Przewlekły stan zapalny - Twój cichy wróg

Przewlekły stan zapalny - Twój cichy wróg
0

Większości osób stan zapalny kojarzy się z zauważalnym i odczuwalnym dyskomfortem. Wystarczy wymienić stan zapalny dziąsła, zapalenie stawów czy zapalenie płuc. Jednak to tylko jedno oblicze stanu zapalnego.

To drugie jest bardzo podstępne, gdyż przez wiele lat może przebiegać niezauważone. Mowa o przewlekłym stanie zapalnym o niskim nasileniu, które przez to, że może przebiegać bez objawów lub skąpoobjawowo, często pozostaje niezdiagnozowane i nieleczone, siejąc prawdziwe spustoszenie w organizmie. 

Często można spotkać się z sytuacją, gdy w wynikach badań pojawia się podwyższona wartość parametru OB czy CRP. Poza tym — wszystko jest w porządku, samopoczucie jest niezłe, a pozostałe wyniki badań są prawidłowe. Może być to potwierdzenie obecności przewlekłego stanu zapalnego.

Jego występowanie mogą ponadto zwiastować mało charakterystyczne objawy, w tym:

  • przewlekłe zmęczenie
  • osłabienie
  • problemy ze snem
  • stany depresyjne
  • bóle głowy
  • wysypki skórne
  • problemy z pamięcią i koncentracją
  • dolegliwości bólowe o rozmaitej lokalizacji.

Skąd się bierze taki “tlący się” w organizmie stan zapalny? Otóż jedną z możliwych przyczyn jest nadmierna masa ciała. Tkanka tłuszczowa jest bardzo aktywna, wydziela liczne cytokiny prozapalne, a im więcej jej mamy, tym silniejszy jest stan zapalny.

Za rozwój przewlekłego stanu zapalnego może odpowiadać także zbyt wysoki poziom glukozy oraz insuliny, np. w przebiegu insulinooporności czy cukrzycy typu 2. Istotny wpływ ma także stres, niewłaściwie zbilansowana dieta czy siedzący tryb życia.

Każdego dnia nasz organizm narażony jest na powstawanie wolnych rodników, czyli niezwykle reaktywnych cząsteczek, które mogą uszkadzać rozmaite struktury komórkowe, w tym DNA.

Organizm wykształca szereg mechanizmów unieczynniających wolne rodniki, a my możemy mu pomóc, dostarczając wraz z dietą antyoksydanty, stosując post przerywany, dbając o optymalną ilość snu oraz utrzymując prawidłową masę ciała.

Ponadto unikać należy czynników nasilających stan zapalny. Wszystko sprowadza się do prowadzenia zrównoważonego, zdrowego stylu życia. To pozwoli stłumić przewlekły stan zapalny, zminimalizować ryzyko wielu chorób i spowolnić procesy starzenia się organizmu.

Więcej o przewlekłym stanie zapalnym opowiadam tutaj:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pobierz darmowego e-booka ze zdrowymi przepisami:

Proszę, wpisz adres e-mail, na który wyślę plik.
Pobieram

Oto linki do opracowań naukowych:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7312944/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3372428/ 

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze