Chmiel - zaskakujące zastosowanie - zrób z niego ocet
Pierwsze skojarzenie z chmielem zazwyczaj wiąże się z... piwem. Kolejna myśl dotyczy uspokajających właściwości chmielu, dzięki czemu stanowi on doskonałe remedium na ukojenie nerwów i wspomaganie snu.
Okazuje się, że szyszki chmielu mogą stanowić surowiec do przygotowania octu. Jest to bardzo oryginalny sposób na czerpanie korzyści z licznych właściwości prozdrowotnych chmielu. Tak, licznych — gdyż jego zastosowanie jako naturalnego środka uspokajającego i nasennego to dopiero początek listy licznych walorów zdrowotnych chmielu.
Wśród najważniejszych związków aktywnych chmielu wymienić należy:
- olejki eteryczne
- polifenole (w tym rutyna i kwercetyna)
- białka
- terpeny
- lipidy
- woski
- pektyny
Jedną z najlepiej poznanych właściwości chmielu jest działanie uspokajające. Roślina ta jest pomocna w stanach napięcia nerwowego, stanów lękowych, narażenia na przewlekły stres. Z działaniem uspokajającym chmielu wiąże się działanie nasenne.
Chmiel to roślina, którą powinny zainteresować się kobiety w okresie menopauzy. Dzięki obecnym w nim fitoestrogenom możliwe jest zredukowanie objawów menopauzy, wynikających ze spadku poziomu estrogenów w organizmie. Dotyczy to zwłaszcza uciążliwych uderzeń gorąca czy nadmiernej potliwości.
Kolejną istotną właściwością chmielu jest działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto warto wspomnieć o tym, że chmiel doskonale wspomaga trawienie, gdyż pobudza wydzielanie soku żołądkowego. A działanie rozkurczowe chmielu pozwala na wykorzystanie go w przebiegu infekcji dróg moczowych czy bolesnych skurczów mięśniówki gładkiej.
O chmielu coraz częściej mówi się w kontekście przeciwnowotworowych właściwości zawartych w nim flawonoidów.
Najcenniejszą częścią rośliny są szyszki chmielu, których zbiór przypada na przełom sierpnia i września. Ponadto przez cały rok można nabyć suszone szyszki chmielu. Dla zainteresowanych — lista zaufanych sklepów zielarskich znajduje się TUTAJ. Szyszki można wykorzystać do przyrządzenia octu chmielowego.
Składniki: |
świeże lub suszone szyszki chmielu (do połowy objętości naczynia) |
woda (w takiej ilości, aby całkowicie przykryć szyszki chmielu) |
cukier w ilości 1 łyżka cukru na szklankę wody |
Przygotowanie: 1. Szyszki chmielu umieścić w szklanym słoju do połowy objętości naczynia. 2. Przygotować roztwór wody z cukrem, zachowując proporcje 1 łyżka cukru na szklankę wody. 3. Zalać szyszki chmielu wodą z cukrem tak, aby objętość roztworu sięgała do 3/4 naczynia. 4. Przykryć słój lnianą ściereczką, zabezpieczoną gumką recepturką. 5. Odstawić słój na 2-3 tygodnie, mieszając dwa razy dziennie drewnianą łyżką. 6. Gdy szyszki chmielu opadną na dno, wówczas należy zaprzestać mieszania i pozostawić ocet na kilka kolejnych tygodni. 7. Po kilku tygodniach odcedzić ocet i ponownie wlać do słoja, pozostawiając do dalszej fermentacji przez kilka kolejnych tygodni. 8. Zlać olej do butelek i przechowywac w temperaturze pokojowej. |
Ocet chmielowy najlepiej jest spożywać po rozcieńczeniu łyżki octu w szklance wody. Ponadto ten ocet o oryginalnym, piwnym smaku może stanowić świetny dodatek do sałatek.
Przepis w formacie PDF, idealnym do wydruku:
Komentarze0Dodaj komentarz