8 korzyści zdrowotnych nawłoci pospolitej.

Nawłoć pospolita – to wyjątkowe zioło które pomoże nam w odchudzaniu, uzyskaniu młodszego wyglądu skóry, w stanach zapalnych, kamicy nerkowej a także niektórych nowotworach. Może okazać się skutecznym lekiem przeciwbólowym oraz lekiem moczopędnym. Odkryj magiczne właściwości nawłoci pospolitej która nierzadko potrafi więcej niż syntetyczne leki.

1. Odchudzanie

Nawłoć pospolita wykorzystywana jest w herbatach oraz mieszankach ziołowych które służą do odchudzania. Ziele nawłoci reguluje geny które są sprzężone ze spalaniem tkanki tłuszczowej. (1, 2)

2. Starzenie się skóry

Ekstrakt z nawłoci pomaga usuwać uszkodzone komórki z tkanki skórnej tym samym powoduje, że staje się ona bardziej jędrna i wygląda młodziej. (3)

3. Stany zapalne

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2009 roku nawłoć pospolita może wykazywać działanie przeciwzapalne zarówno ogólnoustrojowo jak i stosowana miejscowo. Może być zatem wykorzystywana w leczeniu zapalenia stawów a także w takich chorobach jak hemoroidy. (4, 5, 6)

4. Kamica nerkowa

Ekstrakt z nawłoci zwyczajnej może pomóc w leczeniu dolnych dróg moczowych a w szczególności będzie korzystny w zapobieganiu kamicy nerkowej. (7)

5. Zdrowie serca

Nawłoć pospolita może chronić nasze serce. Eksperyment o którym mowa przeprowadzono na szczurach które przez pięć tygodni były traktowane środkami które uszkadzają serce. Te szczury które otrzymywały ekstrakt z nawłoci zwyczajnej miały w mniejszym stopniu uszkodzone komórki serca a uszkodzenie było mniejsze o prawie 40%. (8)

6. Rak prostaty

Ekstrakt z nawłoci może być bardzo korzystny w przebiegu leczenia raka prostaty ponieważ jak udowadniają badania wyciąg z tego ziela ma właściwości zwalczające komórki nowotworowe a w szczególności gruczołu krokowego.

Związki odpowiedzialne za to działanie to triterpeny i α-tokoferol-chinon. Triterpenoidy hamują replikację DNA, dając im potencjał w chemioterapii nowotworów. Ekstrakt z nawłoci ma właściwości przeciwutleniające dzięki obecności fenoli. (9, 10, 11, 12)

7. Działanie przeciwbólowe

Nawłoć pospolita w połączeniu z jesionem wyniosłym i topolą osika wykazuje działanie przeciwbólowe a to działanie jest skuteczniejsze od konwencjonalnych leków przeciwzapalnych takich jak NLPZ.

Mieszanka taka może być wykorzystywana w leczeniu bólu stawów, w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów lub chorób zwyrodnieniowych stawów. W przeciwieństwie do leków przeciwbólowych mieszanka taka ma zdecydowanie mniej skutków ubocznych lub nie wykazuje ich wcale. (13, 14)

8. Działanie moczopędne

Działanie moczopędne nawłoci pospolitej ma wyjątkowy charakter. Zwiększa ona wydzielanie moczu poprzez zwiększenie przepływu krwi w nerkach jednak wzrost wydalania moczu nie jest równoznaczny ze zwiększoną utratą elektrolitów.

Stosowanie

Ziele nawłoci może być stosowane w postaci suszu, suplementów diety lub olejków eterycznych.

Susz – jedną łyżeczkę suszu wrzuć do szklanki oraz zalej wrzącą wodą. Odstaw na 20 minut pod przykryciem. Następnie należy odcedzić napar. Jedną szklankę takiego naparu należy pić 2 razy dziennie.

Suplementy diety – ekstrakt nieprzekraczający 500 mg należy spożywać 2 razy dziennie najlepiej na czczo.

Olejki eteryczne – jeśli korzystamy z olejków eterycznych nawłoci pospolitej powinniśmy używać około 1ml ekstraktu i stosować maksymalnie 2 razy dziennie..Artykuł ma charakter informacyjny. Jest obiektywną analizą aktualnych badań naukowych, zgodnych z metodologią EBM. Nie stanowi jednak diagnozy ani porady medycznej. Leczeniem może zajmować się tylko Twój lekarz prowadzący.Autor: lek. stom. Marek Skoczylas