Mocne paznokcie - co jeść, jak pielęgnować, czego unikać?

Mocne paznokcie - co jeść, jak pielęgnować, czego unikać?
0

Paznokcie wiele mówią o naszej ogólnej kondycji. Wielu zaburzeniom zdrowotnym towarzyszą charakterystyczne zmiany w wyglądzie płytki paznokciowej. Mogą pojawić się odbarwienia, łamliwość, rozdwajanie, onycholiza czy bruzdowanie. Nienaganny wygląd paznokci jest zatem efektem odpowiedniej pielęgnacji, ale także kompleksowej troski o zdrowie całego organizmu.

Jak odbudować płytkę paznokci domowymi sposobami?

Wzmacnianie paznokci domowymi sposobami to szybki, tani, skuteczny i dostępny dla każdego sposób na uzyskanie mocnej, odpornej na uszkodzenia płytki paznokciowej. Szczególnie pomocne są naturalne olejki:

  • awokado
  • kokosowy
  • ze słodkich migdałów
  • oliwa z oliwek
  • jojoba
  • arganowy
  • masło shea

Powinny być to produkty naturalne, pozbawione syntetycznych dodatków, nierafinowane. Stanowi to gwarancję wysokiej zawartości cennych związków odżywczych.  Olejki te można wykorzystać do zabiegów olejowania na ciepło lub na zimno.

Olejowanie na zimno polega na codziennym wmasowywaniu wspomnianych olejków w płytkę paznokciową. Wystarczy sięgnąć po ulubiony olejek, zaaplikować kropelkę na paznokieć, po czym dokładnie wmasować go w płytkę i skórki. Z kolei zabieg olejowania na ciepło sprowadza się do moczenia paznokci przez kilkanaście minut w delikatnie podgrzanym oleju. Taki zabieg można wykonywać 2 razy w tygodniu.

Poza stosowaniem samych olejków można wykorzystać je jako składniki do bardziej złożonych kosmetyków, np. maseczek. Oto przykłady kilku takich receptur:

Maseczka z oliwy z oliwek, cytryny i żółtka:

Składniki:
Żółtko
Łyżka oleju rycynowego
Kilkanaście kropli soku z cytryny

Przygotowanie:

1. Wymieszać wszystkie składniki do uzyskania jednolitej konsystencji

2. Nałożyć na paznokcie, wcierając w płytki paznokciowe

3. Pozostawić na kwadrans

4. Zmyć dokładnie ciepłą wodą

Maseczka z wosku pszczelego:

Kawałek wosku pszczelego należy rozpuścić i delikatnie przestudzić, po czym zanurzyć w nim paznokcie na kwadrans.

Maseczka z żelatyny:

Łyżeczkę żelatyny należy rozpuścić w szklance ciepłej wody, odczekać kilka minut, aż mieszanka napęcznieje, po czym delikatnie podgrzać i moczyć paznokcie przez kwadrans.

Maseczka witaminowa:

Dwie łyżki olejku ze słodkich migdałów należy wymieszać z kilkoma kropelkami witamin A i E. Maseczkę należy dokładnie wmasować w paznokcie.

Maseczka jabłkowo-cytrynowa:

Należy zmieszać połowę startego na tarce jabłka, soku z cytryny oraz łyżki olejku jojoba. Po wymieszaniu składników wystarczy zanurzyć paznokcie w maseczce na kwadrans.

Maseczka z siemienia lnianego:

3 łyżki siemienia lnianego należy zalać 2 szklankami wody, po czym gotować na niewielkim ogniu aż do momentu powstania żelu. Po odcedzeniu nasion paznokcie zanurzane są w przestudzonej maseczce żelowej. Czas trwania zabiegu to około 15-20 minut.

Dieta wzmacniająca paznokcie

Poza stosowaniem odpowiedniej pielęgnacji niezwykle istotne jest odżywienie paznokci od wewnątrz. Kluczowe znaczenie ma tu odpowiedni model odżywiania, ze szczególnym naciskiem na wzbogacenie posiłków o naturalne źródła białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, krzemu, żelaza, cynku i selenu, magnezu i wapnia, witamin z grupy B oraz A i E.

Szczególnie polecane produkty, które powinny znaleźć się w diecie na mocne paznokcie to:

  • ryby i owoce morza
  • pełne ziarna zbóż (razowe pieczywo, płatki owsiane, kasza gryczana)
  • warzywa i strączki
  • owoce jagodowe
  • orzechy, pestki i nasiona
  • siemię lniane i nasiona chia
  • napary ze skrzypu polnego

Dietę można wzbogacić o odpowiednie suplementy. Pomocne są w szczególności preparaty zawierające magnez, cynk, krzem, aminokwasy siarkowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, wapń, witaminy z grupy B.

Pielęgnacja paznokci — o czym pamiętać?

Codzienna pielęgnacja paznokci sprowadza się przede wszystkim do aplikowania odpowiednich kremów/olejków. Ponadto należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które należy na stałe wdrożyć w życie. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • unikanie długotrwałego moczenia dłoni i kontaktu z detergentami
  • stosowanie wyłącznie szklanych lub papierowych pilniczków
  • piłowanie wyłącznie suchych paznokci
  • wykonywanie ruchów pilniczkiem w jedną stronę

Dieta, suplementacja, domowa pielęgnacja — oto sekret mocnych i zdrowych paznokci. Kilka zdrowych nawyków i odpowiednia rutyna pielęgnacyjna pozwolą cieszyć się zdrowymi i nienagannie wyglądającymi płytkami paznokciowymi.

Przepisy w formie PDF, idealne do wydruku:

Proszę, wpisz adres e-mail, na który wyślę plik.
Pobieram

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze