Jak sobie poradzić z sezonową depresją?

Jak sobie poradzić z sezonową depresją?
0

Codzienna ekspozycja na naturalne światło słoneczne wytycza rytm dobowy. Ekspozycji organizmu na światło słoneczne towarzyszy pobudzenie metabolizmu oraz aktywowanie układu nerwowo — hormonalnego.

Zbyt małej ekspozycji na słońce towarzyszy zarówno spadek skórnej syntezy witaminy D, jak i większa tendencja do wystąpienia stanów depresyjnych.

Właśnie dlatego w krajach skandynawskich, gdzie ekspozycja na słońce jest mocno ograniczona, wyodrębniono specjalną jednostkę chorobową SAD — seasonal affective disorder.

To odpowiednik „jesiennej depresji”, czyli spadku formy psychofizycznej w efekcie mniejszej ekspozycji organizmu na światło słoneczne. Pamiętajmy, że witamina D warunkuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu i odgrywa istotną rolę w profilaktyce takich chorób jak:

- choroby układu sercowo-naczyniowego

- schorzenia autoimmunologiczne

- zaburzenia neurologiczne

- nowotwory

Odpowiednio długa ekspozycja na słońce może zatem zmniejszyć ryzyko ogólnej śmiertelności. W dużym badaniu obserwacyjnym, które objęło ponad 38 tysięcy osób wykazano, że częstsza ekspozycja na słońce zmniejsza śmiertelność ogólną.

Ale uwaga — efekt ten dotyczył ekspozycji na promieniowanie słoneczne, z kolei korzystaniu z solarium towarzyszył wzrost śmiertelności ogólnej i z powodu raka.

Ponieważ coraz więcej czasu spędzamy zamknięci w pomieszczeniach — coraz bardziej dotykają nas konsekwencje zdrowotne ograniczenia ekspozycji na światło. Wystarczy jednak wprowadzić kilka prostych zmian, aby móc cieszyć się światłem znacznie dłużej.

Przede wszystkim — warto wstać nieco wcześniej. Jeśli skrócimy czas porannego wylegiwania się w łóżku choćby o kilkanaście — kilkadziesiąt minut, wówczas nasz organizm dłużej korzystać będzie z dobrodziejstw światła.

W ciągu dnia warto jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz — wystarczy przerwę obiadową w pracy spędzić na ławce w parku czy poświęcić kwadrans na dodatkowy spacer.

Z pomocą przychodzi także światłoterapia, czyli poddanie się działaniu specjalnych lamp emitujących światło podczerwone lub ultrafioletowe. 

Ponieważ wiele dolegliwości powiązanych z niewystarczającą ekspozycją na słońce jest konsekwencją obniżonej syntezy witaminy D — konieczne jest jej regularne suplementowanie. Zapraszam do obejrzenia filmu dotyczącego suplementacji witaminy D:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oto link do opracowania naukowego:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21297041/ 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze