Drganie powieki - przyczyny, diagnostyka, jak się pozbyć drgającej powieki
Drganie powieki to uciążliwa dolegliwość, której może towarzyszyć znaczny dyskomfort. Najczęściej przyczyna drgania powieki jest błaha i wiąże się ze zmęczeniem stresem czy wypiciem zbyt dużych ilości kawy. Znacznie rzadziej wynika z poważniejszych zaburzeń zdrowotnych. Jakie są przyczyny drgającej powieki i co zrobić, aby pozbyć się tego problemu?
Co oznacza drganie powieki?
Niekontrolowane szybkie skurcze mięśni okrężnego oka odpowiedzialnego za zaciskanie powiek określane jest potocznie mianem drgania powieki. Zazwyczaj drgająca powieka oka to pojawiający się incydentalnie objaw, który może wynikać z działania następujących czynników:
- niewystarczająca ilość snu
- stres
- częste sięganie po kawę i inne źródła kofeiny
- używki (alkohol i papierosy)
- niedobory pokarmowe
Zatrzymajmy się na moment przy tej ostatniej kwestii — jakich witamin brakuje, gdy drga powieka? Taki objaw kojarzony jest przede wszystkim ze zbyt niskim poziomem magnezu. Inne potencjalne niedobory dotyczą potasu, wapnia, a także witamin z grupy B. Wówczas dodatkowo mogą występować bóle i zawroty głowy, skurcze mięśniowe, drętwienie i mrowienie kończyn.
Znacznie rzadziej drgająca powieka towarzyszy poważnym schorzeniom neurologicznym, w tym chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianemu, porażeniu nerwu twarzowego, dystonii. Ponadto warto pamiętać o tym, że drganie powieki pojawia się niekiedy w przebiegu takich schorzeń okulistycznych jak zespół suchego oka, erozja rogówki, stany zapalne powiek, alergiczne zapalenie spojówek czy infekcja nużeńcem.
Co zrobić, gdy drga powieka?
Okazyjne występowanie drgania powiek jest zazwyczaj efektem przemęczenia organizmu i wówczas dobrze jest zadbać o odpoczynek, nawodnienie organizmu, ograniczyć spożycie kofeiny i alkoholu. Pomocne mogą być ciepłe kompresy.
Ogromnym sprzymierzeńcem w walce z drgającą powieką jest właściwie zbilansowana dieta. Powinny w niej znaleźć się produkty bogate w magnez, takie jak pełne ziarna zbóż, orzechy, pestki i nasiona, kakao. Ponadto należy zwiększyć spożycie produktów zawierających sporo potasu, takich jak zielone liście warzyw, banany, pomidory, strączki, nasiona i pestki.
Posiłki powinny zawierać także produkty bogate w wapń, takie jak nabiał, strączki, sezam i mak oraz witaminy z grupy B, które występują między innymi w jajach, pełnych ziarnach zbóż, orzechach, nasionach i pestkach oraz rybach.
Aby dostarczyć optymalnych ilości magnezu, wapnia i witamin z grupy B można przygotować następujący koktajl:
Składniki |
połowa awokado |
pół banana |
łyżeczka kakao |
garść szpinaku |
2 łyżki otrębów pszennych |
szklankę jogurtu naturalnego |
Przygotowanie: Wymienione produkty należy razem zmiksować i koktajl jest gotowy. |
Jeśli pomimo stosowania odpowiednio zbilansowanej diety drgania powieki wciąż się utrzymują, warto sięgnąć po suplementy diety z magnezem, wapniem, potasem oraz witaminami z grupy B.
Należy pamiętać o zapewnieniu oczom odpoczynku, co oznacza konieczność zredukowania czasu spędzanego przed ekranami elektronicznymi. Wdrożenie odpowiednich modyfikacji w stylu życia oraz stosowanie właściwej diety może zredukować drganie powieki. Jednak wymaga to czasu, zatem trudno spodziewać się poprawy z dnia na dzień.
Jeśli jednak po jednym-dwóch miesiącach problem nadal się utrzymuje, wówczas warto skonsultować się z lekarzem. Wskazane może być oznaczenie poziomu elektrolitów, morfologia, skontrolowanie poziomu witamin z grupy B. Konieczne może być także badanie okulistyczne, a w dalszym etapie — neurologiczne.
Komentarze0Dodaj komentarz