organizmach długowiecznych telomery skracają się wolniej niż w organizmach, które żyją krócej.
Oczywiste jest zatem, że pojawiło się pytanie, czy można spowolnić skracanie się telomerów, wydłużając tym samym czas życia?
I tu z pomocą przychodzą naukowcy, którzy z powodzeniem wytypowali kilka czynników wpływających na tempo skracania się telomerów.
Jednym z takich czynników jest aktywność fizyczna — u osób prowadzących aktywny tryb życia, wiek biologiczny może być nawet 8 lat mniejszy od wieku chronologicznego.
Oznacza to, że organizm jest o 8 lat młodszy, niż wynika to z jego rzeczywistego wieku.
Kolejny istotny czynnik spowalniający tempo skracania telomerów to optymalna ilość snu. Niewystarczająca ilość snu może od najmłodszych lat przyczyniać się do nadmiernego spowalniania telomerów.
Istnieje wiele powodów, aby zrezygnować z palenia papierosów, a ryzyko zbyt szybkiego skracania telomerów to jeden z nich.
Zwiększeniu długości telomerów sprzyja ponadto:
- prawidłowa masa ciała
- optymalny poziom glukozy i cholesterolu
- wyciszanie stanu zapalnego
Strategia anti-aging, zapewniająca zachowanie jak najdłuższych telomerów powinna obejmować stosowanie diety przeciwzapalnej.
Ustalono, że dieta śródziemnomorska, wykazująca potencjał antyoksydacyjny wykazuje pozytywny wpływ na telomery.
Należy zadbać o optymalną ilość snu, zredukowanie stresu, regularną i umiarkowaną aktywność fizyczną. Ponadto warto zadbać o dostarczenie organizmowi takich związków jak witamina B12, kwas foliowy, kwasy omega 3.
Zapraszam do obejrzenia odcinka, w którym przedstawiam najskuteczniejszą dietę na długowieczność:
Oto linki do opracowań naukowych:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32730558/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6559326/
Komentarze0Dodaj komentarz