Olej rycynowy - zastosowanie na skórę i doustne, dawkowanie i przeciwwskazania

Olej rycynowy - zastosowanie na skórę i doustne, dawkowanie i przeciwwskazania
0

Olej rycynowy wykorzystywany jest w celach leczniczych od tysięcy lat. Pozyskiwany jest z jednej z pierwszych roślin uprawianych przez człowieka, czyli rącznika pospolitego. Kiedyś był stosowany w medycynie ludowej, obecnie także stanowi naturalne remedium na wiele dolegliwości.

Czym jest olej rycynowy?

Jasnożółty, gęsty olej rycynowy zawiera przede wszystkim kwas rycynolowy, stanowiący niemal 80-90%. Ponadto olej zawiera inne kwasy tłuszczowe, w tym oleinowy, stearynowy, palmitynowy czy linolowy. Poza tłuszczami olej tłoczony z nasion rącznika pospolitego stanowi źródło witaminy E oraz beta-sitosterolu.

Podobnie jak w przypadku każdego oleju, najbardziej godny polecenia jest olej nierafinowany. Jak najmniej przetworzony olej jest znacznie bogatszy w związki odżywcze niż jego rafinowany odpowiednik.

Olejek rycynowy znajduje szereg zastosowań. W kosmetologii wykorzystywany jest jako środek wzmacniający włosy, rzęsy i paznokcie. Stosowany zewnętrznie łagodzi stany zapalne, oparzenia i owrzodzenia, wspomaga leczenia infekcji bakteryjnych czy alergii. A wewnętrzne stosowanie oleju rycynowego sprowadza się do łagodzenia zaparć.

Zewnętrzne zastosowanie oleju rycynowego

Olejek rycynowy jako kosmetyk sprawdza się jako środek wzmacniający włosy i przyspieszający ich porost. Olej może być aplikowany na skórę głowy, co w połączeniu z masażem zapewnia wzmocnienie cebulek włosowych. Z kolei olej rycynowy nakładany na włosy gwarantuje ich połysk.

Olej najlepiej jest połączyć z innym olejkiem, np. jojoba i delikatnie podgrzać. Po roztarciu go w dłoniach wystarczy rozprowadzić go na powierzchni włosów, a po upływie co najmniej 30 minut, a najlepiej 2-3 godzin olej spłukuje się letnią wodą. Olej rycynowy można wykorzystać także do przyrządzenia maski wzmacniającej włosy. Oto potrzebne składniki

Składniki:
1 łyżka oleju rycynowego
1 łyżka soku z cytryny
Żółtko

Przygotowanie:

1. Wymieszać wszystkie składniki

2. Zaaplikować równomiernie na włosy i pozostawić na 30 minut

3. Zmyć maskę szamponem

4. Stosować maskę raz w tygodniu

Olej rycynowy stosowany jest jako naturalny środek wzmacniający rzęsy. Jego aplikowanie wzdłuż linii rzęs przyczynia się do wydłużenia i pogrubienia rzęs. Olejek może być aplikowany także na rzęsy. Należy unikać przedostawania się olejku do oczu.

Olej rycynowy na paznokcie wzmacnia płytkę paznokciową, nawilża ją i nabłyszcza, zwiększa jej odporność na łamanie. Olejek można aplikować bezpośrednio na płytkę paznokciową lub wykorzystać go jako składnik tej mikstury:

  • łyżka oliwy z oliwek
  • żółtko
  • kilkanaście kropelek oleju rycynowego

Składniki wystarczy wymieszać i nałożyć na dłonie, wmasowując kosmetyk w płytkę paznokciową, po czym zabezpieczyć rękawiczkami bawełnianymi. Maskę można zostawić na noc, po czym dokładnie zmyć.

Kolejne zastosowanie kosmetyczne oleju rycynowego to rozjaśnianie cieni pod oczami i pielęgnacja skóry wokół oczu. W codziennej pielęgnacji delikatnej skóry pod oczami świetnie sprawdzi się domowy kosmetyk, przygotowany z 2 kropelek olejku rycynowego i 2 kropli witaminy E. Po wymieszaniu należy zaaplikować miksturę pod oczy, najlepiej przed snem.

Olej rycynowy sprawdza się w pielęgnacji stóp. Po pierwsze — można aplikować go bezpośrednio na suchą, zrogowaciałą skórę. Po drugie — można wykonać relaksującą, nawilżającą kąpiel stóp. Oto potrzebne składniki:

Składniki:
Pół szklanki oleju rycynowego
Pół szklanki sody oczyszczonej
Szklanka soli Epsom
Kilkanaście kropelek ulubionego olejku eterycznego

Przygotowanie:

1. Składniki wymieszać w słoiku i przechowywać w suchym miejscu

2. Dodać pół szklanki mieszanki do miski z ciepłą wodą

3. Moczyć stopy przez pół godziny

4. Osuszyć dokładnie stopy i zaaplikować krem nawilżający

Możliwość zewnętrznego zastosowania oleju rycynowego na skórę wynika z jego działania przeciwzapalnego, przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry trądzikowej, przesuszonej, podrażnionej.

Wspomina się także o możliwości zastosowania oleju rycynowego na blizny, brodawki i włókniaki.

Olej rycynowy na torbiele

Niektóre osoby stosują okłady rycynowe na torbiele czy endometriozę. Wystarczy nasączyć gazę olejem i przyłożyć w wybrane miejsce, a od góry zabezpieczyć okład np. folią. Ponadto można w to miejsce zastosować źródło ciepła, takie jak termofor.

Uznaje się, że przykładanie okładów rycynowych w okolicy prawego podżebrza umożliwia wspomaganie pracy wątroby i układu trawiennego. Okłady w okolicy podbrzusza łagodzić mają objawy endometriozy u kobiet. Z kolei wykonanie okładów rycynowych na piersi ma być remedium na zlokalizowane tu torbiele.

Olej rycynowy może wspomóc łagodzenie stanów zapalnych stawów, redukując ból i obrzęk.  Medycyna naturalna wskazuje na jeszcze jedno zastosowanie oleju rycynowego, jakim jest wspomaganie leczenia infekcji dróg oddechowych.

Ciepłe kompresy z oleju rycynowego można aplikować np. na bolące zatoki czy okolice klatki piersiowej. Ma to złagodzić stan zapalny i ułatwić usuwanie zalegającej wydzieliny. Taki kompres można trzymać przez 1-2 godziny.

Olej rycynowy na zaparcia

Doustne spożycie oleju rycynowego zarezerwowane jest dla sytuacji, gdy wykorzystać należy jego właściwości przeczyszczające. Lipazy obecne w świetle jelit rozkładają kwas rycynylowy, co prowadzi do pobudzenia perystaltyki mięśniówki gładkiej jelit.

I tu ważna uwaga — olej rycynowy na zaparcia powinien być stosowany jedynie doraźnie. Przewlekłe jego stosowanie stwarza ryzyko podrażnienia śluzówki jelit i odwodnienia.

Ta uwaga dotyczy zresztą wszystkich preparatów o działaniu przeczyszczającym — są one przeznaczone do okazyjnego stosowania. Dłuższe utrzymywanie się zaparć wymaga wdrożenia bardziej kompleksowych działań, obejmujących m.in. odpowiedni model żywienia i aktywność fizyczną.

Olej rycynowy — jak stosować, przeciwwskazania

Przed zastosowaniem oleju rycynowego na skórę należy pamiętać o konieczności wykonania testów alergicznych. Należy nałożyć niewielką ilość oleju w zgięciu łokciowym i pozostawić na 24 godziny.

Optymalne dawkowanie doustne oleju rycynowego u dorosłych to 1-2 łyżki, a u dzieci powyżej 4 r.ż. - od 1 do 2 łyżeczek.

Ponieważ olej rycynowy wpływa na mięśnie gładkie, odradzane jest jego stosowanie przez kobiety w ciąży, gdyż stwarza to ryzyko przedwczesnych skurczów macicy.

Kolejne przeciwwskazania to okres karmienia piersią, wiek poniżej 4 r. ż., alergia na olej rycynowy oraz niedrożność czy stany zapalne jelit.

Pobierz darmowego e-booka o diecie śródziemnomorskiej:

Proszę, wpisz adres e-mail, na który wyślę plik.
Pobieram

Oto link do opracowania naukowego:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551626/ 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze