Post 5:2 - korzyści zdrowotne, schemat działania i przepisy
Post przerywany — model żywienia, który w ostatnich latach jest na ustach wszystkich. Napisano o nim wiele książek i opracowań naukowych, dokładnie przebadano jego wpływ na organizm. A wpływ ten jest niezwykle korzystny i dlatego coraz więcej osób decyduje się na stosowanie postu.
Grupą osób szczególnie zainteresowanych takim modelem żywienia są osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, takimi jak insulinooporność i cukrzyca. Diabetycy doskonale wiedzą, że sposób odżywiania ma kluczowy wpływ na poziom glikemii, wyrównanie cukrzycy i profilaktykę poważnych powikłań tej choroby.
W przypadku osób z cukrzycą bardzo dokładnie określono, jak korzystny wpływ ma post przerywany. Potencjalne profity zdrowotne obejmują m.in.:
- większą łatwość w utrzymaniu prawidłowej masy ciała
- obniżenie poziomu glukozy na czczo
- zmniejszenie glikemii poposiłkowej
- normalizacja wartości hemoglobiny glikowanej
- poprawa insulinowrażliwości komórek
- lepsze wyniki lipidogramu
- zmniejszenie poziomu markerów zapalnych
Zdecydowana większość badań dotyczy postu realizowanego w schemacie TRF, ale równie obiecujące wyniki uzyskano dla postu 5:2. Zacznę zatem od wyjaśnienia, co oznaczają te tajemnicze skróty.
Post przerywany, czyli najprościej mówiąc naprzemienne okresy postu i spożywania posiłków mogą być realizowane w rozmaitych schematach czasowych.
Najczęściej stosowany typ postu przerywanego to Time restricted feeding TRF, polegający na stosowaniu kilkugodzinnego okna żywieniowego. Przykładowe schematy postu TRF to:
- 16:8, czyli naprzemiennie stosowane jest 8-godzinne okno żywieniowe i 16-godzinny post (z czego kilka godzin przypada na czas snu)
- 20:4
- 18:6
- 12:12
W metodzie Eat - Stop Eat, w którego przebiegu stosujemy całkowity 24-godzinny post od 1 do 2 razy w tygodniu.
Kolejny schemat poszczenia to Alternate day fasting, czyli poszczenie co drugi dzień. Jednego dnia stosujemy standardową dietę, a kolejnego — przypada post. Ale co najważniejsze, brak jest konieczności całkowitego powstrzymania się od jedzenia. Co drugi dzień wystarczy ograniczyć ilość spożywanych kalorii do 25-30% indywidualnego zapotrzebowania na kalorie.
I przechodzimy do bohatera tego artykułu, czyli postu 5:2. Na czym on polega? Przez 5 dni jemy normalnie, a przez kolejne dwa dni ograniczamy spożycie kalorii do zaledwie 500-600 kalorii dziennie. Po co to robić?
Otóż taki sposób spożywania posiłków pozwala osiągnąć spektakularne efekty na polu normalizacji glikemii. Jak wskazują badania, efektywność takiej strategii może być wyższa niż w przypadku stosowania leków hipoglikemizujących na receptę.
Proszę pamiętać jednak o tym, aby podejść racjonalnie do takiego modelu odżywiania. Należy jak ognia unikać zjawiska kompensacji, czyli „nadrabiania” spożycia kalorii w te dni, gdy jemy bez ograniczeń. Dobrze jest w ciągu 5 dni stosować dobrze zbilansowaną, jak najmniej przetworzoną dietę o odpowiedniej kaloryczności, a kolejne 2 dni przeznaczyć na wdrożenie deficytu kalorycznego.
A skoro jesteśmy przy temacie cukrzycy i postu przerywanego, pozwolę sobie jeszcze przypomnieć o jeszcze jednej bardzo skutecznej strategii żywieniowej. Mowa o poście TRF, gdy stosujemy kilkugodzinne okno żywieniowe oraz kilkunastogodzinny post. Taki post może być realizowany w bardzo dowolny sposób, co oznacza, że okno żywieniowe może rozpocząć się rano lub w południe i trwać np. 4 godziny czy 8 godzin.
W przebiegu cukrzycy wskazane jest jednak trzymanie się konkretnego schematu, zakładającego wczesne rozpoczęcie okna żywieniowego. Najlepiej, gdy pierwszy posiłek spożywany jest do 30 minut po przebudzeniu. O poranku komórki beta trzustki, odpowiedzialne za wydzielanie insuliny są najbardziej aktywne. Ponadto taki schemat poszczenia uwzględnia zmienność dobową w poziomie hormonów wpływających na gospodarkę węglowodanową, w tym kortyzolu.
Pobierz 32 przepisy, z których możesz skorzystać podczas wspomnianego postu 5:2:
Linki do opracowań naukowych:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36513463/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC11193124/
Komentarze0Dodaj komentarz