Ostroga piętowa - ćwiczenia, suplementacja i domowe leczenie
Ostroga piętowa to jedna z najczęstszych przyczyn bólu pięty. Ten nieprawidłowy wyrostek kostny zlokalizowany na kości piętowej powoduje ból, nasilający się podczas chodzenia i stania. Leczenie ostrogi obejmuje dietę i suplementację przeciwzapalną, odpowiednią rehabilitację ruchową oraz noszenie specjalnych wkładek do obuwia.
Ostroga piętowa — co to jest?
Ostroga piętowa jest niewielką, nietypową naroślą kostną. Pojawia się w miejscu przyczepu rozcięgna podeszwowego do kości piętowej. Rozcięgno jest strukturą, która podczas chodzenia ulega naprzemiennemu rozciąganiu i napinaniu.
Ostroga piętowa wynika z rozwoju stanu zapalnego, generowanego przeciążeniem rozcięgna podeszwowego i zmian zwyrodnieniowych. W efekcie stanu zapalnego dochodzi do wykształcenia nieprawidłowej narośli kostnej.
Przyczyny ostrogi piętowej
Nadwyrężeniu rozcięgna podeszwowego i mięśni oraz więzadeł stopy, a tym samym rozwojowi ostrogi piętowej sprzyja m.in. nieprawidłowy wzorzec chodu, wynikający np. z długotrwałego noszenia obuwia na wysokim obcasie lub niewłaściwie dopasowanych butów. Na rozwój ostrogi narażeni są sportowcy czy tancerze. W grupie ryzyka są także osoby z nadmierną masą ciała.
Kolejne czynniki sprzyjające rozwojowi ostrogi piętowej to:
- postępujący wraz z wiekiem spadek elastyczności powięzi podeszwowej
- cukrzyca
- praca stojąca
- płaskostopie
- zanik poduszki tłuszczowej na pięcie u osób w podeszłym wieku
- urazy stóp
W zależności od przyczyny ostroga piętowa może rozwijać się jednostronnie lub obustronnie.
Co ciekawe, niektóre osoby mogą mieć ostrogę piętową przez całe życie i nie odczuwać żadnych objawów. Szacuje się, że u około 10–15% populacji obecna jest niewielka narośl na kości piętowej, która nie powoduje bólu ani innych dolegliwości. Dopiero gdy pojawi się stan zapalny lub dodatkowe obciążenie stopy, ostroga zaczyna wywoływać ból i dyskomfort.
Ta „uśpiona” postać ostrogi piętowej pokazuje, jak ważne jest dbanie o kondycję stóp i dobór odpowiedniego obuwia, aby zapobiegać aktywacji tej dolegliwości.
Ostroga piętowa — objawy
Najbardziej charakterystycznym objawem, nasuwającym podejrzenie ostrogi piętowej jest ból pięty. Zazwyczaj pojawia się on podczas stania lub chodzenia. W bardziej zaawansowanej postaci choroby dyskomfort i ból mogą pojawiać się także w spoczynku. Ponadto silne dolegliwości bólowe mogą towarzyszyć pierwszym krokom po wstaniu z łóżka.
Dodatkowe symptomy to drętwienie łydki, zaczerwienienie i obrzęk pięty czy tkliwość pięty podczas ucisku.
Diagnostyka ostrogi piętowej
Rozpoznanie ostrogi piętowej odbywa się przede wszystkim na drodze przeprowadzenia dokładnego wywiadu klinicznego. Pomocne mogą być także badania obrazowe: RTG, USG oraz rezonans magnetyczny.
Leczenie ostrogi piętowej
Zdiagnozowanie ostrogi piętowej powinno skłonić do wdrożenia kompleksowych działań sprzyjających złagodzeniu stanu zapalnego, a także wyeliminowania czynników, które przyczyniły się do rozwoju ostrogi piętowej. Wskazane jest zatem stosowanie diety i suplementacji przeciwzapalnej, wykonywanie ćwiczeń rozciągających i zabiegów rehabilitacyjnych. Ponadto pomocne mogą być domowe sposoby, takie jak okłady czy kąpiele łagodzące stan zapalny i ból.
W celu stłumienia stanu zapalnego należy zadbać o odpowiedni model żywienia. Najbardziej polecanym modelem diety przeciwzapalnej jest dieta śródziemnomorska, której najważniejsze założenia to:
- wykluczenie cukru i słodyczy
- wyeliminowanie produktów wysokoprzetworzonych
- wzbogacenie każdego posiłku o warzywa
- zwiększenie podaży ryb i owoców morza
- sięganie po takie źródła zdrowych tłuszczów jak awokado, orzechy, pestki i nasiona oraz oleje tłoczone na zimno
Poza dietą doskonałym wsparciem będą przeciwzapalne suplementy: kwasy omega 3, kurkuma, diabelski pazur, selen i cynk, bromelainę, resweratrol.
Ponadto należy zadbać o normalizację masy ciała. Ten proces wymaga oczywiście czasu, trudno zatem traktować go jako doraźne postępowanie w przebiegu ostrogi. Ma to jednak kluczowe znaczenie dla długotrwałego powodzenia terapii ostrogi, a także rozwoju profilaktyki tego typu zmian w przyszłości.
Domowe sposoby na ostrogę piętową
W celu złagodzenia objawów ostrogi można aplikować miejscowo domowe maści, np. na bazie octu jabłkowego czy naturalne okłady. Oto kilka najciekawszych propozycji.
Maść z octem i sodą
Składniki: |
2 łyżeczki octu jabłkowego |
Łyżeczka sody oczyszczonej |
50 ml oleju kokosowego |
Przygotowanie: 1. Wszystkie składniki należy wymieszać. 2. Nałożyć grubą warstwę na pięty, zabezpieczyć gazą i nałożyć ciepłe skarpetki. 3. Pozostawić maść na całą noc. |
Wcierka z octem i terpentyną
Składniki: |
100 ml terpentyny |
100 ml octu jabłkowego |
surowe jajko |
Przygotowanie:
|
Domowe okłady na ostrogę piętową
W walce z ostrogą piętową doskonale sprawdzają się domowe okłady, które przygotować można z powszechnie dostępnych produktów. Takie okłady najlepiej jest wykonywać na noc. Oto kilka propozycji:
- okłady z tartego chrzanu, aplikowane na pięty zabezpieczone wazeliną/olejem kokosowym
- okłady ze zgniecionego czosnku
- okłady z tłuczonych liści kapusty
- okłady z liści orzecha włoskiego
Skuteczne są także kąpiele w naparze ze skrzypu polnego czy kąpiele w soli Epsom.
Ćwiczenia na ostrogę piętową
Łagodzeniu dolegliwości towarzyszących ostrodze piętowej doskonale sprzyja odpowiednia rehabilitacja ruchowa. Wskazane jest codzienne wykonywanie ćwiczeń rozciągających. Oto kilka przykładów takich ćwiczeń, które można wykonywać w warunkach domowych:
1. Umieść twardą piłeczkę pod stopą i przesuwaj ją po ziemi wzdłuż całej powierzchni stopy.
2. W pozycji stojącej podłóż złożony ręcznik pod palce stóp, po czym wykonuj naprzemiennie wspięcia na palce i opuszczanie pięt do podłoża.
3. Stań na krawędzi stopnia i opuść jak najniżej piętę, po czym wytrzymaj w tej pozycji przez 10-15 sekund.
Więcej najskuteczniejszych ćwiczeń na ostrogę piętową prezentowanych jest na tym nagraniu:
Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne wkładki ortopedyczne do butów, które amortyzują pięty.
Na koniec wspomnę jeszcze o pomocnych zabiegach rehabilitacyjnych. Jednym z najbardziej polecanych jest fala uderzeniowa, czyli zabieg z wykorzystaniem fal dźwiękowych o wysokiej energii. Ponadto można wykonać serię zabiegów krioterapii miejscowej czy ultradźwięków.
Przepisy w formie PDF, idealne do wydruku:
Komentarze0Dodaj komentarz