Siemię lniane i olej lniany - właściwości, zastosowanie, najciekawsze receptury

Siemię lniane i olej lniany - właściwości, zastosowanie, najciekawsze receptury

Len to roślina o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych. Ponadto znajduje zastosowanie w kosmetologii. Wykorzystać można całe nasiona lub tłoczony z nich olej, stosując je zewnętrznie lub spożywając. 

Nasiona stanowią bogate źródło:

  • witamin z grupy B
  • wapnia
  • żelaza
  • magnezu
  • fosforu
  • miedzi
  • nienasyconych kwasów tłuszczowych
  • błonnika
  • potasu
  • fitoestrogenów

Z kolei olej lniany zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe: dominuje tutaj kwas linolenowy stanowiący prawie połowę zawartości kwasów tłuszczowych, ponadto obecne są takie kwasy tłuszczowe jak kwas linolowy, palmitynowy, stearynowy. Dodatkowo w skład oleju lnianego wchodzą takie związki jak beta-sitosterol, tokoferole, stigmasterol czy kamposterol.

Jako bogate źródło błonnika, nasiona siemienia doskonale pobudzają perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom. Ponadto odpowiednio wysokie spożycie błonnika stanowi istotny element profilaktyki raka jelita grubego.

Napar z siemienia działa ochronnie na śluzówkę jelit i żołądka, co pozwala zredukować objawy refluksu oraz choroby wrzodowej. Zawartość błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych przekłada się na normalizację parametrów lipidowych we krwi. Z kolei zawarte w nasionach lnu lignany ułatwiają utrzymanie prawidłowej glikemii; te związki obniżają ponadto ryzyko rozwoju osteoporozy.

Dzięki wysokiej zawartości fitoestrogenów siemię lniane jest pomocne dla zachowania równowagi hormonalnej u kobiet, ponadto może łagodzić objawy menopauzy. Wspomina się także o antykancerogennych właściwościach siemienia lnianego.

Więcej na temat wyjątkowych właściwości siemienia dowiecie się Państwo z tego odcinka:

Czy mielone siemię lniane jest szkodliwe?

Wokół mielonego siemienia lnianego pojawiło się sporo kontrowersji, a to za sprawą zawartych w nim glikozydów cyjanogennych. Do powstania z nich cyjanowodoru pod wpływem enzymów dochodzi po rozgnieceniu nasion, jednak proces cyjanogenezy bardzo łatwo można zatrzymać.

Ponieważ proces ten jest bardzo wrażliwy na działanie temperatury, wystarczy zatem zalać mielone nasiona wodą o temperaturze co najmniej 40 stopniPonadto zawartość związków cyjanogennych w siemieniu jest na tyle niewielka, że spożywanie kilku łyżek siemienia w ciągu dnia jest w pełni bezpieczne.

Napar i odwar z siemienia lnianego

Składniki na napar
dwie łyżeczki mielonych nasion
szklanka wrzątku - 250 ml
Składniki na odwar
łyżka całych nasion
woda - 150 ml

Przygotowanie naparu:

1. Nasiona lnu zalać szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut.

Napar można pić dwa-trzy razy dziennie na czczo i przed posiłkami.

Przygotowanie odwaru:

1. Nasiona lnu zalać wodą, po czym gotować na małym ogniu przez 15 minut.

I tu ważna uwaga — należy pamiętać, aby zachować minimum jednogodzinny odstęp przed i po zażyciu leków czy suplementów diety a wypiciem siemienia. Wynika to z faktu, iż spożyciu siemienia może towarzyszyć ograniczenie wchłaniana związków aktywnych dostarczanych z lekami czy suplementami.

Macerat z nasion lnu

W celu przygotowania maceratu z lnu należy opłukać 5 g całych nasion pod bieżącą wodą, po czym zalać 3/4 szklanki wody o temperaturze pokojowej. Całość należy odstawić na minimum 30 minut, a najlepiej na kilka godzin, po czym przecedzić przez gazę. Przed wypiciem macerat można podgrzać w kąpieli wodnej.

Okład z nasion lnu

W celu złagodzenia stanów zapalnych skóry i wspomagania gojenia ran czy oparzeń można wykonać okłady z nasion lnu. Należy zalać 2 łyżki mielonego siemienia 1/4 szklanki gorącej wody, a następnie zagotować. Po ostudzeniu do temperatury umożliwiającej kontakt ze skórą papkę należy zaaplikować na wybraną partię skóry, przykrywając gazą i pozostawiając do ostygnięcia.

Termofor lniany

Lniany woreczek i nasiona lnu — tyle wystarczy, aby przygotować praktyczny termofor. Poszewkę lub woreczek lniany wystarczy dokładnie wypełnić niemielonymi nasionami lnu. W celu nagrzania termoforu można pozostawić termofor na chwilę w piekarniku, po czym przyłożyć w bolące miejsce kark brzuch głowę. Z kolei termofor schłodzony w lodówce pomoże złagodzić obrzęki i stłuczenia.

Maseczka z lnu

Z nasion lnu można przygotować odżywczą maseczkę do twarzy. Łyżkę całych nasion siemienia lnianego należy zalać połową szklanką wody i zagotować, po ostygnięciu wystarczy dodać łyżeczkę miodu i zaaplikować maseczkę na twarz na 20 minut.

Ponadto w kosmetologii znajduje zastosowanie także olej lniany, który można nakładać na włosy, jako kompres na skórę po opalaniu, a także balsam.

Przepisy w formie PDF, idealne do wydruku:

Proszę, wpisz adres e-mail, na który wyślę plik.
Pobieram

Powrót

Komentarze0
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze